- Vlada Crne Gore
Ministarstvo javne uprave Ministarka Tamara Srzentić učestvovala na SIGMA mi...
Ministarka Tamara Srzentić učestvovala na SIGMA ministarskoj konferenciji zemalja Zapadnog Balkana
Tamara Srzentić, ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija učestvovala je na SIGMA ministarskoj konferenciji “Dobra javna uprava za bolji život građana na Zapadnom Balkanu”, gdje je sa ministrima zemalja regiona i predstavnicima SIGMA govorila o reformi javne uprave u regionu, kao i procjeni stanja reforme i napretku u zemljama Zapadnog Balkana.“Moderna i dobra javna uprava igra ključnu ulogu u ekonomskom i društvenom razvoju, a pandemija COVID-19 dodatno je naglasila važnost efikasne i agilne javne uprave. U Crnoj Gori smo prethodne godine posvećeno radili sa javnim službenicima, civilnim sektorom, brojnim nevladinim organizacijama na osmišljavanju Strategije reforme javne uprave koja predstavlja zajedničku viziju i podiže ljestvicu kako treba da izgleda javna služba 21. vijeka, sa snažnim akcionim planom i indikatorima uspješnosti”, kazala je Srzentić na ministarskom panelu.Na konferenciji “Dobra javna uprava za bolji život građana na Zapadnom Balkanu”, koju su otvorili Mathias Cormann, generalni sekretar OECD-a i Olivér Várhelyi, evropski komesar za susjedstvo i proširenje, predstavljeni su nalazi Monitoring izvještaja SIGMA za 2021. godinu.
U uvodnom obraćanju generalni sekretar OECD Mattias Coleman se osvrnuo na važnost saradnje OECD, posebno kroz SIGMA, sa regionom Zapadnog Balkana i naglasio značaj kvalitetnog obrazovanja za dobru javnu upravu, posebno kako bi administracije bolje odgovarale na zahtjeve građana i privrede.
S tim u vezi, evropski komesar Oliver Varhelji je podsjetio da Evropska komisija i OECD već 30 godina uspješno sarađuju, te da region ima iskrenog partnera u ovim institucijama. Istakao je važnost reforme javne uprave u procesu integracija, što je prepoznato i u novoj metodologiji za pregovore. Naglasio je da motivisana, efikasna i efektivna javna uprava može kreirati kvalitetan pravni i strateški okvir, kako bi se ubrzali pregovori i obezbijedila tržišna ekonomija u zemljama Zapadnog Balkana.
Predstavnici SIGMA su se osvrnuli na pojedine djelove Izvještaja, dali poređenje i status napretka u odnosu na 2017. godinu i tom prilikom konstatovan je napredak u svim zemljama regiona, ali i posebno istaknuto na potrebu da se nastavi sa efikasnom implemetacijom strateških dokumenata i donijetih zakona.
“Strategija reforme javne uprave u Crnoj Gori ima za cilj modernizovati našu vladu pojednostavljivanjem birokratskih procesa, stvaranjem uslova za pružanje politika, programa i usluga usmjerenih na čovjeka, osnaživanjem ljudskih potencijala, raspoređivanjem pravih ljudi na pravim mjestima, ali i ubrizgavanjem znanja i prakse iz privatnog sektora u javnu upravu”, istakla je ministarka Srzentić.
Ona je na ministarskom panelu govorila o promjeni kulture razmišljanja i kreiranja politika u javnoj upravi u Crnoj Gori, i kako je Strategija reforme javne uprave odgovor tima Ministarstva na to kako će se novi tehnički, organizacioni i uslužni koncept Vlade primijeniti u praksi sa ciljem postizanja najboljih rezultata u javnoj upravi, ali i u cjelokupnom procesu digitalne transformacije.
Komentarišući situaciju visokorukovodnog kadra u ministarstvima, i kako osigurati veći nivo profesionalizma, stabilnost i integritet top menadžera, ministarka Srzentić ističe da su izmjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima, koje su uslijedile na početku mandata Vlade, donijele i neke pozitivne efekte, a u prethodnom periodu se mnogo radilo na unaprijeđenju okvira kompetencija za visoke pozicije, osnaživanju javnih službenika kroz brojne programe edukacije i saradnje i kroz uspostavljanje Digitalne akademije, koja će uskoro biti dostupna javnim službenicima, ali i ostalim relevantnim akterima.
“Naš tim je vrijedno radio na pojednostavljivanju procedura prilikom prijava na kokurse u javnoj upravi, smanjenju broja dokumenata koje su kandidati morali da podnesu, a s tim u vezi sproveli smo i otvorene pozive za vršioce dužnosti direktora direktorata i nadogradili okvir za procjenu kompetencija na osnovu pozitivnih evropskih praksi, sa fokusom na liderstvo, rezultate, timski rad i inovacije. Sve ovo je dovelo do rasta od 54 odsto u prosječnom broju kandidata koji se prijavljuju na oglase i konkurse javne uprave u odnosu na prethodni period, a posebno naglašavamo veći procenat kandidata koji se po prvi put javljaju na oglase javne uprave” ističe Srzentić.
Na ministarskoj panel diskusiji na SIGMA konferenciji, panelisti su, osim ministarke Srzentić, bili i ministarka Marija Obradović iz Srbije, ministar Admirim Aliti iz Sjeverne Makedonije, ministar Josip Grubeša iz Bosne i Hercegovine, ministarka Elisa Spiropali iz Albanije i Bardhyl Dobru, pomoćnik ministra u kosovskoj Vladi. Panelisti su govorili o statusu reformi u svojim zemljama, konstatovali određene napretke, te predstavili planove. Saglasni su u mišljenju da je pandemija u značajnoj mjeri promijenila način razmišljanja u javnim upravama, te pokazala značaj digitalizacije i korišćenja inovativnih tehnoloških rešenja u javnoj upravi. Uporedni pregled je pokazao da sve zemlje regiona rade na unapređenju usluga javne uprave, posebno u dijelu digitalizacije i eUsluga.