Održan seminar „Oblikovanje crnogorske plave ekonomije – lekcije i iskustva Regije Pulja za održivu budućnost"

Objavljeno: 21.11.2024. 13:09 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Ministarstvo ekonomskog razvoja organizovalo je dvodnevni seminar 18. i 19. novembra na temu definisanja smjernica za razvoj plave ekonomije u Crnoj Gori, sa fokusom na iskustvo italijanske Regije Pulja u implementaciji Strategije Plava vizija 2030.

Seminar je organizovan u okviru projekta prekogranične saradnje Južni Jadran B-VISA 2030, uz prisustvo 40 aktera u oblasti plave i cirkularne ekonomije iz Crne Gore, Albanije i Italije.

22.11.

Događaj je ispred Ministarstva ekonomskog razvoja otvorila Rosanda Jocović, načelnica Direkcije za programiranje i implementaciju EU fondova, koja je istakla da seminar predstavlja odličnu priliku za stejkholdere da podijele svoje iskustvo, znanje i izazove i zajednički rade na transformisanju koncepta plave ekonomije u konkretne i opipljive akcije.

22.11.

Aferdita Vuljaj, samostalna savjetnica u Direkciji za programiranje i implementaciju EU fondova, predstavila je ključne ciljeve i aktivnosti projekta B-VISA 2030, sa fokusom na izradu Akcionog plana za razvoj plave ekonomije.

22.11.

U okviru prvog dana programa seminara, Simona Carofiglio, službenica Direktorata za ekonomski razvoj Regije Pulja, predstavila je prioritetne oblasti za razvoj plave ekonomije u Regiji Pulja i iskustva u implenentaciji Strategije Plava vizije 2030.

22.11.

Valeria Patruno, menadžerka za projekte u Regionalnoj agenciji za tehnologije i inovacije, osvrnula se na iskustva Regije Pulja u procesu planiranja i pripreme Strategije Plava vizija 2030, i podijelila informacije o funkcionisanju strukture za upravljanje i implementaciju strategije.

22.11.

Prvi dan seminara zaključen je panel diskusijom na temu strateškog okvira za razvoj plave ekonomije i sinergije sa strategijama za razvoj turizma, inovacija, pametne specijalizacije i pomorske privrede. U okviru panela, prisutnima su se obratile Maja Kovačević, načelnica Direkcije za diversifikaciju turističkog proizvoda u Ministarstvu turizma, Savica Vujičić, načelnica Direkcije za pametnu specijalizaciju i Ana Kusovac, predstavnica Ministarstva pomorstva.

22.11.

Gentiana Troplini predstavila je aktivnosti i projekte Nacionalne obalne agencije Albanije u oblasti ribarstva i akvakulture, obalnog i nautičkog turizma, kao i upravljanja zaštićenim obalnim područjem.

22.11.

Učesnici su imali priliku da se u okviru prezentacije Jasne Bulatović, načelnice za inter-regionalne programe u Ministarstvu evropskih poslova, bliže upoznaju sa EU mogućnostima za finansiranje teritorijalnih i prekograničnih programa i inicijativa koje doprinose razvoju plave i cirkularne ekonomije.

22.11.

Tanja Radusinović, direktorica Sektora za projekte u Privrednoj komori Crne Gore predstavila je tekuće projekte i rezultate koje je Privredna komora ostvarila u domenu plave ekonomije.

22.11.

Ispred Fonda za inovacije Crne Gore, prof. dr Snežana Šćepanović, predstavila je projekat INNOVABLUE (Interreg Adrion) koji ima za cilj podsticanje održive plave ekonomije kroz stvaranje dinamične inovacione mreže za razvoj rješenja i tehnologija za održivu plavu ekonomiju. Fond za inovacije učestvuje kao partner na projektu ROBONETCBC (Interreg CBC CRO-BIH-MNE) koji je fokusiran na unapređenje i promociju primjene inovativnih plavih tehnologija za održivo upravljanje morskim i slatkovodnim ekosistemima, kao i podsticanje ulaganja u plavu ekonomiju u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

22.11.

Ispred Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, prof. dr Igor Radusinović, predstavio je aktivnosti Crnogorskog centra za podvodne senzorske mreže - MONUSEN koji je baziran na aktivnostima osnaživanja istraživačkih i inovacionih kapaciteta Crne Gore u domenu podvodnih senzorskih mreža i pomorske robotike.

22.11.

Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa novim projektom SKILLS (Interreg South Adriatic), koji je predstavila prof. dr Mirjana Bartula, ispred Instituta za biologiju mora koji je vodeći partner. Projekat će doprinijeti unapređenju dostupnosti kvalifikovane radne snage u sektorima plave ekonomije, sa ciljem usklađivanja ponude obrazovnog sistema i tražnje za specifičnim plavim vještinama na tržištu rada.

Interaktivna diskusija svih relevantnih aktera, nesumnjivo će dati doprinos uspješnoj realizaciji projekta i definisanju zajedničkog Akcionog plana za razvoj plave ekonomije na programskom području.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?