Ministar Azemović za Forbes: Novi registar dijaspore omogućiće efikasnije politike prema našim ljudima u inostranstvu

Objavljeno: 02.12.2024. 11:00 Autor: MDI

Crna Gora još nema precizan podatak koliko njenih građana živi u inostranstvu, zbog čega je Ministarstvo dijaspore odlučilo da izradi novi registar iseljenika. To je u intervjuu za Forbes Crna Gora rekao ministar dijaspore Mirsad Azemović koji poziva dijasporu da u što većem broju popuni registracionu formu, koja će biti dostupna na zvaničnom sajtu Ministarstva i Vlade Crne Gore, kako bi na temelju tih podataka donosili efikasnije i preciznije politike.

Ističe da će novi registar dijaspore, kroz napredno softversko rješenje, pružiti mnogo preciznije informacije, koje će omogućiti bolje planiranje i implementaciju politika prema našim ljudima u inostranstvu.

„Prema dosadašnjim podacima i stalnoj komunikaciji sa dijasporom, najveći broj naših građana živi u zemljama regiona, ali i u državama Zapadne Evrope, poput Njemačke, Luksemburga, Švajcarske, Austrije, Italije. Takođe, značajnu dijasporu imamo u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Australiji, a brojni crnogorski iseljenici nalaze se i u Turskoj i Latinskoj Americi“, rekao je Azemović.

Kazao je da doprinos dijaspore nije samo u novčanim sredstvima, već i kroz ekonomske, društvene i kulturne veze koje stvaraju dugoročne koristi za Crnu Goru.

Prema njegovim riječima, dijaspora pokazuje sve veći interes za ulaganje u Crnu Goru, a kako bi se ovaj trend dodatno ubrzao, u narednom periodu potrebno je realizovati detaljnu analizu svih početih projekata

Zašto je važno napraviti registar crnogorske dijaspore, koji je najavljen za kraj godine?

U prethodnom periodu bilo je više pokušaja da se precizno evidentira broj dijaspore iz Crne Gore, ali bez značajnih rezultata. Prethodna Uprava za dijasporu imala je određene podatke o broju naših građana u zemljama prijema, prikupljene kroz udruženja i predstavnike dijaspore, ali ti podaci nisu bili dovoljno upotpunjeni i ažurirani. Često puta smo čuli da najmanje jedna Crna Gora živi van granice Crne Gore. Međutim, podaci sa popisa stanovništva su pokazali da oko 44.000 građana Crne Gore živi u dijaspori, što naravno ne odgovara činjeničnom stanju.

Zato smo odlučili da izradimo novi registar dijaspore, kroz napredno softversko rješenje, i on će pružiti mnogo preciznije informacije, koje će omogućiti bolje planiranje i implementaciju politika prema našim ljudima u inostranstvu. Ovaj registar će biti ključna osnova za buduće strateške projekte i aktivnosti Ministarstva dijaspore. S toga, pozivamo našu dijasporu da u što većem broju popuni registracionu formu, koja će biti dostupna na zvaničnom sajtu Ministarstva i Vlade Crne Gore, kako bismo na temelju tih podataka donosili efikasnije i preciznije politike.

Podaci u potpunosti zaštićeni

Koje dodatne informacije će registar dijaspore pružiti osim broja građana u dijaspori?

Novi softverski sistem i prateća anketa sastoje se od 17 pitanja koja obuhvataju ključne informacije o našim građanima u dijaspori, uključujući lične podatke, nivo obrazovanja, zemlju prijema i poslovnu sferu u kojoj su angažovani. Anketa je dizajnirana tako da omogućava jednostavno, brzo i precizno prikupljanje relevantnih podataka. Važno je napomenuti da su podaci prikupljeni putem ove ankete u potpunosti zaštićeni, jer je sigurnost informacija prioritet. Ovi podaci su strogo zaštićeni, čime je garantovana visoka zaštita privatnosti svakog lica. Na osnovu podataka koje budemo dobili, saznaćemo koliko naših građana u inostranstvu se bavi naukom, a nije mali broj. Takođe, bićemo u prilici da imamo naše baze profesora, ljekara, specijalista, sportista, biznismena. Svi ovi podaci će biti krucijalno važni za državu Crnu Goru.

Koliki je procijenjeni broj crnogorskih građana u dijaspori?

Do sada su postojale različite procjene, no one nisu bile dovoljno tačne, što je razlog zašto je razvoj novog softverskog rješenja Ministarstva dijaspore od ključne važnosti. Mi ćemo sprovesti snažnu medijsku kampanju, kako bi istakli značaj registra.

U kojim zemljama je crnogorska dijaspora najbrojnija?

