Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana radionica o jačanju željezničkog sistema i transpoziciji pravnih tekovina EU u Crnoj Gori

Objavljeno: 29.06.2023. 10:45 Autor: Ministarstvo kapitalnih investicija

U okviru implementacije Ugovora koji se odnosi na pružanje tehničke pomoći za podršku kapacitetima u sektoru saobraćaja i usklađivanje sa pravnim tekovinama EU u Crnoj Gori, koji je finansiran IPA sredstvima, izvršena je analiza poslovanja željezničkih preduzeća, u cilju unapređenja efikasnosti njihovog poslovanja. Analizu je sproveo tim inostranih i domaćih stručnjaka, predvođenih prof. dr Mijatom Jocovićem, dekanom Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici. Povodom prezentacije preliminarnih rezultata analize, u hotelu Ramada održana je radionica, koja je i bila prilika da kako angažovani stručnjaci, tako i predstavnici željezničkih preduzeća, daju svoje viđenje o unapređenju željezničkog sistema u Crnoj Gori, koji se suočava

Dajana Perković, državna sekretarka nadležna za oblast željeznice u MKI, istakla je da pripremljena analiza predstavlja još jedan važan korak u nastojanju Ministarstva kapitalnih investicija da stvori preduslove za povećanje efikasnosti funkcionisanja željezničkog sistema u Crnoj Gori i očuvanja solventnosti željezničkih preduzeća, što u krajnjem treba da doprinese i povećanju konkurentnosti Crne Gore i njene privlačnosti za tranzitne saobraćajne tokove.

Održana radionica o jačanju željezničkog sistema i transpoziciji pravnih tekovina EU u Crnoj Gori

Prof. M. Jocović je prezentovao moguće scenarije za poboljšanje institucionalnog željezničkog okvira i trenutni status željezničkih kompanija. Ono što je konstatovano kao zajedničko za sva preduzeća je: deficit kvalifikovanog kadra, problem sa poreskim dugom koji predstavlja veliki teret u funkcionisanju, nezadovoljavajući nivo korporativnog upravljanja, otpor promjenama koje su neophodne i neizbježne (što potencijalno može biti najveći problem u prevazilaženju prepreka), kao i veliki udio troškova zarade u ukupnim troškovima zbog čega je neophodno sprovesti restriktivnu politiku zapošljavanja.

Tokom održane radionice mogao se i čuti stav da željeznički sistem nije dio javne uprave, željezničke kompanije posluju na određenom tržištu koje se suočava sa određenim izazovima, od kojih je najveći nizak nivo povjerenja u željeznički prevoz i nedostatak iskusnih inženjera.

Prisutni stručnjaci su bili u prilici da podijele i iskustvo iz svojih zemalja (Poljske, Španije, Italije). Stručnjaci su saglasni u ocjeni da Uprava za željeznice mora osigurati punu nezavisnost, da je potrebno uložiti dodatne napore u pogledu liberalizacije tržišta, raditi na jačanju administrativnih kapaciteta i realizaciji programa profesionalnog obučavanja, ali i da je neophodno donošenje održivih i racionalnih planova rekonstrukcije i održavanja željezničke infrastrukture.

Radionica o jacanju zeljeznickog sistema i transpoziciji pravnih tekovina u Crnoj Gori
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?