- Vlada Crne Gore
Od balkanske tranzicije do EU integracija
Od balkanske tranzicije do EU integracija
Poželjan model političke kulture na Balkanu bio bi onaj prema kojem zemlja koja brže napreduje prema EU — biva podrška i pokazuje otvorenost i solidarnost prema onima koji su nešto sporiji na tom putu“, rekao je dr Srđan Pavićević.
Prilikom susreta potpredsjednika Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalu dr Srđana Pavićevića, sa ambasadorom Sjeverne Makedonije, gospodinom Zećirom Ramčilovićem (koji u Crnoj Gori boravi od februara ove godine), konstatovano je da odnos dvije zemlje karakterišu višedecenijsko prijateljstvo, povjerenje i zajednička iskustva na planu tranzicije. Ambasador je čestitao dr Pavićeviću na novoj poziciji i istakao da su sektori kojima koordinira njegov kabinet od suštinskog značaja za napredak i kvalitet života jedne zemlje.
Ono što nas istovremeno i zbližava i udaljava jeste, kako kaže dr Pavićević,
sklonost oba naroda da proizvode više istorije nego što mogu apsorbovati.
Uprkos tome što nas, gledano iz kulturološkog aspekta, mnogo toga čini bliskim saputnicima u postjugoslovenskoj tranziciji, postoje i neke prepreke koje nam u znatnoj mjeri ograničavaju napredak u saradnji. To je, na prvom mjestu, saobraćajna infrastruktura.
„Otvaranje avionske linije Podgorica—Skoplje ne samo da bi olakšalo našu komunikaciju, nego bi značajno unaprijedilo privrednu saradnju, saradnju u oblasti turizma i razmjene na tržištu rada. Uz prepreku ove vrste, radna snaga iz Crne Gore i Sjeverne Makedonije bira druge regionalne i evropske destinacije“, konstatovao je ambasador Ramčilović. Takođe je istakao i primjer izuzetne kulturne saradnje između Crnogorskog simfonijskog orkestra i Makedonske filharmonije.
Dr Pavićević smatra da bi poželjan model političke kulture na Balkanu bio onaj prema kojem zemlja koja brže napreduje prema EU — biva podrška i pokazuje otvorenost i solidarnost prema onima koji su nešto sporiji na tom putu.
Oba sagovornika su saglasna da ima mnogo nedovoljno iskorišćenih i još neotkrivenih prostora za saradnju — od trgovinske razmjene, preko obrazovanja kadra na uglednoj Policijskoj akademiji u Skoplju, do rješavanja zajedničkih izazova na planu reforme obrazovnog sistema, zdravstva i socijalne politike.
Zajednički izazovi, bilo da su dio balkanske istorije koja nam češće otežava nego otvara puteve regionalne i globalne saradnje, bilo da su odraz urgentne potrebe za reformom i osavremenjavanjem obrazovnih sistema, realan su povod i prilika za udruživanje snaga i zajednički nastup u regionu i prema evropskim partnerima.
U srdačnom i otvorenom razgovoru konstatovano je da treba raditi na proširivanju i intenziviranju saradnje koja može donijeti dobrobit i podstaći veće razvojne pomake u obje zemlje.