Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar Vojinović sa svojom delegacijom boravio u zvaničnoj psojeti Republici Turskoj

Objavljeno: 31.12.2022. 11:44 Autor: Ministarstvo prosvjete

Na poziv Mahmuta Ozera, ministra prosvjete Republike Turske, ministar prosvjete mr Miomir Vojinović, boravio je u posjeti Republici Turskoj, u Ankari od 19. do 23. decembra. Posjeta je bila prilika da se razmotre mogućnosti širenja saradnje iz nadležnosti Ministarstva prosvjete i identifikovanje polja od zajedničkog interesa.

zvanična posjeta

Teme sastanka delegacije Ministarstva prosvjete, na čijem je čelu bio ministar Miomir Vojinović, sa predstavnicima Ministarstva obrazovanja Republike Turske, na čijem čelu je bio ministar Mahmut Ozer, bile su dosadašnja međusobna saradnja i njeno unapređenje. Ministar Ozer je izrazio zadovoljstvo posjetom ministra Vojinovića Republici Turskoj (RT), uz uvjerenje da će ona doprinijeti daljem napretku međusobnih odnosa koji su 15 godina u uzlaznoj putanji. Posebno je izdvojio po značaju za međusobne odnose posjetu predsjednika RT Redžepa Tajipa Erdogana Crnoj Gori 28. avgusta 2021. godine.

Ministar Ozer je istakao da su lični kontakti i obrazovanje najjača spona između zemalja, i u tom smislu da su poseban most povezivanja dvije zemlje crnogorski studenti koji su studirali ili trenutno studiraju u RT. Iznio je podatke da je tursku državnu stipendiju do sada primio ukupno 451 student iz CG, da trenutno ih u RT studira 186, a da je za akademsku 2022/2023 godinu odobrena  21 stipendija.

Podsjetio je i da šest škola u CG i RT imaju potpisane sporazume o sestrinstvu. Kao pokazatelj ozbiljne namjere RT da razvija odnose u oblasti obrazovanja, naveo je podatak da je nedavno u Ambasadi RT u Podgorici počeo da radi savjetnik za obrazovna pitanja. Istakao je da su lični kontakti i obrazovanje najjača spona između zemalja, i u tom smislu da su poseban most povezivanja dvije zemlje crnogorski studenti koji su studirali ili trenutno studiraju u RT. Iznio je podatke da je tursku državnu stipendiju do sada primio ukupno 451 student iz CG, da trenutno ih u TR studira 186, a da je za akademsku 2022/2023 godinu odobrena je 21 stipendija.

Saopštio je da se oko 10.000 njegovih sunarodnika koji imaju boravak u CG osjećaju kao kod kuće, na čemu se posebno zahvalio. Izrazio je zadovoljstvo aktivnošću Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) u CG, koja je od 2007. godine realizovala 400 projekta vrijednosti od oko 20 miliona eura, od čega se na projekte u oblasti obrazovanja i obrazovne institucije izdvaja oko 17%.

Ministar Ozer je istakao da postoje svi preduslovi za produbljivanje saradnje u oblasti obrazovanja, pomenuvši u tom kontekstu Memorandum o saradnji u oblasti obrazovanja koji je stupio na snagu 2018. godine. Potvrdio je spremnost RT da sa Crnom Gorom jača partnerstvo u oblasti obrazovanja i da rade na zajedničkim projektima i razmjeni iskustava, što je bilo istaknuto i tokom posljednjeg sastanka ministara prosvjete dvije države 2017. godine u Ankari, u okviru sjednice Mješovite komisije za ekonomsku saradnju.

