- Vlada Crne Gore
Poreska uprava Obavještenje: Početak korišćenja novog Carinsko-in...
Obavještenje: Početak korišćenja novog Carinsko-informacionog sistema
U cilju pravilnog i jednoobraznog postupanja carinskih službenika, Uprava prihoda i carina ovim aktom daje pojašnjenje primjene novog Carinsko-informacionog sistema (CIS), koji je instaliran 21.10.2023. godine. Deklaracije će se podnositi u novom sistemu od utorka, 07.11.2023. godine.
Svi carinski postupci, redovni i pojednostavljeni, osim tranzitnog postupka, sprovodiće se kao i do sad uz upotrebu novog CIS-a. Za tranzitni postupak koristiće se postojeći CIS, jer će ova uprava ubrzo početi sa primjenom Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS) na nacionalnom nivou, o čemu ćete naknadno biti obaviješteni.
Aplikacija Tranzit u novom CIS-u će služiti za podnošenje komercijalnog ili administrativnog dokumenta kao pojednostavljene deklaracije za stavljanje robe u slobodan promet i za izvoz robe, u skladu sa članom 328 Uredbe o bližem načinu sprovođenja carinskih postupaka i carinskih formalnosti.
Pojednostavljeni postupci evidentiranje u poslovnim knjigama deklaranta, koji su propisani članom 130 Carinskog zakona, sprovodiće se automatski, uz upotrebu tajmera tokom čijeg trajanja carinska ispostava može prekinuti postupak kada procijeni da je potrebno sprovesti dokumentarnu i/ili fizičku kontrolu, nakon čega se ti postupci završavaju ''ručno''.
Postupci, redovni i pojednostavljeni, koji su započeti u postojećem CIS-u, do kraja radnog dana 06.11.2023. godine, u istom će se i sprovoditi do njihovog okončanja. Npr. ukoliko je deklaracija za carinsko skladištenje robe podnijeta u starom CIS-u, deklaracija za stavljanje u slobodan promet te robe se podnosi takođe u starom CIS-u.
Tranzitni postupci se i daje sprovode u starom CIS-u, a sledeći carinski postupci sa robom se sprovode u novom sistemu. Npr. carinska deklaracija za stavljanje u slobodan promet se podnosi u novom sistemu, iako je tranzitni postupak okončan u starom CIS-u. U tom slučaju, Rubrika 40 – Prethodni dokument popunjava se na sledeći način: šifra organizacione jedinice (5 karaktera), broj tranzitnog postupka (6 karaktera, a ukoliko ima manje karaktera dodati ispred broja odgovarajući broj nula), postupak (T) i godina (dva karaktera, odnosno posljednje dvije cifre godine): npr. 37095/023456/T/23
Napominjemo da je obavezno podnošenje carinskih deklaracija u novom CIS-u od utorka 07.11.2023. godine, te da se deklaracije podnijete u postojećem CIS-u nakon početka primjene novog, kojima prethodni postupak nije obuhvaćen carinskom deklaracijom podnijetom u starom CIS-u, osim tranzitnom, neće smatrati validnim.
U novom CIS-u postoje sledeći statusi deklaracija:
U00 – Unijeta (za ručno unijete deklaracije);
U01 – Podnijeta;
U03 – Prihvaćena;
U04 – Nevažeća (odbijene automatski);
U05 – U kontroli;
U07 – Odbijena (od strane carinskog službenika);
U08 – Puštena (u zahtijevani carinski postupak);
U11 – U čekanju;
U12 – U puštanju.
Uvozne carinske deklaracije su u novom sistemu u meniju označene oznakom IS (Import System – Uvozi sistem), a izvozne oznakom ES (Export System – Izvozni sistem). U sklopu svake aplikacije nalazi se Korisničko uputstvo iste.
Postupak kod carinske ispostave počinje kada se odštampani primjerak elektronski podnijete deklaracije sa pratećim ispravama dostavi nadležnoj carinskoj ispostavi i kada je deklarisana roba podnijeta carinskoj ispostavi.
Ukoliko carinski službenik utvrdi da neka od isprava navedenih u Rubrici 44 carinske deklaracije nije podnijeta, porukom kroz sistem će zatražiti dostavljanje tih isprava u određenom roku kroz određivanje dokumentarne kontrole sa jasno navedenim zahtjevom.
Ukoliko je sistem za analizu rizika ili carinski službenik odredio deklaraciju za kontrolu, ista će biti u statusu U05 – U kontroli. Carinski službenici vrše kontrolu deklaracije i popunjavaju POK. Novina kod carinske kontrole jeste što carinski službenik može da odluči da li se vrši kontrola cjelokupne ili djelimične pošiljke. Takođe, dodati su rezultati kontrole:
A1 – ispravno,
A4 – manje razlike (puštanje),
A4 – manje razlike (čekanje),
B1 – nepravilno;
Ako je položeno obezbjeđenje za carinski dug po konkretnoj deklaraciji, sistem deklaraciju stavlja u status U08 – Puštena i roba se pušta u zahtijevani postupak. Ako za carinski dug nije položeno obezbjeđenje, sistem deklaraciju stavlja u status U12 – U puštanju i roba se ne pušta u postupak. Nakon evidentiranja o plaćenom carinskom dugu, sistem stavlja deklaraciju u status U08 – Puštena i tada se roba pušta u zahtijevani postupak.
