Komisija za nestala lica i UN: Nastavak saradnje u procesu traženja nestalih

Danas je u Podgorici održan sastanak predsjednika Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore, Dragana Đukanovića i rezidentnog koordinatora Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Dijega Sorilje. Sasatanku su prisustvovale sekretarka Komisije Darka Džabasan i savjetnica za ljudska prava u UN-u Anjet Lanting. Sastanak je protekao u konstruktivnoj atmosferi, s ciljem jačanja saradnje na rješavanju pitanja nestalih lica, koje i dalje predstavlja prioritet od najvećeg značaja.

Predsjednik Đukanović istakao je posvećenost Vlade Crne Gore aktivnostima usmjerenim ka rasvjetljavanju sudbine nestalih lica tokom ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, naglašavajući važnost međuinstitucionalne saradnje na nacionalnom i regionalnom nivou. On je posebno naglasio aktivnosti Komisije u saradnji sa domaćim institucijama iz regiona, Regionalnom koordinacijom udruženja porodica nestalih, Međunarodnom komisijom za nestala lica, Međunarodnim Komitetom Crvenog krsta, UNDP-em i upoznao Sorelju sa velikom podrškom koju u ovom procesu pružaju Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, Vlada Savezne Republike Njemačke, Vlada Kraljevine Švedske i Evropska unija.

Takođe je informisao ambasadora o dosadašnjim aktivnostima Komisije u vezi izrade Regionalne baze podataka, rješavanjem NN slučajeva, saradnjom sa porodicama, radu na novim lokacijama, broju nestalih koje i dalje potražuje Komisija Vlade Crne Gore, kao i slučajevima koji su završeni, a koji su bili predmet rada ove komisije. 

Sorilja je pohvalio napore Crne Gore u ovom osjetljivom pitanju i izrazio spremnost Ujedinjenih nacija da dodatno podrže aktivnosti Komisije kroz tehničku pomoć, međunarodnu saradnju i razmjenu dobre prakse. On je naglasio da pitanje nestalih lica nije samo pravno i političko, već prvenstveno humanitarno pitanje koje zahtijeva kontinuiranu posvećenost svih relevantnih aktera.

Takođe je je pohvalio inicijativu za izmjenu zakonodavstva kojim se predviđa definisanje civilne žrtve rata kao posebnog instituta u pravnom sistemu. Ovaj korak se ocjenjuje kao važan iskorak u zaštiti prava porodica nestalih lica, jer će im omnogućiti ostvarivanje prava na osnovu ovog statusa. Izmjena zakonodavstva predstavlja značajan doprinos u unapjeđenju ljudskih prava i pružanju podrške najugroženijim kategorijama stanovništva. 

Tokom sastanka, sagovornici su razmotrili mogućnosti daljeg jačanja saradnje između Vlade Crne Gore i sistema Ujedinjenih nacija, uključujući zajedničke inicijative u oblasti prikupljanja i obrade informacija, podizanja svijesti javnosti o ovom problemu i pružanja podrške porodicama nestalih lica u okviru učešća u projektu koji sprovodi UNDP uz podršku EU o izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu.

Na kraju sastanka, dogovoreno je da se nastavi intenzivna komunikacija i rad na definisanju konkretnih aktivnosti i projekata u ovoj oblasti, uz istovremeno unaprjeđenje regionalne saradnje sa zemljama Zapadnog Balkana u cilju rješavanja sudbine nestalih. 

Komisija za nestala lica Vlade Crne Gore nastavlja da ostaje otvorena za saradnju sa svim međunarodnim organizacijama, institucijama i civilnim društvom kako bi se osiguralo da nijedno lice ne ostane zaboravljeno, a porodice pronađu dugo očekivane odgovore.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?