- Vlada Crne Gore
Ministarstvo vanjskih poslova Ministar Radulović u radnoj posjeti Briselu
Ministar Radulović u radnoj posjeti Briselu
Radnu posjetu Briselu, ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović otpočeo je danas sastavši se sa Els Van Hoof, predsjednicom Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma Kraljevine Belgije, te poslanikom Evropskog parlamenta i kopredsjedavajućim POSP-a Vladimirom Bilčikom.
Tokom sastanka sa Van Hoof Radulović istakao da se pravac spoljne politike Crne Gore neće mijenjati, te da je članstvo u EU glavni spoljnopolitički i nacionalni cilj Crne Gore. Van Hoof ukazala na značaj učešća ministra Radulovića na Konferenciji “Budućnost Evrope”, te istakla da Crna Gora ima punu podršku Belgije na putu reformi i bržeg integracionog puta u EU.
Navedeno je da je oblast koju je EK pohvalila u Izvještaju o napretku transparentnost Skupštine naše zemlje. U cilju unapređenja političkih i ekonomskih veza Crne Gore i Belgije, ovaj susret stavio je akcenat na značaj daljeg snaženja uspješno uspostavljene parlamentarne saradnje i dijaloga dvije zemlje. U tom kontekstu, pozdravljeno je formiranje Grupe prijateljstva sa Parlamentom Kraljevine Belgije, u junu ove godine u Skupštini Crne Gore.
Tokom razgovora sa evropskim parlamentarcem Bilčikom istaknuto je da je Evropska komisija u ovogodišnjem Izvještaju o napretku pohvalila stoprocentnu usklađenost sa spoljnom i bezbjednosnom politikom, što je ocijenjeno kao snažan signal posvećenosti Crne Gore evropskom putu. Činjenica da ovaj dokument EK navodi da je naša država aktivan učesnik u regionalnoj, te da je nastavila dobru saradnju sa međunarodnim organizacijama, kako je naveo ministar Radulović, zaokružuje pozitivnu sliku EU spram spoljne politike Crne Gore.
Bilčik je kazao da je pomenuti Izvještaj potvrda da EU veoma cijeni apsolutnu usklađenost sa Zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom, koja je podjednako važna kao i ispunjavanje kriterijuma u ključnim poglavljima.
Takođe, kao jedan od važnih uslova za napredak u reformama koji bi dao dodatni podsticaj članstvu Crne Gore u EU jeste jačanje međupartijskog političkog dijaloga u Crnoj Gori.
Šef crnogorske diplomatije istakao je da dinamiku pregovora diktira napredak u poglavljima 23 i 24. Iskoraci koje EU traži od nas, kako je kazao, u saglasju su sa jasnim opredjeljenjem naše države da, kroz ključne reformske procese dokaže posvećenost evropskoj agendi. To je, kako je naveo, u prethodnom periodu dokazano uspjesima u borbi protiv organizovanog kriminala, ali i u oblasti medijskih sloboda, što je EK takođe prepoznala.