Održan prvi sastanak Koordinacionog tijela za unaprjeđenje upravljanja zaštićenim područjima

Održan prvi sastanak Koordinacionog tijela za unaprjeđenje upravljanja zaštićenim područjima

(10. jun 2024.) Danas je u Podgorici održan prvi sastanak Koordinacionog tijela za unaprjeđenje upravljanja zaštićenim područjima (ZP) - prvog formalnog tijela ovog tipa u Crnoj Gori, koje će djelovati pod okriljem Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Predsjedavajuća Koordinacionog tijela (KT), Tamara Brajović, kazala je da je osnovni zadatak KT da podstiče saradnju među upravljačima zaštićenih područja, dijeli informacije od značaja za unapređenje procesa upravljanja, kao i da pruža stručnu podršku u pripremi i implementaciji aktivnosti upravljača zaštićenih područja Crne Gore na osnovu Zakona o zaštiti prirode i Zakona o nacionalnim parkovima.

“Koordinaciono tijelo će davati smjernice i preporuke za pripremu planova upravljanja, omogućiti jačanje kapaciteta upravljača zaštićenih područja kroz organizaciju obuka, povezivanje sa međunarodnim organizacijama i asocijacijama, služiti kao mehanizam razmjene informacija i iskustava, te primjera dobre prakse. Dakle, očekujem da će ovo biti platforma koju ćete prepoznavati kao najvažniji instrument za razvijanje projektnih ideja, prevazilaženje izazova i sl”, dodala je Brajović.

Na sastanku je diskutovano o ključnim izazovima sa kojima se susreću upravljači zaštićenih područja u Crnoj Gori, te detaljnije govoreno o ključnim novinama i daljim koracima u razvoju Zakonodavnog i strateškog okvira za upravljanje ZP.

U dijelu pružanja podrške ZP, poseban akcenat je na projektu “Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje zaštite ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori”, čija zvanična stranica je od danas dostupna široj javnosti na adresi https://biodiversitymontenegro.me/ . 

Na zvaničnom websiteu su dostupni detalji o projektnim aktivnostima, aktuelni relevantni javni pozivi, ali i važna dokumenta - prije svega Smjernice za integraciju biodiverziteta u prostorno planiranje.  Pomenuti projekat je finansiran od strane Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), a riječ je o jednom od prva dva projekta koji se implementiraju shodno nacionalnom modelu implementacije (NIM), odnosno - za sprovođenje istog je nadležno Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, uz podršku UNDP.

Na sastanku su predstavljene i aktivnosti  NVO “Parkovi Dinarida - mreža zaštićenih područja Dinarida”, te NVO “Zeleni dom - Green Home”, kao i potencijali aplikacije Travelaizer u promovisanju zaštićenih područja.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?