- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Održana druga radionica nacionalne mreže za upravl...
Održana druga radionica nacionalne mreže za upravljanje požarima na otvorenom
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Regionalnim Centrom za praćenje šumskih požara, organizovalo je drugu radionicu nacionalne mreže za upravljanju požarima na otvorenom na prostoru Crne Gore, sa ciljem prezentacije nacrta Nacionalnog izvještaja o upravljanju požarima na otvorenom u Crnoj Gori, diskusijom LFM (landscape fire management) organizacione šeme, te davanjem preporuka za izradu smjernica LFM-a.
Cilj ovog programa je podsticanje regionalne saradnje, stvaranje zajedničkih postavki politika, razvoj strateskih smjernica za upravljanje požarima na otvorenim prostorima u zemljama Zapadnog Balkana.
Dragan Otašević, Direktor Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, istakao je da ovaj Izvještaj predstavlja značajan korak ka boljem razumijevanju, planiranju, te efikasnom odgovoru na izazove koje sa sobom nose požari na otvorenom. On je naglasio da je participiranje svih zainteresovanih strana ključno u procesu pripreme istog.
“Samo kroz zajedničke napore, dijalog i razmjenu znanja i iskustava možemo postići cjelovite i održive strategije za upravljanje požarima na otvorenom. Rad nacionalne mreže upravljanje požarima na otvorenom na nivou republike Crne Gore predstavlja dugoročni proces gdje svaka zainteresovana strana ima mogućnost direktnog doprinosa u izradu ovog Izvještaja kao i da učestvuje u kreiranju strateških smjernica za upravljanje požarima na otvorenom.”
U fokusu ovog Programa je, po riječima g. Nikolovskog, tim lidera programa Upravljanja požarima na otvorenom, kontinuiran rad na unaprjeđenju saradnje, kapaciteta i politika kako na nacionalnom tako i na nivou Zapadnog Balkana. Participativnim pristupom uz aktivno uzimanje učešća svih zainteresovanih strana, stremi se izgradnji nacionalne mreže za upravljanje, koja će se temeljiti na aktivnoj primjeni nauke-prakse-politike.
Specifičan pristup problematici požara na otvorenom ogleda se kroz primjenu holističkog upravljanja požarima na nivou pejzaža, kako na nacionalnom tako i na nivou cjelokupnog Zapadnog Balkana, gdje su pored šuma, predmet upravljanja i poljoprivredna zemljišta, pašnjaci kao i peri urbane površine. Ovaj program akcentuje prevenciju, ali uz to ne isključuje bitnost supresije, odnosno brze i efikasne intervencije u kontrolisanju požara. U prilog važnosti prevencije u suzbijanju požara stoji rezultat istraživanja da “svaki euro potrošen na prevenciju štedji 17 eura u suzbijanju požara na otvorenom”, zaključio je tim lider programa Upravljanje požarima na otvorenom, g. Cvetan Nikolovski.
G. Nikola Nikolov, regionalni ekspert za požarima na otvorenom u Regionalnom Centru za praćenje šumskih požara, u svojoj prezentaciji naglasio je važnost postizanja visokog stepena pripremljenosti društva za postizanje ciljeva održivog razvoja i obezbeđivanje manjih gubitaka od požara, a sve kroz blagovremenu i adekvatnu procjenu, evaluaciju i na kraju adaptivno upravljanje rizikom.
Program je finansiran od strane Švajcarske Agencije za Razvoj i Suradnju – SDC, a koordiniše kompanija Farmahem iz Sjeverne Makedonije, uz podršku Helvetas Swiss Intercooperation. Prva faza programa osmišljena je za sprovođenje u razdoblju od 01.02.2022 do 31.08.2025 godine.