Turska strana istakla je da su posebne rezultate napravili na polju dualnog stručnog obrazovanja i da su spremni da sarađuju na obuci nastavnog kadra i upoznali su da postoji projekat pretvaranja sedam stručnih škola u međunarodne škole, za koje su spremni ponuditi stipendije za učenike iz CG. Razmijenjeni su kontakt detalji dvije delegacije, kako bi se u direktnoj komunikaciji razmotrile sve mogućnosti za saradnju na zajedničkim projektima

Ministar Vojinović zahvalio se na pozivu da posjeti RT i istakao da prijateljstvo i veze dvije države postoje vjekovima. Kazao je da se sada lično uvjerio u prijateljski I otvoren pristup turske strane. Saglasio se da je posjeta predsjednika Erdogana bila istorijska. Ministar Vojinović je kazao da smo naročito ponosni na multinacionalnost i multikonfesionalnost našeg društva, te da mu je drago da se turski državljani u CG osjećaju prijatno. Istakao je da su nam jako potrebna iskustva RT u oblasti obrazovanja i da želimo da učimo od najboljih, kao i da u tom pravcu treba iskoristiti ranije potpisani Memorandum o saradnji. Pozvao je ministra Ozera da u najkraćem roku uzvratno posjeti CG.

Ministar Vojinović zahvalio se RT što obezbjeđuje stipendije za crnogorske studente i omogućava im da studiraju na najboljim turskim fakultetima. Ocijenio je da su brojke o našim studentima u RT za pohvalu, ali je ministar Vojinović naglasio da zajedničkim radom možemo učiniti da one budu i veće. Zahvalio se i za podršku koja TIKA pruža CG i projektima u oblasti obrazovanja, naročito na sjeveru države, i izrazio je nadu da će TIKA naći interes da nastavi sa finansiranjem projekata u CG.

Kao najveći izazov obrazovnog sistema u CG izdvojio je nedostatak smještajnih kapaciteta. S obzirom na razlike u regionalnom razvoju i migracije unutar države, škole u srednjem i južnom dijelu države imaju veći broj učenika od njihovih kapaciteta.

Ministar Vojinović je pomenuo nedavno objavljenu Analizu sektora obrazovanja koja je završena u saradnji sa UNICEF-om koja je pokazala sve slabe tačke sistema i kako ih prevazići. Govoreći o ciljevima Ministarstva prosvjete, ministar Vojinović je kazao da je jedan od ciljeva bio poboljšanje materijalnog statusa nastavnog kadra, zbog čega sa ponosom može da saopšti da su uspjeli i da će od 1. Januara 2023. godine plate nastavnika biti povećane 20%, a da će do kraja 2025. Godine plate biti povećane za 45%. Ministri su dogovorili da se uzvratna posjeta ministra Ozera organizuje u februaru 2023. godine.

Nakon sastanka sa ministrom Ozerom, ministar Vojinović se za vrijeme posjete susreo sa predsjednikom Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) Serkanom Kajalarom i tom prilikom istakao ogromnu zahvalnost TIKA-i na podršci koju godinama daje Crnoj Gori, a posebnu zahvalnost je uputio za projekte iz oblasti obrazovanja za koje je do sada opredjelila oko 3,5 miliona eura. Dodao je da su svi crnogorski građani upoznati sa radom TIKA-e i da znaju da cijene pravo prijateljstvo.

Ministar Vojinović kazao je da visoko cijenimo napore koje RT i TIKA ulažu u mir i razvoj Balkana. Istakao je da je nezaposlenost među mladima predstavlja problem u cijelom regionu i da CG ulaže velike napore da kroz sistem obrazovanja, sa fokusom na stručno obrazovanje, pravilno usmjeri mlade ljude prema odgovarajućem budućem pozivu i time stvori uslove da oni ostanu u zemlji.

Predsjetnik TIKA-e, Kajalar je izrazio zadovoljstvo posjetom ministra Vojinovića I kazao da su posjete važne za produbljiivanje i otvaranje novih perspektiva u odnosima, kao i da je uvjeren da je će boravak ministra Vojinovića u RT donijeti pozitivne rezultate. Istakao je da TIKA ima najpozitivnija iskustva u CG i da, takođe, osjećaju iskreno prijateljstvo i punu otvorenost za saradnju naše strane. Kazao je da su Crna Gora i Balkan značajni za RT i da TIKA svojim aktivnostima pokušava da doprinese miru i stabilnosti cijelog regiona. Nezaposlenost, posebno mladih, koji zbog toga napuštaju region, TIKA vidi kao veliki problem i kroz ulaganje u obrazovanje žele da zadrže omladinu da radi i stvara u svojoj zemlji.

Delegacija Ministarstva prosvjete Crne Gore je naredni sastanak održala sa Savjetom za visoko obrazovanje (YÖK), kojim predsjedava prof. dr Erol Ozvar, koji je tom prilikom prenio spremnost YÖK-a da u potpunosti sarađuje sa Ministarstvom prosvjete u svim pitanjima visokog obrazovanja, kao i da im je želja da što veći broj crnogorskih studenata studira na univerzitetima u Turskoj.

Pored povećanja broja studenata, ministar Vojinović je istakao da naša strana želi da razgovara kako da se studenti usmjere na kvalitetne programe u RT, a koji su u CG deficitarni. Ministar Vojinović je naglasio da bi za nas bilo važno i korisno da univerziteti uspostave saradnju kroz razmjenu iskustava, studenata i akademskog kadra.

Na sastanku sa predsjednikom Upravnog odbora „Maarif“ fondacije prof. dr Birolom Akgunom, ministar Vojinović je istakao da sa naše strane postoji puna otvorenost i iskrena želja da se odnosi unaprijede.

Akgun je informisao  ministra Vojinovića da je fondacija „Maarif“ osnovana 2016. godine, usvajanjem zakona u Velikoj narodnoj skupštini RT, i da je uz Ministarstvo nacionalnog obrazovanja RT, jedini subjekat ovlašćen za pružanje obrazovnih usluga u inostranstvu. Do sada su osnovali škole u 51 zemlji dodajući da sporazum o osnivanju fondacije „Maarif“ u CG koji su ranije dostavili Ministarstvu prosvjete preko Ambasade RT nije potpisan i da mu je poznato da je bilo više razgovora na tu temu. Izrazio je da nadu da će posjeta ministra Vojinovića pokrenuti novu diskusiju o otvaranju „Maarif fondacije“, te da bi želio da posjeti CG i sa ministrom potpiše sporazum, nakon što se ponovo zajednički prođe kroz cijeli tekst.

Vezano za otvaranje „Maarif“ fondacije u CG, ministar Vojinović je kazao da je upoznat sa dešavanjima i da je po njegovim saznanjima do zastoja došlo oko usklađivanja statusa fondacije i zaposlenih sa zakonskim propisima u CG, te da se o tome nije izjasnilo MVP. Poručio je da su turske obrazovane institucije i turski jezik uvijek dobrodošli u CG i da podržava otvaranje fondacije „Maarif“, uz prethodno usaglašavanje statusa i postupka osnivanja sa crnogorskim zakonodavstvom.

Sljedeći sastanak je bio sa rektorom Ankarskog univerziteta prof. dr Nedžetom Unuvarom koji je kazao da predstavnici Ankarskog univerziteta planiraju posjetu Balkanu i da će Crna Gora biti uključena u program.

Unuvar je podsjetio i na potpisani Memorandum o saradnji između Ankarskog i Univerziteta Crne Gore, odnosno na mogućnost unapređenja saradnje u tom okviru.

Ministar Vojinović je naglasio je da je počastvovan prilikom da razgovara sa sagovornicima sa Ankarskog univerziteta, koji je osnovao Mustafa Kemal Ataturk. Izrazio je uvjerenje da će pomenuti Memorandum, u što skorijem periodu biti iskorišten za produbljivanje saradnje između dva univerziteta. Naglasio je da je tursko obrazovanje izuzetno cijenjeno i u tom smislu je zahvalio na mogućnosti da crnogorski studenti stiču obrazovanje u Turskoj.

Nakon toga, delegacija iz Crne Gore se sastala sa direktorom Biblioteke nacije Ajhunom Tuglom, kojom prilikom je ministar Vojinović izrazio zadovoljstvo zbog posjete impresivnog zdanja kao što je Biblioteka nacije, koja posjeduje 45 miliona knjiga.