Službenici koji su prošli obuku vezanu za korišćenje novog CIS-a, obavezni su biti na radnom mjestu, kako bi pružili podršku kolegama u carinskim ispostavama u kojima su raspoređeni. Tokom prethodnih obuka službenici su obaviješteni da se u folderu ''Uputstva migrirani CIS'', u Razmjeni, nalaze linkovi sa korisničkim user-om i password-om, kao i snimak održanih obuka.
Za sve tehničke probleme na koje naiđete u primjeni novog CIS-a, obezbijeđena je podrška putem tel. br. 020442052 i mejla cis@carina.gov.me. Za nejasnoće u pogledu sprovođenja carinskog postupka, možete se obratiti na tel. br. 067197149 i na mejl: helpdesk@carina.gov.me.
Napominjemo da će se plaćanje carinskog duga u robnom prometu evidentiranog u starom CIS-u, vršiti prema važećoj Naredbi o načinu uplate javnih prihoda (Sl.list CG", br. 013/23 od 03.02.2023) sa pozivom na broj kao i do sada, npr: 35025-23-001-4234567 šifra organizacione jedinice (5 karaktera), godina prijema carinske deklaracije (2 karaktera), šifra opisa potraživanja (3 karaktera) i broj dokumenta (7 karaktera) od kojih prvi karakter označava šifru carinskog postupka.
Plaćanje carinskog duga u robnom prometu evidentiranog u novom CIS-u, vršiće se prema važećoj Naredbi o načinu uplate javnih prihoda, stim što će u pozivu na broj, registarski broj carinske deklaracije počinjati sa 600000; npr. 35025-23-001-4600000 (šifra organizacione jedinice (5 karaktera), godina prijema carinske deklaracije (2 karaktera), šifra opisa potraživanja (3 karaktera) i broj dokumenta (7 karaktera) od kojih prvi karakter označava šifru carinskog postupka, a preostalih 6 karaktera označavaju registarski broj carinske deklaracije koji dodjeljuje novi CIS (dio MRN broja koji označava jedinstvenu identifikacionu oznaku za JCI koja ima 6 karaktera). U pozivu na broj ne može se upisivati poslednja cifra iz MRN broja carinske deklaracije koja označava kontrolni broj jer polje poziv na broj odobrenja može imati ukupno 20 karaktera ( zajedno sa crticama).
Plaćanje carinskog duga u putničkom prometu – OCD, evidentiranog u starom CIS-u, vršiće sa prema važećoj Naredbi o načinu uplate javnih prihoda sa pozivom na broj kao i do sada, gdje se prvo upisuje šifra organizacione jedinice (5 karaktera), godina prijema (2 karaktera), šifra opisa potraživanja (3 karaktera) i broj dokumenta (7 karaktera) koji označava broj OCD bloka, kada plaća fizičko lice, odnosno broj iz djelovodnika, kada carinski službenik uplaćuje dnevni prihod iz putničkog prometa.(npr. 35106-23-001-0005067).
Plaćanje carinskog duga u putničkom prometu - OCD, evidentiranog u novom CIS-u vršiće se prema važećoj Naredbi o načinu uplate javnih prihoda, stim što će se u polju poziv na broj odobrenja upisivati registarski broj OCD-a iz SEED sistema.
Plaćanje ostalih prihoda koje naplaćuje Uprava prihoda i carina na računima iz grupe 805, u koje spadaju plaćanja po dokumentima čiji osnov nije carinska deklaracija, plaćanje administrativnih taksi u carinskom postupku, plaćanje ostalih prihoda Uprave prihoda i carina (tenderi, osiguranja, zakup, kirije i slično) kao i plaćanje novčanih kazni u carinskom postupku, vrši se prema važećoj Naredbi o načinu uplate javnih prihoda, do 31.12.2023.godine.
Plaćanje prihoda koje naplaćuje Uprava prihoda i carina na računima iz grupe 805, od 1. januara 2024. godine, vršiće se prema Naredbi o načinu uplate javnih prihoda koja će biti izmijenjena u skladu sa Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o obliku, sadržaju i načinu podnošenja carinske deklaracije i drugih obrazaca koji se upotrebljavaju u carinskom postupku (''Sl. list CG'' br. 76/22 od 21. jula 2022. godine), o čemu ćete biti blagovremeno obaviješteni.
Napominjemo da se u novom sistemu unosi GRN broj bankarskih garancija. GRN brojeve svojih garancija komitenti mogu vidjeti u korisničkoj aplikaciji, kojoj mogu da pristupe na veb sajtu carinske službe ecarina.me, na kojem je istaknuto zeleno polje na desnoj strani Aplikacija garancije (link: https://garancije.carina.co.me/uccgGarancije/login/login.xhtml)
Takođe, u ovoj korisničkoj aplikaciji komitenti mogu pratiti stanje svojih garancija.