- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Neophodno sinergetsko djelovanje za realizaciju zi...
Neophodno sinergetsko djelovanje za realizaciju zimske turističke sezone
Crna Gora se treba pozicionirati kao poželjna i bezbjedna destinacija, shodno aktuelnim trendovima, a u susret predstojećoj zimskoj turističkoj sezoni - zaključeno je na današnjoj V sjednici Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističkih sezona.
Sjednici je prisustvovalo 35 predstavnika turističke privrede i institucija koje su direktno i indirektno uključene u formiranje turističkog proizvoda Crne Gore. Razmatrane su aktivnosti u cilju što kvalitetnijeg odvijanja zimske turističke sezone i najavljeno zvanično otvaranje Ski centra Kolašin 1600 u subotu 18. decembra.
“Ulazimo optimistički u ovu sezonu. Ranije je usvojen Plan pripreme sezone, sa jasno sublimiranim obavezama učesnika. Sezona će zavisiti od vremenskih prilika, epidemioloških mjera i koordiniranih aktivnosti svih subjekata. Model koji smo primijenili tokom ljetnje sezone, treba da implementiramo i sada, jer on nudi win-win solucije za sve aktere. Izazovi su i dalje tu, te da ih zajedničkim snagama treba rješavati na bazi sinergije svih učesnika”, poručila je v.d. direktorice Direktorata za razvojne politike u turizmu mr Aleksandra Gardašević-Slavuljica.
Sa druge strane v.d. direktor Direktorata za investicije u turizmu, Marko Vukašević, istakao je da se na sjeveru Crne Gore realizuje veliki broj razvojnih projekata koji se tiču unapređenja turističke infrastrukture.
“U toku je izgradnja žičara, skijaških staza, sistema za vještačko osnježavanje, baznih stanica, pristupnih puteva i druge prateće turističke infrastrukture, kao i obezbjeđivanje mehanizacije za nesmetani rad ski centara. Ipak, odgovornost svih moramo definisati i djelovati promptno”, istakao je Vukašević.
Koordiniranim radom i kvalitetnom diskusijom donešen je niz zaključaka u cilju unaprijeđenja turističke ponude, kako u pogledu komunalnih djelatnosti i obezbjeđivanja prohodnosti puteva koji gravitiraju ka skijalištima, tako i bezbjednosti u saobraćaju i zdravstvene zaštite građana i turista.
Dodatno, prepoznate su aktivnosti lokalnih samouprava, koje su dominantno usmjerene ka razvijanju sopstvenih mikro turističkih proizvoda, kao bitnog segmetna sveukupne ponude destiancije. Realizacija aktivnosti koje se tiču infrastrukture, obaveza je bez alternative. Aktiviranjem svih navedenih potencijala, očekuje se dodatna diverzifikacija ponude, produžetak perioda boravka gostiju, kao i njihovo kvalitetnije iskustvo tokom boravka.
Kao jedan od glavnih zaključaka je upućivanje javnog apela na poštovanje epidemioloških mjera propisanih u cilju suzbijanja COVID-19 virusa, ali i neophodnost da se u konstruktivnim razgovorima sa Ministarstvom zdravlja i IJZCG dođe do kvalitetnog rješenja koje bi pomirilo potrebe privrede i očekivanja turista.