Tuglu se nadovezao pojašnjavajući da je, 2017. godine, otpočet svjetski projekat u okviru kojeg zemlje poklanjaju knjige, nakon čega dobijaju „svoju policu“ u Biblioteci. Prema riječima Tuglua, važnost projekta je u tome što su knjige te koje uspostavljaju bratske i prijateljske odnose među ljudima. 

Ministar Vojinović je izrazio zadovoljstvo što će se na njenim policama naći knjige iz Crne Gore, s obzirom da je Nacionalna biblioteka Crne Gore pripremila donaciju.

Na sastanku je predloženo da i Zavod za udžbenike, koji postoji u okviru Ministarstva prosvjete, donira knjige za Biblioteku nacije u Ankari. Kako je istakao ministar, crnogorskoj strani je izuzetno važno da se u zdanju koje ima hiljade posjetilca dnevno nađe ime Crne Gore, kao i njena zastava.

Na sastanku sa direktorom Direkcije za dijasporu i srodne zajednice (YTB) Abdulahom Erenom, crnogorska delegacija je upoznata da ova direkcija, koja se bavi poslovima dijaspore, takođe, obavlja i kulturne aktivnosti sa srodnim narodima, a dodjeljuje i stipendije stranim studentima. Stipendije se dodjeljuju za osnovne, master i doktorske studije i pokrivaju smještaj, školarinu, kao i avionsku kartu do/od RT. Podijelio je i informacije o trenutnom broju crnogorskih studenata na studijama u RT: ukupno ih je 79, od čega 65 na osnovnim, 10 na magistarskim i četiri na doktorskim studijama. Kazao je da je u posljednih pet godina 20 studenata dobilo stipendije, a da svake godine imaju 70-80 prijava, što znači da 20% prijavljenih dobija stipendiju. Informisao je, takođe, da od ukupnog trenutnog broja studenata iz CG 34 studira društvene nauke, 12 njih fakultete povezane sa umjetnošću, 10 medicinu, 12 inženjering i 11 ekonomiju i menadžment. Eren je istakao da je važno da se poveća broj studenata iz Crne Gore, a da bi se uvećao, potrebno je više prijava. U tom smislu je potrebno da YTB ima podršku crnogorske strane za dodatno predstavljanje i promovisanje u našoj zemlji.

U YTB su naveli i mogućnost stipendija za najuspješnije đake, a osim toga, Direkcija može da ponudi i određenu kvotu za državne službenike, za magistarske i doktorske studije. Erenov prijedlog je da dvije strane zajedno sastave spisak oblasti za koje CG ima najviše potrebe i interesovanja. Dodao je da YTB ima sporazume sa određenim brojem zemalja, u okviru kojeg državni službenici dolaze u RT na dalje usavršavanje, u trajanju od jedne do dvije godine, ali se obavezuju da će se, po okončanju akademskih programa, vratiti u svoju zemlju i nastaviti da rade u svojim ministarstvima. U YTB su takođe naveli i postojanje edukativnih programa koji se realizuju u saradnji sa medresom Fatih u Tuzima.

Ministar Vojinović je izrazio zahvalnost na podršci i pomaganju crnogorskom obrazovnom sistemu. Izrazio je spremnost da se dogovori način na koji YTB želi da se prezentuje u Crnoj Gori, kako bi se postigao veći broj prijava, odnosno stipendija. Ministar je, u kontekstu medrese u Tuzima, kazao da je vrlo ponosan na činjenicu da je CG ove godine opredijelila 800 000 eura za nju, radi što kvalitetnijeg školovanja djece koja je pohađaju. Predložio je i da Direkcija sama iznese plan za prezentaciju u CG, nakon čega bi on bio razmotren sa crnogorske strane. Ministar Vojinović je naglasio da bi bilo dobro da se sagleda koji su obrazovni programi deficitarni u Crnoj Gori, a u Turskoj kvalitetni, i da se u tom pravcu planiraju koraci dalje saradnje.

