Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana zajednička sjednica radnih grupa za pregovaračka poglavlja 23 i 24 na temu finansijskih istraga

Objavljeno: 15.10.2021. 13:14 Autor: Ministarstvo unutrašnjih poslova

U Ministarstvu unutrašnjih poslova održana je zajednička sjednica radnih grupa za pregovaračka poglavlja 23 i 24 na temu finansijskih istraga. Sjednicom je predsjedavao ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović.

Cilj sastanka bio je da sve institucije, odnosno akteri uključeni u vođenje finansijskih istraga na svim nivoima iznesu svoje viđenje u odnosu na ovo pitanje, kako sa aspekta problema u funkcionisanju tako i konkretnih preporuka za unapređenje kada je u pitanju pokretanje i vođenje finansijskih istraga  i oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

Izvještaji EK o Crnoj Gori  kao jednu od najvećih slabosti i problema detektuju upravo ovu oblast za oba pregovaračka poglavlja iz razloga što u većini slučajeva, finansijske istrage započinju prekasno što nije u skladu sa praksom zemalja Evropske unije i standardima FATF-a.

Učesnici (predstavnici Vrhovnog državnog tužilaštva, Specijalnog državnog tužilaštva, Vrhovnog suda, Uprave policije, Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, Ministarstva unutrašnjih poslova, Kancelarije za evropske integracije,  civilnog sektora) su prezentujući svoje nadležnosti, kao i probleme i zapažanja koja u postupanju imaju kako bi došli do optimalnih rezultata, došli  do zaključka da je neophodno analizirati pravni i operativni pristup finansijskim istragama, povraćaju imovine i pranju novca. Takođe su se saglasili da je neophodno usklađivanje istih sa međunarodnim standardima i modernim EU praksama, uspostavljanje integrisanog pristupa između svih uključenih tijela, obezbjeđivanje potrebnih pravnih i operativnih alata za stvaranje uslova za uspostavljanje vidljivih rezultata u ovoj oblasti, prevashodno kroz interoperabilnost i kadrovsko jačanje kapaciteta.

Sve navedeno je neophodno kako bi se odgovorilo zadatku sistemskog pokretanja finansijskih istraga paralelno sa krivičnim istragama, kako bi se otkrile finansijske strukture koje stoje iza krivičnih djela, poboljšalo znanje o kriminalnim mrežama, otkrili finansijski tokovi i ulaganje novca iz nelegalnih tokova u ekonomiju.        

Sastanak je protekao u konstruktivnoj razmjeni mišljenja, te je dogovorena izrada nacionalne analize finansijskih istraga koja će objediniti nalaze i preporuke svih do sada sačinjenih analiza na ovu temu, uz novine i preporuke koje prati trenutno stanje u ovoj oblasti, naročito imajući u vidu legislativne aktivnosti koje su u toku-izmjena i dopuna Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošćuali i kadrovsko jačanje kada je u pitanju organizacija poslova Uprave policije sadržana u novom aktu o sistematizaciji  čija izrada je u toku.

GRADIMO POVJERENJE!

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?