- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Održana 22. sjednica Savjeta za konkurentnost
Održana 22. sjednica Savjeta za konkurentnost
Održana je 22. sjednica Savjeta za konkurentnost, prva u novom sazivu Vlade Crne Gore, kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Gjeloshaj.
Sjednicu je obilježio konstruktivan dijalog sa posebnim akcentom na temu „ključne barijere u poslovanju i predlozi za eliminisanje“, u okviru koje je predstavljeno 6 materijala (tri materijala su pripremljen od strane privrednih udruženja):
- Informacija o statusu izrade Nacrta zakona o privrednim društvima,
- Popis pravnih i institucionalnih barijera sa kojima se poslovna zajednica susrijeće u poslovanju,
- Izvještaj „Podsticajno okruženje za održiva preduzeća u Crnoj Gori: Analiza stanja i perspektive napretka’’
- Poreska regulativa i praksa: nedorečenost zakonskog okvira poreskih propisa i potreba za unapređenjem poreske prakse
- Digitalnom transformacijom do boljih usluga za građane i privredu kroz projekat COVID 19,
- Istraživanje o stepenu povjerenja u sistem javnih nabavki u Crnoj Gori,
Na značaj unapređenja dijaloga izmedju javno-privatnog partnerstva ukazano je više puta tokom same sjednice Savjeta, posebno od strane poslovnih udruženja. Naročito je istaknuta važnost kontinuirane saradnje i komunikacije između javnog i privatnog sektora u cilju daljeg unapređenja poslovnog ambijenta i bržeg ekonomskog rasta zemlje.
U cilju eliminisanja biznis barijera na koje su ukazali predstavnici privrede tokom trajanje sjednice Savjeta, a na osnovu rezultata sprovedenih istraživanja i prezentovanih materijala, među predstavnicima malog i srednjeg biznisa, jasno se ukazuje na potrebu jače sienergije i djelovanja između kreatora Vladinih politika i privatnog sektora. To uključuje ne samo zajednički rad na poboljšanju procesa i procedura, već i predlaganje strukturnih reformi koje će stvoriti uslove za unapređenje konkurentnosti crnogorske privrede, izradu akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije, rješavanje pitanja nedostatka kvalifikovane radne snage, i izradu adekvatnih i primjenjivih zakonskih rješenja.
Dalje promovisanje dijaloga između privatnog i javnog sektora u cilju stvaranja podsticajnog poslovnog okruženja i poboljšanja kvaliteta života građana zajednički je interes svih članova Savjeta, zaključeno je na sjednici Savjeta.