Izvještajno prognozni program: Ceratitis capitata (voćna muva)

Objavljeno: 21.08.2024. 13:00 Autor: UBHVFP

U periodu 17-20. avgusta 2024. izvršen je pregled Tephri klopki (sa trikomponentnim atraktantom Biolure) i Jackson klopki (sa atraktantom Trimedlure) u lokalitetima u kojima se prati mediteranska voćna muva Ceratitis capitata: Baošići, Bigovo, Bar (Čeluga) i Ulcinj (Štoj i Zoganje).

Pregledom klopki konstatovan je početak i aktivan let muve, odnosno hvatanje u klopkama na svim posmatranim lokalitetima.

Imajući u vidu trenutne vremenske prilike, a naročito kišu koja je pala prethodnih dana, i sve veću raspoloživost plodova biljaka domaćina, u periodu koji slijedi može se očekivati povećanje brojnosti populacije  u svim lokalitetima, a naročito imajući u vidu da je u ovom trenutku muva aktivna na cijelom primorju. Smokve, koje su veoma dobri domaćini za početno, ljetnje, održavanje populacije već su duže vremena ,,na raspolaganju’’ i sukcesivno sazrijevaju (a tradicionalno se nikada ne prskaju, što izuzetno odgovara muvi za uvećanje populacije), prisutne su i kasnije sorte breskve, a najranije sorte mandarine  će ubrzo početi da sazrijevaju, pa nadalje japanska jabuka, kasnije sorte mandarine, itd.).

PREPORUKA:

S obzirom da C. capitata ne napada zelene i tvrde plodove (bez obzira o kojoj se voćnoj vrsti radi), već one na početku fenofaze sazrijevanja i poluzrele plodove, stalno praćenje stanja u voćnjaku i održavanje njegove higijene veoma je značajna mjera u smanjenju brojnosti ove vrste. To podrazumijeva, od strane proizvođača i držaoca voćnih vrsta koje su domaćini C. capitata, kontinuirano uklanjanje i uništavanje spaljivanjem svih onih plodova na kojima se uoče bilo kakvi simptomi napada ili preuranjeno dozrijevanje. Sumnjivi plodovi se ne smiju zakopavati u zemlju niti bacati u kontejner!

Stalno praćenje toka sazrijevanja smokve, čije plodove u našim uslovima C. capitata prvo napada, ali i plodova domaćina svih ostalih voćnih vrsta koje će u narednom periodu ući u fazu sazrijevanja, takođe je neophodno od strane proizvođača i držaoca voćnih vrsta. Tim prije što su 2022. i 2023. godina bile godine veoma jakog napada naročito na području Ulcinja i Bara, a 2023. godine konstatovana je pojava u većoj brojnosti u lokalitetima u okolini Podgorice gdje su, takođe, uočene štete na mandarini.         .

Savjetujemo da se kao preventivna mjera (naročito u okućnicama i malim, mješovitim voćnjacima koji predstavljaju idealnu sredinu za pojavu prvih simptoma napada), oko stabala smokve (a kasnije i ostalih voćaka-kako budu dozrijevale) u širini prečnika krošnje, postave i PVC folije ili sloj slame (debljine oko 25 cm) da bi se onemogućio ulazak larvi u zemljište iz eventualno napadnutih plodova. Takođe, plodovi sa simptomima napada kao i svi oni sumnjivi, mogu se staviti u plastične kese (npr. kesa za smeće) koja se zaveže i ostavi na suncu najmanje 8 sati, a za slučaj svake sigurnosti i do 2-8 dana. Za ovo vrijeme, sve larve koje se nalaze u plodovima će uginuti.

Neophodna je i primjena mjera hemijske zaštite  na početku fenofaze sazrijevanja ploda, odnosno u vrijeme kada oni postanu prijemčivi za napad. Hemijsko suzbijanje se naročito odnosi na plantažne i veće zasade citrusa. Prilikom odabira preparata obavezno treba voditi računa o karenci i dozvoljenom broju tretiranja u toku godine, sortimentu i fenofazi razvića plodova domaćina.

Preporučuju se insekticidi na bazi deltametrina, spinosada, lambda-cihalotrina na početku fenofaze sazrijevanja ploda, odnosno u vrijeme kada oni postanu prijemčivi za napad. Takođe, dobri rezultati se postižu primjenom hidroliziranih proteina (atraktanata) metodom lokalizovanog tretiranja kada se ne tretira cijela krošnja, već samo dio krošnje. U ovom slučaju se insekticidu dodaje biljni proteinski mamac/atraktant (npr. Buminal). Tretiranjem dijela krošnje (poželjno na južnoj ekspoziciji) postiže se efekat privlačenja imaga u tretirane djelove krošnje (djelovanjem atraktanta) i njihovo suzbijanje usljed kontakta/izlaganja upotrijebljenom insekticidu. Prema navodu (https://agrochem-maks.com/savjeti/suzbijanje-mediteranske-vocne-muhe/) preparat SUCCESS BAIT (spinosad + atraktant solulys)   ima izuzetno dobro djelovanje na mediteransku voćnu muvu, a koristi se u dozi od 50-100 ml/stablu ili 20- 25 l/ha. Ekotoksikološki je povoljniji od klasičnih insekticida i ima kraću  karencu.

Napominjemo da mjere hemijske zaštite mogu imati zadovoljavajući efekat samo ukoliko se primjenjuju zajedno sa ostalim preporučenim nehemijskim mjerama.

Smatramo da je neophodno veće angažovanje i savjesniji pristup svih proizvođača i držalaca voćnih vrsta na primorju , posebno, ’’vikend’’ poljoprivrednika problemu prisustva C. capitata u njihovim voćnjacima i primjeni obaveznih preporučenih mjera zaštite.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?