Prema dosadašnjim podacima i stalnoj komunikaciji sa dijasporom, najveći broj naših građana živi u zemljama regiona, ali i u državama Zapadne Evrope, poput Njemačke, Luksemburga, Švajcarske, Austrije, Italije. Takođe, značajnu dijasporu imamo u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Australiji, a brojni crnogorski iseljenici nalaze se i u Turskoj i Latinskoj Americi. Ministarstvo dijaspore intenzivno sarađuje sa udruženjima i asocijacijama dijaspore širom svijeta, sa ciljem da što više povežemo naše ljude sa Crnom Gorom i omogućimo im aktivno učešće u razvoju zemlje. Naša misija je da dijasporu približimo matičnoj zemlji, a siguran sam da ćemo u tome uspjeti kroz dalju saradnju i konkretne projekte.

azemovic

Poznato je da crnogorska dijaspora u Crnu Goru svake godine formalnim kanalima pošalje značajne iznose novca. Osim toga, kako još dijaspora doprinosi razvoju crnogorske ekonomije?

Uticaj crnogorske dijaspore na društvene i ekonomske prilike u Crnoj Gori je neosporan i izuzetno značajan. Podaci Centralne banke Crne Gore pokazuju da su građani Crne Gore koji žive u inostranstvu prošle godine poslali oko 800 miliona eura u svojoj matičnoj državi, čime dijaspora postaje jedan od ključnih izvora prihoda za ekonomiju zemlje. Ipak, prema informacijama koje Ministarstvo dijaspore dobija kroz neformalne komunikacije sa građanima, ova cifra je u stvarnosti mnogo veća.

Dijaspora ne doprinosi samo putem novčanih doznaka, već i kroz značajan uticaj na turizam, trgovinu i opštu potrošnju tokom svojih godišnjih odmora, posebno u ljetnjim mjesecima kada je broj turista, uglavnom iz dijaspore, na vrhuncu. Posjete naših građana iz inostranstva generišu dodatnu potrošnju u maloprodaji, ugostiteljstvu i drugim sektorima, što direktno utiče na rast bruto domaćeg proizvoda (BDP). Pored toga, dijaspora igra ključnu ulogu u jačanju imidža Crne Gore na globalnom nivou, stvarajući mostove između matične zemlje i zemalja u kojima žive, te olakšavajući razmjenu znanja, tehnologije i investicija.

S toga, doprinos dijaspore nije samo u novčanim sredstvima, već i kroz ekonomske, društvene i kulturne veze koje stvaraju dugoročne koristi za Crnu Goru.

Dijaspora pokazuje sve veći interes za ulaganje u Crnu Goru

Koje su najznačajnije investicije crnogorskih iseljenika u Crnoj Gori?

Investicije dijaspore su brojne i imaju ključnu ulogu u razvoju naše zemlje. Dijaspora je aktivna u mnogim sektorima, posebno u izgradnji lokalne infrastrukture. Osim toga, sve češće svjedočimo ulaganjima u pokretanje privatnog biznisa, što dodatno doprinosi ekonomskom rastu.

Naša dijaspora pokazuje sve veći interes za ulaganje u Crnu Goru, a kako bi se ovaj trend dodatno ubrzao, u narednom periodu potrebno je da realizujemo detaljnu analizu svih započetih projekata. Takođe, važno je da napravimo sveobuhvatnu prezentaciju tih projekata širom svijeta, u svim zemljama u kojima žive naši ljudi. Kroz ovu prezentaciju, dijaspori će biti omogućeno da se detaljno upozna sa mogućnostima koje im Crna Gora nudi, posebno sa Nacrtom prostornog plana i budućim kapitalnim projektima.

Posebno je važno da dijaspori ponudimo mogućnost ulaganja u projekte koji će se realizovati uz buduću trasu auto-puta, jer je to potencijalni region za značajna ulaganja. Transparentnom politikom i jasno komunikacijom sa dijasporom, možemo značajno povećati nivo stranih ulaganja, što će doprinijeti daljem ekonomskom razvoju naše zemlje.

Dijaspora je ključni partner u razvoju Crne Gore, a pružanjem podrške i podsticanjem njihovih ulaganja, omogućićemo održivi ekonomski rast i prosperitet u budućnosti.

Na koji način ćete unaprijediti saradnju Crne Gore sa dijasporom, koja se u prethodnom periodu dosta žalila da je se matična država sjeti samo kad su izbori?

Saradnja Crne Gore sa dijasporom biće unaprijeđena kroz intenzivniji institucionalni angažman i konkretne projekte koji će dijaspori omogućiti veće učešće u društvenim i ekonomskim procesima u zemlji. Naša dijaspora ne smije biti zapostavljena, niti smatrana samo važnom u periodima izbora. Fokusiraćemo se na jačanje saradnje u oblastima nauke, kulture i obrazovanja, kako bi stvorili dugoročne, produktivne veze. Ministarstvo dijaspore će raditi i na olakšavanju birokratskih barijera, a kroz saradnju s udruženjima iseljenika, razvijaćemo konkretne projekte i planove koji će našim građanima u inostranstvu omogućiti da aktivnije učestvuju u razvoju matične zemlje.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?