Javni poziv - Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2025. godinu

Objavljeno: 11.02.2025. 11:37 Autor: Ministarstvo kulture i medija

Uvod

Polazeći od zakonskih pretpostavki da:

je kulturno dobro svako nepokretno, pokretno i nematerijalno dobro za koje je utvrđeno da je od trajnog istorijskog, umjetničkog, naučnog, arheološkog, arhitektonskog, antropološkog, tehničkog ili drugog društvenog značaja;

je zaštita kulturnih dobara od javnog interesa;

svako ima pravo da, pod jednakim uslovima, individualno ili kolektivno, koristi kulturna dobra, radi učešća u kulturnom životu, uživanja, naučnog napretka ili druge dobrobiti koja iz njega proističe, kao i da doprinosi njegovom obogaćivanju i očuvanju;

je svako fizičko i pravno lice, uključujući i vjerske zajednice, dužno da poštuje kulturna dobra drugih, na isti način kao i svoja;

je Država dužna da obezbjeđuje zaštitu i očuvanje svih kulturnih dobara koja se nalaze na njenoj teritoriji;

su vlasnici i držaoci kulturnih dobara, uključujući i vjerske zajednice, dužni da čuvaju, poštuju, održavaju i pravilno koriste kulturna dobra koja posjeduju.

Ministarstvo kulture i medija poziva zainteresovana lica da dostave svoje predloge, čija realizacija može doprinijeti unaprjeđenju stanja kulturnih dobara, kao i promociji, prezentaciji i valorizaciji istih.

Na ovaj način kroz vaše učešće u prilici ste da pružite snažnu podršku u kreiranju Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2025. godinu (u daljem tekstu: Program zaštite za 2025. godinu).

Zašto vaš predlog može biti jedan od projekata koji podržavamo?

Važnost: Opišite kako vaš predlog doprinosi očuvanju kulturne baštine;

Inovacija: Ako imate inovativne pristupe ili ideje, podijelite ih sa nama;

Društveni uticaj: Kako će vaš predlog uticati na kulturno dobro i lokalnu zajednicu kojoj pripada?

Kako učestvovati i uvrstiti vaše predloge?

Pošaljite nam vaše predloge na sljedeću e-mail adresu: (kulturna.bastina@mku.gov.me) najkasnije do 3. marta 2025. godine, uz oznaku: “Predlozi projekata i programa za Program zaštite za 2025. Godinu;”

  • Nakon razmatranja opravdani i inovativni predlozi mogu biti uvršteni u Programa zaštitite za 2025. godinu.

Vrste projekata:

  • Koje vrste projekata imaju prioritet? Unaprjeđenje stanja nepokretnih i pokretnih kulturnih dobara, koja su u stanju potrebe za konzervatorskim tretmanom; istraživanja (arheološka i konzervatorska); promocija i prezentacija kulturne baštine (materijalne i nematerijalne).

Kriterijumi za odabir predloga:

  • Relevantnost:
  • Na koji način projekat doprinosi unaprjeđenju stanja i očuvanju kulturne baštine?
  • Da li je projekat u skladu sa ciljevima i prioritetima Ministarstva?
  • Inovativnost:
  • U kojoj mjeri projekat donosi inovativne pristupe ili primjene novih tehnologija?
  • Održivost:
  • Kakav će dugoročni uticaj imati projekat na kulturnu baštinu?
  • Planovi za održavanje rezultata projekta nakon završetka.

Vaš predlog može biti uvršten u ovogodišnji Program zaštite! 

Vaše učešće može imati važnu ulogu u procesu kreiranja ovogodišnjeg Programa zaštite očuvanja, kako bi zajedno doprinijeli boljoj budućnosti kulturne baštine naše zajednice.

Pozivamo vas da budete dio ovog puta i da zajedno doprinosimo očuvanju naše bogate i raznolike kulturne baštine.

Tokom trajanja Javnog poziva Ministarstvo će organiziovti Info dan za zainteresovane strane iz svih regija CG (južna, središnja i sjeverna), na kojem će u saradnji sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara i JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, svi zainteresovani imati priliku da se upoznaju sa uslovima, načinom, procedurama i drugim pitanjima od značaja za ovogodišnji Program zaštitite.

O tačnom datumu i mjestu održavanja info dana sve zainteresovane strane će naknadno biti obaviještene, putem internet stranice Ministarstva i drugih relevantnih izvora informisanja.

Hvala na doprinosu!

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?