- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Održan prvi sastanak Interresornog radnog tijela z...
Održan prvi sastanak Interresornog radnog tijela za SEEIIST
Prvi sastanak Interresornog radnog tijela za pripremu uslova za izgradnju Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope (SEEIIST) na teritoriji Crne Gore održan je u utorak, 22. juna 2021. godine, u prostorijama Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta. Pored predstavnika relevantnih institucija u sastavu ovog radnog tijela, sastanku su prisustvovali i prof. dr Mara Šćepanović, i prof. dr Vladimir Todorović, predstavnici Crne Gore u Upravnom odboru SEEIIST-a.
Na sastanku su prezentovane aktivnosti koje su do danas realizovane u okviru projekta SEEIIST, s posebnim akcentom na značaj jednog ovakvog međunarodnog projekta, kao i koraci koji predstoje za njegovu uspješnu realizaciju. Kao jedan od ključnih prioriteta za naredni period istaknuto je pitanje izbora lokacije za izgradnju budućeg SEEIIST instituta, koja bi trebalo da bude poznata do kraja 2021. godine.
Imajući u vidu da Crna Gora posjeduje kapacitete da obezbijedi lokaciju za izgradnju SEEIIST instituta, ali i činjenicu Crna Gora jedina od zemalja koja je u proteklom periodu značajno podržala realizaciju projekta SEEIIST u finansijskom pogledu te bila pokretač ključnih inicijativa, postoji snažno nastojanje da Crna Gora kandiduje lokaciju za izgradnju budućeg instituta. Upravo iz toga razloga formirano Interresorno radno tijelo stručnih pojedinaca iz nadležnih institucija koji će zajedno raditi na predlaganju lokacije u Crnoj Gori shodno opštim, a zatim i detaljnim uslovima koje propiše međunarodni ekspertski panel.
Predstavnici radnog tijela su zajedno definisali naredne aktivnosti odgovarajućih resora, posebno ukazujući na nemjerljiv dugoročni značaj koji će SEEIIST institut u svakom slučaju imati za Crnu Goru, a naročito ako bude odabrana kao lokacija za izgradnju instituta.
SEEIIST predstavlja najozbiljniji regionalni razvojni projekat, pokrenut 2017. godine, koji ima potencijal da značajno poveća konkurentnost regiona putem razvoja komplementarnih tehnologija. Ovaj panevropski naučno-tehnološki i medicinski projekat usmjeren je na jedan od najvećih društvenih, zdravstvenih izazova – borbu protiv kancera – te samim tim ima snažnu evropsku relevantnost i perspektivu.