Uslijedio je i sastanak sa predstavnicima instituta „Yunus Emre“, čiji predsjednik dr Šerefon Ateš je istakao da je naročito za Balkan, radi jačanja odnosa sa Turskom važan projekat učenja turskog jezika, za koji postoji više različitih programa. Pomenuo je projekat „Biram turski,“ preko kojeg je blizu 100 000 ljudi naučilo jezik. Kroz ovaj program, časovi turskog jezika se održavaju u školama, a ne online. Ateš je kazao da institut pruža i podršku školama širom svijeta, koje odaberu turski kao strani jezik. On se osvrnuo i na projekte bratimljenja turskih sa gradovima balkanskih zemalja.

Ministar Vojinović je istakao značaj činjenice da „Yunus Emre“ radi na promociji turske kulture i jezika, dok istovremeno promoviše mir, ljubav i zajedništvo. Dodao je da nema razloga da i Crna Gora ne prihvati takve poruke. Uostalom, rezultati koje postiže Institut su vidljivi i nema prepreka, s obzirom na njihov sadržaj, da projekti ne zažive i u našoj zemlji.

Na sastanku sa rektorom Univerziteta TOBB prof. dr Jusufom Sarinajem ministar Vojinović je informisan da je ovaj Univerzitet osnovan od strane poslovnog svijeta Turske, odnosno turskih komora i berzi, njih 361. Sarinaj je naveo da je cilj ove ustanove da obrazuje jedinstvene kadrove, koji će unaprijediti poslovne odnose između RT i drugih zemalja, zbog čega TOBB pridaje veliki značaj inkluzivnosti, kao i poslovnoj sferi. Ono što TOBB razlikuje od ostalih univerziteta, naveo je Sarinaj, jeste to što je jedini koji ima tri semestra godišnje, koji uključuju i praksu u poslovnom svijetu.

Ministar Vojinović je naročito istakao način organizacije Univerziteta TOBB sa tri semestra po godini, i naglasio prednosti završavanja fakulteta sa odgovarajućom praksom, čiji su studenti spremni da uđu u poslovnu sferu. Ministar Vojinović je kazao da bi bilo dobro i da se na nivoima rektora govori o budućoj saradnji, uz, kako je podvukao, njegovu podršku. Istakao je spremnost da razgovara sa rektorom UCG, kao i sa predstavnicima privatnih univerziteta, kako bi dogovorili konkretne oblike i dalje korake saradnje. Osim toga, ministar je iskazao i spremnost da se saradnja proširi i na predavački kadar.

Na sastanku sa rektorom Univerziteta „Hadžetepe“ prof. dr Mehmetom Džahitom Guranom, delegacija iz Crne Gore je informisana o tome da je šest studenata iz Crne Gore završilo studije na Hadžetepe Univerzitetu, a da sada imaju dva aktivna studenta iz CG (oba studenta imaju YTB stipendije).

Ministar Vojinović istakao da izuzetno cijeni tursko obrazovanje, a naročito Fakultet medicine na Hadžetepe Univerzitetu i da je, s toga, bitno da studenti iz Crne Gore imaju mogućnost školovanja na turskim univerzitetima. U tom smislu bi od velike važnosti bilo kada bi se uvećao broj stipendija za naše studente. Podsjetio je da na potpisani Memorandum o saradnji između UCG i Hadžetepe Univerziteta, dodajući da može da se radi na njegovom dodatnom unapređenju.

Rektor je naglasio da Univerzitetu predstavlja veliko zadovoljstvo što imaju studente iz Crne Gore i da žele da se njihov broj u budućnosti uveća. Guran je kazao da Hadžetepe crnogorskim studentima može da pruži mogućnost da u toku ljeta, na sedmicu dana, dođu da posjete Univerzitet. Jedini trošak koji bi imali su oni koji se odnose na put, a Hadžetepe bi obezbijedio smještaj. Na ovaj način, studenti bi imali priliku i da se upoznaju sa Ankarom.

zvanična posjeta

zvanična posjeta

zvanična posjeta

zvanična posjeta


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?