- Vlada Crne Gore
Ministarstvo javne uprave Javni poziv za prijavu kandidata za članstvo u Odb...
Javni poziv za prijavu kandidata za članstvo u Odboru povjerenika Opštine Budva
JAVNI POZIV
ZA PRIJAVU KANDIDATA ZA ČLANSTVO U
ODBORU POVJERENIKA OPŠTINE BUDVA
Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija raspisuje javni poziv za izbor članova Odbora povjerenika u Budvi, koji na predlog ovog ministarstva, Vlada Crne Gore treba da imenuje na svojoj narednoj sjednici. Poziv je otvoren od 19.03.2022. godine do 23.03.2022. godine u 12h, a prijave sa potrebnom dokumentacijom se mogu dostaviti elektronskim putem, klikom ovdje.
Članom 185 stav 3 Zakona o lokalnoj samoupravi propisano je da u slučaju raspuštanja lokalnog parlamenta, funkciju skupštine do izbora nove vrši Odbor povjerenika kojeg imenuje Vlada. Dana 20.03.2022. godine ističe rok za održavanje sjednice Skupštine optine Budva, u skladu sa Odlukom Vlade objavljenoj u “Službenom listu Crne Gore”, br. 26/22 od 11.03.2022. godine, te ukoliko sjednica SO Budva ne bude održana u tom roku, Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija će predložiti Vladi raspuštanje lokalnog parlamenta i imenovanje Odbora povjerenika.
Kako bi postupak predlaganja kandidata od strane ministarstva bio transparentan i dobrovoljan, zasnovan na principima dobrog upravljanja u cilju izbora stručnih, motivisanih i uglednih kandidata za članstvo u Odbor povjerenika, Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija raspisuje javni poziv za izbor tri člana Odbora povjerenika iz Budve i dva člana Odbora iz reda zaposlenih u ministarstvima.
OPŠTI USLOVI ZA PRIJAVU
- da je crnogorski državljanin sa prebivalištem u Budvi (po službenoj dužnosti pribavlja Ministarstvo za kandidate koji se biraju iz Budve);
- da ima VII1 nivo obrazovanja (prioritet imaju stručne reference iz oblasti prava, ekonomije ili sistema lokalne samouprave) - potrebno je priložiti diplomu;
- da nije osuđivano za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za rad u državnom organu (po službenoj dužnosti pribavlja Ministarstvo);
- da nije politički aktivista (što se potvrđuje izjavom ovjerenom kod nadležnog organa lokalne uprave/notara da nije član niti jedne političke partije).
FUNKCIJA ODBORA POVJERENIKA
Odbor povjerenika je tijelo koje formira Vlada i koje ima sve nadležnosti lokalnog parlamenta propisane članom 38 Zakona o lokalnoj samoupravi u periodu od njegovog raspuštanja do konstituisanja nove skupštine po sprovedenim lokalnim izborima.
NADLEŽNOSTI ODBORA POVJERENIKA
Odbor povjerenika, u obavljanju funkcije skupštine opštine, vrši sve nadležnosti propisane članom 38 Zakona o lokalnoj samoupravi, odnosno: donosi statut opštine; donosi propise i druge opšte akte; donosi strateški plan razvoja opštine; donosi planove i programe razvoja za pojedine oblasti; donosi urbanističke projekte; donosi program uređenja prostora, odnosno plan komunalnog opremanja; donosi budžet i završni račun budžeta; uvodi i utvrđuje opštinske poreze, takse, naknade i druge sopstvene prihode; raspolaže nepokretnom imovinom, osim u slučajevima otuđenja imovinskih prava na nepokretnostima neposrednom pogodbom, utvrđenim zakonom kojim se uređuje državna imovina; utvrđuje uslove za osnivanje mjesnih zajednica i daje saglasnost na odluke o osnivanju; raspisuje referendum za teritoriju opštine ili za dio teritorije; odlučuje o građanskoj inicijativi; odlučuje o raspisivanju samodoprinosa za teritoriju opštine; osniva javne službe; odlučuje o zaduživanju i davanju garancija, u skladu sa zakonom; vrši potvrđivanje mandata i odlučuje o pravima odbornika; donosi odluku o skraćenju mandata skupštine; bira i razrješava predsjednika skupštine, predsjednika opštine i potpredsjednika skupštine; daje saglasnost na odluku o imenovanju i razrješenju potpredsjednika opštine; imenuje sekretara skupštine, na predlog predsjednika skupštine; imenuje članove radnih tijela skupštine; imenuje i razrješava članove organa upravljanja javnih službi; razmatra i usvaja izvještaj o radu predsjednika opštine i radu organa i službi iz člana 69 ovog zakona; razmatra izvještaj o radu javnih službi čiji je osnivač opština; razmatra izvještaj o realizaciji preporuka Državne revizorske institucije; donosi poslovnik o svom radu; donosi etički kodeks; donosi odluku o zaradama lokalnih funkcionera i lica koja imenuje Skupština; donosi odluku o zaradama lokalnih službenika i namještenika; vrši i druge poslove utvrđene zakonom i statutom.
PRINCIPI ZA VRŠENJE IZBORA KANDIDATA
Zakon o lokalnoj samoupravi nije propisao način predlaganja, kao ni kriterijume za predlaganje kandidata za članove Odbora povjerenika.
Uzimajući u obzir da Odbor imenuje Vlada na predlog ministarstva, Ministartsvo javne uprave, digitalnog društva i medija je u cilju transparentnog predlaganja kandidata za članove Odbora povjerenika opredijeljeno da se u pomenutom procesu pridržava sljedećih kriterijuma:
- da kandiduje Vladi Odbor povjerenika koji će imati 5 (pet) članova;
- da 3 (tri) predstavnika budu iz Budve, a 2 (dva) predstavnici ministarstava;
- da predstavnici iz Budve mogu biti iz reda zaposlenih u lokalnoj javnoj upravi, u nivou ekspertsko-rukovodnog ili ekspertskog kadra, kao i zainteresovani građani koji ispunjavaju navedene opšte uslove iz prijave;
- zaposleni u organima državne uprave su državni službenici iz ministarstava, raspoređeni u nivou ekspertsko-rukovodnog ili ekspertskog kadra;
- da nijedan član Odbora ne može biti član političke partije;
- da nijedan član Odbora ne može biti odbornik u sazivu Skupštine koju Vlada svojom odlukom raspušta;
- da će se Ministarstvo u izboru kandidata po dostavljenim prijavama voditi principima izbora u skladu sa stručnim kvalifikacijama, iskustvom u oblasti lokalne samouprave, rodno balansiranog sastava Odbora povjerenika, motivaciji kandidata za angažovanje u Odboru povjerenika.
Uz prijavu na Javni poziv prilaže se biografija / CV kandidata.
Prijave sa traženom dokumentacijom dostavljaju se u periodu od 19.03.2022. do 23.03.2022. godine do 12h, putem online forme na www.gov.me sajtu.