Nova odluka Evropskog suda za ljudska prava Mirotić protiv Crne Gore, po predstavci bivšeg radnika privrednog društva „Radoje Dakić“ AD Podgorica - u stečaju

Dana 24. oktobra 2024. godine Evropski sud za ljudska prava objavio je odluku Mirotić protiv Crne Gore (br. predstavke 12246/23) kojom je predstavku izbrisao sa liste predmeta u skladu sa članom 39 Konvencije, a nakon što se uvjerio da je prijateljsko poravnanje koje su postigle strane u sporu zasnovano na poštovanju ljudskih prava zajemčenih Konvencijom i Protokolima uz nju i da ne postoje razlozi koji bi opravdali dalje ispitivanje predstavke.

Podnosilac predstavke, bivši radnik privrednog društva „Radoje Dakić“ AD Podgorica - u stečaju, prituživao se Evropskom sudu za ljudska prava zbog neizvršenja domaćih odluka donijetih u njegovu korist a protiv navedenog privrednog društva.

Navedeni predmet Evropski sud za ljudska prava komunicirao je Vladi Crne Gore kao predmet koji predstavlja dobro ustanovljenu praksu tog suda, jer se radi o repetitivnom predmetu koji se odnosi na neizvršenje domaćih odluka donijetih u korist bivših radnika navedenog privrednog društva, a ovo imajući u vidu da je Evropski sud za ljudska prava već ranije protiv Crne Gore donio 7 (sedam) presuda po predstavkama bivših radnika navedenog privrednog društva i utvrdio povrede člana 6 stav 1 Konvencije (pravo na pravično suđenje) i člana 1 Protokola br. 1 uz Konvenciju (zaštita imovine) zbog neizvršenja domaćih odluka donijetih u korist podnosilaca predstavki a protiv tog privrednog društva i utvrdio da je tužena država dužna da obezbijedi, koristeći adekvatna sredstva, u roku od 3 (tri) mjeseca izvršenje navedenih domaćih odluka.

U skladu sa svojom dobro ustanovljenom sudskom praksom, Evropski sud za ljudska prava je u predmetu Mirotić protiv Crne Gore predložio državi Crnoj Gori da podnese jednostranu deklaraciju u cilju rješavanja spornih pitanja, koja su iznijeta u pritužbama podnosioca predstavke, a u skladu sa zahtjevima Evropske konvencije o ljudskim pravima i praksom Evropskog suda za ljudska prava.

Država Crna Gora je Evropskom sudu za ljudska prava podnijela jednostranu deklaraciju kojom se obavezala da, u roku od tri mjeseca od dana donošenja predmetne odluke Evropskog suda za ljudska prava, obezbijedi izvršenje domaće odluke donijete u korist podnosioca predstavke a protiv navedenog privrednog društva i da u istom tromjesečnom roku podnosiocu predstavke isplati troškove postupka koje je imao pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Nakon što se podnosilac predstavke saglasio sa uslovima iz jednostrane deklaracije koju je podnijela država Crna Gora, Evropski sud za ljudska prava je konstatovao da je među stranama u postupku postignuto prijateljsko poravnanje i da ne postoje razlozi koji bi opravdali dalje ispitivanje predstavke, jer će izvršenje predmetne domaće odluke i isplata troškova postupka pred Evropskim sudom za ljudska prava predstavljati konačno rješenje predmetnog slučaja.

Podsjećanja radi, dana 3.10.2024. godine Vlada Crne Gore donijela je zaključke kojima je usvojila Izvještaj o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava za period februar-jul 2024. godine, i na osnovu navedenog Izvještaja, preporučila Privrednom sudu Crne Gore da preduzme sve neophodne mjere kako bi se smanjila dužina trajanja stečajnih postupaka, a posebno onih u kojima je stečajni dužnik privredno društvo koje je nekada bilo u društvenom/državnom vlasništvu, a sada je u većinskom ili manjinskom državnom vlasništvu, uz poštovanje načela i standarda za njihovu dužinu trajanja shodno praksi Evropskog suda za ljudska prava.

Predmetna odluka dostupna je na veb stranici Evropskog suda za ljudska prava na engleskom jeziku, a prevod predmetne odluke dostupan je na veb stranici
Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (https://www.gov.me/kzcg).

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?