- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Klaster 1 - Zdravlje
Klaster 1 - Zdravlje
Izazovi sa kojima se suočavaju današnji zdravstveni sistemi predstavljaju značajan društveni i ekonomski teret kako za građane tako i za nacionalne zdravstvene sisteme Evropske unije i svijeta. Da bi se riješili globalni zdravstveni izazovi, potrebna je značajnija promocija zdravlja, bolja prevencija bolesti i pružanje bolje zdravstvene zaštite. Pored toga, pandemija COVID-19 istakla je hitnu potrebu za istraživanjem i inovacijama u cilju razumijevanja dugoročnih posledica COVID-19 i mjera socijalnog distanciranja na ljudsko zdravlje i dobrobit kako bi se razvila efikasna rješenja za snažan oporavak Evropske unije.
U skladu sa ciljevima i politikama Evropske unije, Zdravstveni klaster ima za centralni cilj unapređenje društvene kohezije i inkluzivnosti, zdravlja i blagostanja građana.
Kroz prioritetnu oblast Evropskog stuba socijalnih prava, Evropska unija nastoji da postigne ciljeve koji uključuju pravedniju, inkluzivniju i društveniju Evropu za sve njene građane. Takav pristup politike zasnovan je na evropskom socijalnom modelu, koji je prilagođen izazovima 21. veka i pruža jednake mogućnosti svim građanima. Da bi se postigla socijalna kohezija u oblasti zdravstva, prepoznato je da dalje napore treba uložiti u razvoj privrede u korist građana. U tom smislu, države članice se podržavaju i podstiču da stvaraju inovativne i visokokvalitetne zdravstvene tehnologije i zdravstvenu zaštitu koje bi bile dostupne i dostupne svim građanima. Zdravstveni sistemi treba da budu dostupniji i održiviji, uključujući digitalnu transformaciju zdravstva i njege. Takav pristup, s jedne strane, podrazumijeva da se građani mogu osloniti na efikasne medicinske usluge koje se bave njihovim zdravstvenim potrebama i na taj način skinuti dio tereta sa sebe, svoje porodice i zajednice; s druge strane, građanima je potrebna pomoć u unapređenju i brizi o sopstvenom zdravlju i prevenciji bolesti.
Program EU4Health (EU Health Program 2021 – 2027 – vizija za zdraviju Evropsku uniju) je investicioni instrument koji ima za cilj da osigura da EU ostane najzdraviji region na svijetu. Program nastoji da se pozabavi zdravstvenim izazovima kako na nacionalnom nivou država članica tako i na nivou EU, uključujući nove zdravstvene prijetnje kao što je pandemija COVID-19. U cilju obezbeđivanja maksimalne sinergije i postizanja maksimalnog uticaja na javno zdravlje između ovih programa, Horizont Evropa će se fokusirati na stvaranje novih znanja, dok će se EU4Health program fokusirati na najbolje moguće korišćenje novih znanja za dobrobit građana i zdravstvenih sistema.
Evropski akcioni plan za borbu protiv raka će podržati države članice u poboljšanju prevencije, kontrole i liječenja raka.
Pandemija COVID-19 je pokazala važnost saradnje i koordinacije između država članica na nivou Unije. Regionalna saradnja je ključna za: unapređenje prevencije i suzbijanje širenja epidemija preko granica, jačanje imunizacije protiv bolesti koje se mogu spriječiti vakcinom, kontrolu drugih prekograničnih zdravstvenih prijetnji i rizika i zaštitu zdravlja i blagostanja ljudi u Evropskoj uniji.
U tom smislu, regionalna saradnja kroz Evropski zeleni plan podrazumijeva jedinstven pristup država članica po pitanju zdravlja, kroz rješavanje pitanja zagađenja životne sredine i gubitka biološke raznovrsnosti i uticaja klimatskih promena na zdravlje i dobrobit građana, ali i na cjelokupne zdravstvene sisteme i njihovu sposobnost brzog prilagođavanja aktuelnim potrebama i uslovima. U smislu prilagođavanja trenutnim regionalnim i globalnim uslovima i kako bi se postigla Evropa spremna za digitalno doba, ključno je ostvariti puni potencijal digitalnih alata, istraživanja i inovacija. Ostvarivanje punog potencijala istraživanja i inovacija je od ključnog značaja za prilagođavanje Evrope digitalnom dobu, ali i za povećanje produktivnosti i održivosti zdravstvene industrije i malih i srednjih preduzeća u Evropskoj uniji, koja takođe podržava digitalnu transformaciju zdravstvenih sistema, omogućava personalizovane zdravstvene usluge i, na kraju, kao rezultat toga ima značajne benefite u evropskim zdravstvenim sistemima i ekonomiji.
U rješavanju aktuelnih regionalnih zdravstvenih izazova, ali i za unapređenje znanja i razumijevanja zdravlja i bolesti, razvijanje inovativnih metodoloških i tehnoloških rešenja, kao i osmišljavanje održivih i pravednih zdravstvenih usluga i sistema dostupnih građanima, u okviru ovog klastera, istraživanja i inovacije biće ključne aktivnosti. Međutim, postizanje održivih, funkcionalnih i građanima pristupačnih zdravstvenih sistema zavisiće od svih zainteresovanih strana uključenih u zdravstvene sisteme, kako primalaca zdravstvenih usluga, tako i pružalaca zdravstvenih usluga u lokalnim zajednicama, kao i regionima i državama. Ostvarivanje željenih efekata i ciljeva ovog klastera ostvariće se, između ostalog, prihvatanjem, podržavanjem, preuzimanjem i primjenom rezultata i preporuka istraživanja i inovativnih rješenja.
Istraživačke i inovacione aktivnosti u okviru ovog klastera trebalo bi da mobilišu istraživače iz akademskih institucija, istraživačkih organizacija, malih i srednjih preduzeća i velikih kompanija, građana i pacijenata, udruženja pacijenata, pružalaca zdravstvenih usluga i regulatornih organa. U cilju maksimiziranja koristi od ulaganja Evropske unije i podrške ostvarivanju ciljeva ovog klastera, Zdravstveni klaster će promovisati i podsticati ostvarivanje sinergije sa javnozdravstvenim politikama na nacionalnom i regionalnom nivou sa drugim programima i politikama klastera. Pored toga, postizanje ciljeva Zdravstvenog klastera biće ostvareno kroz učešće evropskih istraživačkih infrastruktura u podršci istraživačkim aktivnostima u okviru ovog klastera i kroz partnerstva u okviru ovog klastera.
Više informacija o partnerstvima u okviru Zdravstvenog klastera možete pronaći na sledećem linku.
Da bi se postigli ciljevi Zdravstvenog klastera, ključno će biti istraživanje i inovacije u sledećim oblastima ili destinacijama:
- Zdravlje u društvu koje se brzo mijenja
- Živjeti i raditi u okruženju koje promoviše zdravlje
- Kontrola bolesti i smanjenje tereta bolesti
- Inovativna, održiva i visokokvalitetna zdravstvena zaštita
- Ostvarivanje punog potencijala novih alata, tehnologija i digitalnih rješenja za zdravo društvo
- Održavanje inovativne, održive i globalno konkurentne zdravstvene industrije.