Nove presude Evropskog suda za ljudska prava – Dedić i drugi protiv Crne Gore, Adrović i drugi protiv Crne Gore i Bešović i drugi protiv Crne Gore

Evropski sud za ljudska prava (u daljem tekstu: „Evropski sud“), dana 11. aprila 2024. godine objavio je 3 (tri) presude u predmetima Dedić i drugi protiv Crne Gore (br. predstavke 4847/20), Adrović i drugi protiv Crne Gore (br. predstavke 8318/20) i Bešović i drugi protiv Crne Gore (br. predstavke 21601/20), u kojima je odlučeno po predstavkama bivših radnika privrednog društva „Radoje Dakić“ AD Podgorica - u stečaju, koji su se žalili zbog neizvršenja domaćih odluka donijetih u njihovu korist a protiv navedenog privrednog društva.

U predmetnim presudama Evropski sud je predstavke proglasio prihvatljivim (osim za četiri podnosioca predstavke u predmetu Bešović i drugi protiv Crne Gore) i utvrdio povredu člana 6 stav 1 Konvencije (pravo na pravično suđenje) i člana 1 Protokola br.1 uz Konvenciju (zaštita imovine) zbog neizvršenja domaćih odluka donijetih u korist podnosilaca predstavki a protiv navedenog privrednog društva i utvrdio da je tužena država dužna da obezbijedi, koristeći adekvatna sredstva, u roku od 3 (tri) mjeseca izvršenje navedenih domaćih odluka.

Nakon što je ispitao cjelokupnu dokumentaciju koja mu je dostavljena, a u skladu sa njegovom dobro ustanovljenom sudskom praksom o tom pitanju, Evropski sud je zauzeo stav da u konkretnim predmetima nadležni organi nijesu uložili sve neophodne napore da obezbijede potpuno i pravovremeno izvršenje odluka donijetih u korist podnosilaca predstavki na nacionalnom nivou.

Evropski sud je odbio zahtjeve podnosilaca predstavki za pravično zadovoljenje na ime naknade nematerijalne štete, imajući u vidu da je Ustavni sud Crne Gore u odlukama iz 2019. godine utvrdio povredu prava na pravično suđenje podnosilaca predstavki garantovanog članom 6 Konvencije i povredu prava na mirno uživanje imovine iz člana 1 Protokola br. 1 uz Konvenciju zbog neizvršenja domaćih odluka donijetih u njihovu korist i dosudio po 2.000,00 € (dvije hiljade eura) svakom podnosiocu predstavke ponaosob na ime naknade nematerijalne štete.

Predmetne presude, koje su danom donošenja postale pravosnažne, dostupne su na veb stranici Evropskog suda na engleskom jeziku, a nakon prevoda biće objavljene na veb stranici Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (https://www.gov.me/kzcg).

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?