- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija NATO program Nauka za mir i bezbjednost (SPS) pozi...
NATO program Nauka za mir i bezbjednost (SPS) poziv
NATO program Nauka za mir i bezbjednost (SPS) se odnosi na jačanje nauke i tehnologije u cilju postizanja adekvatnog odgovora na nove bezbjednosne izazove i njihov uticaj na ukupnu međunarodnu bezbjednost.
Ovaj program umrežava naučnike, eksperte i zvaničnike iz NATO i partnerskih zemljama sa ciljem zajedničkog rada na rješavanju ovih izazova. Sve aktivnosti relevantne za bezbjednost se podržavaju u vidu uspostavljena mehanizma, a to su prije svega:
- Višegodišnji projekti (Multi-Year research and development Projects-MYP)
- Događaji (u sljedećem formatu):
- a. Radionice za napredna istraživanja (Advanced Research Workshops-ARV)
- b. Napredni kursevi obuke (Advanced Training Courses-ATC)
- c. Instituti za napredne studije (Advanced Study Institutes-ASI)
Za više informacija o SPS programu i njegovim aktivnostima molimo da posjetite zvaničnu stranicu NATO SPS www.nato.int/science.
TEME POZIVA ZA PODNOŠENJE PRIJEDLOGA
Ovaj Poziv za dostavljanje prijedloga projekata obuhvata sve aplikacije koje su u skladu sa nekim od ključnih prioriteta SPS programa. Takođe se mogu prihvatiti i prijedlozi projekata koji se fokusiraju na konvergenciju i integraciju različitih tehnologija i disciplina kao što su integracija inženjerstva, biotehnologije, nauka o podacima, računarstvo, prirodne nauke i društvene nauke.
U pripremama za predstojeći samit NATO-a 2022., kao i u skladu sa Agendom NATO 2030, posebno se ohrabruju prijedlozi koji se bave temama u nastavku:
- Napredna tehnologija koja se odnosi na bezbjednost
- Klimatske promjene i bezbjednost
- Odbrana od CBRNa
- Otpornost.
NAČIN PRIJAVLJIVANJA
Prijedloge projekata zajednički podnose naučnici iz najmanje jedne NATO državne članice i jedne NATO države partnera. Da bi se mogli finansirati, prijave projekata moraju imati ispunjene sljedeće kriterije:
- jasnu vezu sa bezbjednošću kako bi doprinjeli strateškim ciljevima NATO-a;
- baviti se najmanje jednim od ključnih prioriteta SPS;
- da rukovodilac projekta bude državljanin zemlje članice NATO-a, ima prebivalište u istoj ili je zaposlen u njoj (rukovodilac iz zemlje NATO-a) odnosno za partnera na projektu da je državljanin, rezident i zaposlen u nekoj od partnerskih država (rukovodilac zemlje partnera);
- projektni prijedlozi treba da budu izrađeni i implementirani od strane rukovodioca koji su povezani sa vladinim, akademskim ili drugim neprofitnim institucijama. Profitne privatne kompanije ne ispunjavaju uslove za finansiranje iz SPS Programa;
- da se razvija i upravlja u skladu sa pravilima i propisima navedenim u SPS priručniku.
Prijave se podnose koristeći obrasce za prijavu projekata i dokumentaciju objavljenu na zvaničnoj stranici NATO SPS. Samo aplikacije izrađene koristeći obrasce i priručnike koji se odnose na ovaj poziv će biti uzete u obzir. Obrasce za podnošenje prijava možete preuzeti putem linka: https://www.nato.int/cps/en/natohq/172949.htm
Prijave projekata moraju se dostavljati do 31. maja 2022. godine (23:59 CET) na adresu sps.applications@hq.nato.int. Prilikom podnošenja prijave, navesti u naslovu „Poziv za predloge 2022/1“.
Sva dodatna pitanja, prije podnošenja prijava možete uputiti preko e-mail adrese sps.info@hk.nato.int.
U prilogu možete preuzeti poziv na engleskom jeziku: