Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Nastavak info-kampanje za predstavljanje agrobudžeta za 2023. godinu u crnogorskim opštinama

Objavljeno: 13.03.2023. 10:48

U nastavku info kampanje, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavili su mjere podrške agrobudžeta za 2023. godinu i razgovarali sa poljoprivrednim proizvođačima u Beranama, Kolašinu, Andrijevici, Mojkovcu, Žabljaku, Šavniku, Cetinju i Budvi.

Poljoprivrednim proizvođačima su prezentovane mogućnosti podrške koje se opredjeljuju Uredbom o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike za 2023. godinu, kako bi im bilo olakšano prijavljivanje i predočena prava u susret predstojećim Javnim pozivima.

Tokom trajanja prezentacije, proizvođači su najviše interesovanja pokazali za mjere stočarstva, nabavku mehanizacije, mjere zasnivanja proizvodnih zasada u biljnoj proizvodnji i mjere direktne podrške, kao i mjere za pokretanje biznisa mladih.

Proizvođačima je predočeno da je Ministarstvo donijelo odluku da smanji kriterijume za dobijanje premija u govedarstvu i u tom smislu će svi proizvođači, nezavisno od broja grla imati pravo da podnesu zahtjev za ostvarivanje premije za podršku po grlu. Takođe, kriterijumi za ostvarivanje prava na premije po grlu za ovce i koze su takođe smanjeni na jedno uslovno grlo, odnosno 10 ovaca ili koza, koje će biti uključene u sistem premija, dok su premije za sir uvećane za 25%.

Ovogodišnjim budžetom podržava se i razvoj visokoproduktivnog stočnog fonda, te je u tu svrhu opredijeljeno 950.000,00 eura za nabavku visokoproduktivnih steonih junica, sa maksimalnim učešćem budžetskih sredstava od 70% prihvatljive vrijednosti, odnosno do maksimalnih 1.500 eura po grlu. Planirana je podrška za nabavku 640 grla.

Pored osnovnih direktnih plaćanja, istaknuta je novina uvođenja proizvodno vezanih plaćanja u biljnoj proizvodnji, zatim plaćanja za mlade farmere, kao i dodatnih plaćanja za proizvodnju na nekorištenom poljoprivrednom zemljištu. Takođe, najavljen je i početak sprovođenja agroekoloških mjera za privatne livade i pašnjake. Uvedene su nove šeme direktnih plaćanja u biljnoj proizvodnji i značajno povećana sredstva za ovu namjenu.

Predstavnici ministarstva su uputili poziv poljoprivrednim proizvođačima da prijave svoje površine u SIZEP sistem putem regionalnih savjetodavnih službi. Potrebno je prijaviti sve površine namijenjene biljnoj proizvodnji do 30. aprila, kako bi se izvršila direktna plaćanja za ovu godinu.

Poseban fokus je stavljen na razvoj ruralne infrastrukture, gdje će iznos sredstava podrške biti 3,73 miliona eura. Predočena je novina da će Ministarstvo pružiti podršku opštinama na sjeveru, na način što će izvršiti nabavku mehanizacije i opreme za cišćene snijega, kako bi ruralno seosko stanovništo u zimskim mjesecima moglo nesmetano da funkicioniše.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede posebno apeluje na poljoprivredne proizvođače da osiguravaju svoju proizvodnju. Iznos podrške resornog ministarstva za polise uvećan je sa 50 na 60%, pri čemu najveći broj lokalnih samouprava učestvuje sa dodatnih 25 do 30%.

Predstavljeni su i rezultati međunarodnog projekta DIGITALNO PREDUZETNIČKO GNIJEZDO I 4.0 INDUSTRIJA U CRNOJ GORI - DigN€st, koji se finansira od strane ERASMUS + programa (EU), u kom je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede jedan od partnera.

U prethodnom periodu MPŠV je organizovalo Info dan/Open day na temu „Potencijali razvoja biznis ideja za digitalizaciju u oblasti poljoprivrede“ koji je bio namijenjen studentima Univerziteta Donja Gorica i studentima Unverziteta Crne Gore, kao i posjete poljoprivrednim gazdinstvima i Institutu za biologiju mora u Kotoru, gdje su studenti imali priliku da se kroz direktnu komunikaciju i konsultacije upoznaju sa poljoprivrednom proizvodnjom i identifikuju probleme u proizvodnji, koji se u budućnosti mogu riješiti i preduprijediti kroz primjenu digitalnih rješenja.

prezentacije DIGNEST Program

Kao rezultat, objavljen je javni poziv za studente za dostavljenje ideja za razvoj inovativnih rješenja u oblasti digitalizacije poljoprivrede i medicine, na kojem je izabrano 20 studentskih timova za podršku kroz mentorstvo i monitoring, nabavku specijalizovane opreme neophodne za implementaciju/ testiranje rješenja i saradnju sa profesorima iz partnerskih institucija iz Evropske unije.

Učešćem u ovom projektu ministarstvo se trudi da unaprijedi primjenu digitalizacije u oblasti poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori i da doprinos stimulisanju inovativnog pristupa u proizvodnji.

Nakon prezentacije mjera podrške, poljoprivredni proizvođači su u dijalogu sa predstavnicima Ministarstva iznijeli probleme i izazove sa kojima se suočavaju usljed poskupljenje cijena inputa u poljoprivrednoj proizvodnji. Posebno interesovanje proizvođača bilo je vezano za distribuciju plastenika, pri čemu je predočeno da će distribucija plastenika u saradnji sa lokalnim samoupravama krenuti početkom naredne nedjelje. 

Nakon prvog kruga, predstavljanje agrobudžeta za 2023. godinu će biti organizovano u svim ostalim opštinama u narednom periodu.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/13
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?