Jačanje kapaciteta za rodnu ravnopravnost i rodno osjetljive politike

Objavljeno: 14.02.2025. 13:11 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), organizovalo je bazičnu obuku pod nazivom "Jačanje kapaciteta za rodnu ravnopravnost i rodno osjetljive politike" 11. i 12. februara 2025. godine u UN Eco zgradi. Obuka je sprovedena u okviru zajedničkog programa Ujedinjenih nacija "Zajedno za opšte dobro", koji realizuju UNDP, UNICEF i UNESCO u saradnji sa Vladom Crne Gore i uz finansijsku podršku UN Fonda za izgradnju mira.

Projekat je usmjeren na podršku naporima Crne Gore u postizanju ciljeva održivog razvoja, posebno cilja 16 (Mir, pravda i jake institucije) i cilja 5 (Rodna ravnopravnost). Program se fokusira na unapređenje povjerenja građana i građanki u institucije i jačanje otpornosti zajednica na izazove poput govora mržnje, rodno zasnovanog nasilja i nasilja nad djecom i mladima.

Načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti, Biljana Pejović, otvorila je obuku istakavši da: "Rodna ravnopravnost nije samo koncept, već neophodan temelj za održivi razvoj, pravednije društvo i efikasniju javnu upravu. Kao državna institucija imamo odgovornost da kroz svoj rad doprinesemo kreiranju ambijenta u kojem će svi pojedinci i sve pojedinke, bez obzira na pol i rod, imati jednake mogućnosti za učešće u društvenom, ekonomskom i političkom životu."

U okviru ovog projekta, kroz saradnju sa UNDP-om, Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti nastaviće rad na jačanju kapaciteta donosioca i donosioca odluka u oblasti rodne ravnopravnosti i suprotstavljanju nasilju i govoru mržnje usmjerenim protiv žena. Ovaj segment će biti ključni fokus za 2025. godinu.

Za februar 2025. godine planirane su dvije dvodnevne radionice za službenike i službenice različitih institucija u javnoj upravi i pravosuđu, koji/e su zaduženi/e za praćenje sprovođenja principa rodne ravnopravnosti u svojim institucijama. Cilj ovih radionica je upoznavanje sa osnovnim standardima u sprovođenju politika rodne ravnopravnosti, kako bi se osigurao dosljedan i efikasan pristup u implementaciji rodnih politika na svim nivoima vlasti. Za prisustvo ovim radionicama prijavilo se više od 70 službenika i službenica.

Učesnici i učesnice obuke unaprijedili/e su svoje razumijevanje o ključnim principima, okvirima i metodologijama za efikasno adresiranje izazova u oblasti rodne ravnopravnosti. Poseban akcenat stavljen je na praktične alate i znanja za integraciju rodne perspektive u razvoj, implementaciju i evaluaciju politika, čime se doprinosi unapređenju rodne ravnopravnosti u okviru institucija i sektora rada učesnika i učesnica.

Kroz interaktivne i dinamičke sesije, prisutni i prisutne su stekli/e praktične vještine koje će im pomoći u analizi i rješavanju realnih nejednakosti u političkoj zastupljenosti, ekonomskim prilikama i drugim društvenim strukturama.

Sljedeća obuka na istu temu planirana je za 27. i 28. februar 2025. godine i biće namijenjena predstavnicima i predstavnicama sudstva, tužilaštva i drugih relevantnih institucija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?