Održana druga sjednica Savjeta za prava lica sa invaliditetom

Objavljeno: 18.12.2024. 13:46 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Danas je u Vladi Crne Gore održana druga sjednica Savjeta za prava lica sa invaliditetom. Sjednicom je predsjedavao predsjednik Savjeta, ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Gjeka.

Ministar je u uvodnom obraćanju naveo kako međunarodne obaveze Crne Gore u pogledu implementacije preporuka dobijenih nakon razmatranja inicijalnog izvještaja o sprovođenju Konvencije iz 2017. godine i opšteg komentara Komiteta br. 7 propisuju obavezu države da prepozna reprezentativne organizacije lica sa invaliditetom kako bi ih razlikovala od drugih NVO koje se mogu baviti sa licima sa invaliditetom, nužno je uvažavajući Uredbu o organizaciji i načinu rada državne uprave i nadležnosti ovog Savjeta razmotriti ovo pitanje i donijeti odluku o tome koji organ je nadležan da započne sa radom na izradi ovog zakona, jer kao sto znamo Crna Gora do kraja 2026. godine treba da zaokruži svoj zakonodavni okvir da bi se nastavilo sa procesom pridruživanja.

Činjenica nepostojanja ovog zakonskog rješenja za posledicu ima i to da svi resori nadležni za prava lica sa invaliditetom na potpun i adekvatan način ne uključuju reprezentativne organizacije lica sa invaliditetom u procese planiranja, usvajanja i praćenja primjene mjera i aktivnosti, pa im se samim tim ne omogućava ni svrsishodno uključivanje i donošenje odluka koje ih se tiču, istakao je predsjednik Savjeta.

MLJMP

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić, pohvalio je formiranje Savjeta i istakao da je od velikog značaja da donosioci odluka, koji su ujedno članovi ovog Savjeta treba da prisustvuju da daju maksimalni doprinos I budu angažovani u punom kapacitetu.

Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić navela je da nema dileme da je krajnje vrijeme da se donese Zakon koji će regulisati ovo važno pitanje.

Sekretarka Sekretarijata za zakonodavstvo Slavica Bajić, istakla je  da nije dovoljno usvojiti zakon lex specialis jer će kao takav ostati neprimjenjiv ako se reprezentativnost ne prepozna u ostalim zakonima.

Direktorica Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom  i članica Savjeta Irena Rakočević je navela da Crna Gora treba da osigura sprovođenje odredaba Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom, kako je prepoznato i u Progress Reportu za 2024. godinu.

Neregulisanje reprezentativnosti i posebnog statusa organizacija osoba sa invaliditetom u praksi dovodi i do potpuno neregulisanog pitanja saradnje ovih organizacija sa organima javne vlasti, pa prema tome i njihovog učešća u procesima donošenje odluka. To znači da se kao relevantan partner institucijama u trenutnom sistemu može pojaviti bilo koja organizacija civilnog društva, uključujući i organizacije kojima ne rukovode, koje ne vode i koje ne predstavljaju same osobe sa invaliditetom, a one će imati potpuno izjednačeno pravo glasa o pitanjima koja se isključivo tiču osoba sa invaliditetom.

MLJMP

Kako smo obavezni da u skladu sa članom 9 Ustava primijenimo međunarodne ugovore, a Konvencija navodi da efikasno i smisleno učestvovanje osoba s invaliditetom, preko njihovih reprezentativnih organizacija, predstavlja okosnicu Konvencije ali i da Aktivno i informisano učestvovanje svih osoba u donošenju odluka, koje utiču na njihove živote i prava, moraju biti usklađeni sa pristupom koji se bazira na ljudskim pravima u postupcima donošenja javnih odluka, i obezbjeđuje dobro upravljanje i društvenu odgovornost, neophodno je donijeti lex specialis kojim će se urediti pitanje reprezentativnosti NVO lica sa invaliditetom, navela je Rakočević.

Potpredsjednica Savjeta za prava lica sa invaliditetom Svetlana Cicvarić je iskazala  posebno zadovoljstvo što je formiran Savjet  i istakla da očekuje saradnju i podršku svih ministarstava.

Zaključeno je da je na nivou Savjeta za prava lica sa invaliditetom postignuta saglasnost da se predloži donošenje zakona o reprezentativnosti NVO lica sa invaliditetom.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?