Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Konjević i Krivokapić sa hrvatskim zvaničnicima otkrili spomen ploču u Morinju

Objavljeno: 10.10.2022. 14:00 Autor: Ministarstvo vanjskih poslova

Potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Raško Konjević i ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić otkrili su danas spomen ploču u logoru Morinj, zajedno sa hrvatskim kolegama – potpredsjednikom Vlade i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom i ministrom vanjskih i evropskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom.

Na spomen ploči posvećenoj zatočenim hrvatskim civilima i braniocima tokom velikosprske agresije na Hrvatsku (3.10.1991-18.8.1992.), ispisano je: „Sjećajmo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su proživjeli zatočeni. Da se nikada ne ponovi!".

Potpredsjednik Konjević je kazao da se dio Crne Gore našao u ratnom vrtlogu tuđih velikodržavnih interesa i ciljeva do kojih su kanili stići kroz gnusnost nepočinstva, vjerujući da jedino oni imaju pravo na istinu i odluku o sudbinama drugih.

Otkrivanje spomen-ploče u Morinju

Ipak, sa ove distance, moramo reći da nam je drago što su neki ubrzo shvatili svu pogrešnost vlastitih zabluda, a žal što mnogi i danas slijede propale projekte iz kojih su uvijek ostajale samo suze i bol. Jedna od tih njihovih istina je i Morinj, mjesto sa kojeg suze, iz svakog časnog oka, i danas teku - rekao je ministar Konjević.

Istakao je da je Morinj nepomični svjedok strašnosti u kojoj se mali čovjek, preko noći, pretvori u velikog mučitelja, a bezgrešni u pogrešno stradanje.

I pored fizičkog užasa i straha, daleko je, kako je rekao, strašnije što ovaj logor u sebi i dalje drži zarobljene umove batinaša, ali i onih koji su im tu batinu stavili u ruke.

Otkrivanje spomen-ploče u Morinju

Mi ne ćutimo, mi smo svoju riječ rekli i tada, ali i danas pred ovim mjestom, ujedinjeni i istrajni u namjeri da se više nikad ne ponovi, da se više nikad ne dogodi ni jednom čovjeku, a kamoli ljudima čiji je jedini grijeh bio što su voljeli vlastitu domovinu. Da je takvih bilo više sa druge strane možda se Morinj ne bi ni dogodio - poručio je Konjević.

Ministar Krivokapić je kazao da najveći narodi i najveće države imaju ponore koje naprave njihove elite - ideologije zla, mržnje, ćeranja, koje unište i male narode u njihovim državama.

Otkrivanje spomen-ploče u Morinju

Takva ideologija je imala cilj ne samo da uništi Dubrovnik i ne samo da pokori Hrvatsku. Njen cilj je bio da se uništi Crna Gora - rekao je šef diplomatije.

Istakao je da je jedna od najvećih istorijskih stranputica koje je Crna Gora napravila ta što je išla u rat za ubijanje same sebe.

Zatvarajući vas u ovaj logor, ona je zatvarala sebe. Šireći tu ideologiju ona je pucala u sebe, i zbog toga ne manja žrtva od vas u ovom logoru je bila i Crna Gora, gdje su ubijeni njen duh i njeno ime. Sa namjerom da se zatre onako kako se htjelo zatrijeti vaše ljudsko dostojanstvo, snaga, uvjerenje i ljubav prema lijepoj vašoj i lijepoj našoj Hrvatskoj - rekao je šef diplomatije.

Obraćajući se logorašima, kazao je da njihova patnja ne smije ostati zaboravljena, prije svega zbog Crne Gore.

Da bi Crna Gora bila ona koja je najbolja i evropska Crna Gora. Da bi bila Crna Gora koja vjeruje u te vrijednosti. Građanska Crna Gora zajedništva i multikulture - kazao je ministar Krivokapić.

Dodao je da je „ovaj spomen  velikosrpskoj agresiji upravo podsjećanje na naše zajedništvo u odbrani od toga".

Žrtve ste bili vi kao pojedinci, a države Hrvatska i Crna Gora kao entiteti. Na primjerima admirala Barovića i na primjerima vaše žrtve koju ste podnijeli ovdje, želimo da gradimo sigurnu i stabilnu budućnost zajedništva, prosperiteta i mira - poručio je ministar Krivokapić.

Otkrivanje spomen-ploče u Morinju

Hrvatski zvaničnici zahvalili su ministrima Konjeviću i Krivokapiću na hrabrosti i što su bili glasni protiv rata devedesetih, ističući da je današnji gest veliki korak za dobrosusjedske odnose, za suočavanje sa prošlošću, kao i za približavanje Crne Gore evropskoj porodici, kojoj pripada.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?