Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održano predavanje Zastupnice za sudije i državne tužioce na temu člana 14 Konvencije sa posebnim osvrtom na osobe sa invaliditetom

Dana 12. oktobra 2023. godine, u organizaciji NVO "Centar za demokratiju i ljudska prava" (CEDEM), a u okviru projekta "Za efektivniju zaštitu lica s invaliditetom", koji je finansijski podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, u hotelu "Žabljak", održana je obuka za sudije/sutkinje i državne tužioce/tužiteljke na temu "Primjena antidiskriminacionog zakonodavstva sa osvrtom na izabranu praksu ESLJP u oblasti zaštite prava osoba sa invaliditetom". 

Na navedenoj obuci, Zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, g-đa Valentina Pavličić, održala je predavanje na teme "Standardi kod odlučivanja u predmetima osoba sa invaliditetom i ranjivih grupa", "Sudska praksa ESLJP u predmetima ranjivih grupa" i "Uporedna praksa nacionalnih sudova i međunarodnih sudova."

Zastupnica je tokom predavanja istakla da je Evropski sud u brojnim presudama po pitanju zabrane koja je navedena u članu 14 Konvencije, iznio stav da je diskriminacija svako različito postupanje sa osobama u sličnim situacijama, bez objektivnog i razumnog opravdanja, i da je takvo postupanje bez "objektivnog i razumnog opravdanja" bez "legitimnog cilja"  ili bez "razumnog proporcionalnog odnosa između korišćenih sredstava i cilja".  Upravo izostanak postupanja da se ispravi data nejednakost, može, ukoliko nije zasnovan na objektivnom i razumnom opravdanju, uzrokovati povredu ove odredbe. 

Pored toga, ako se neko ograničenje temeljnih prava odnosi na neku posebno ugroženu grupu u društvu, koja je bila izložena značajnoj diskriminaciji u prošlosti, kao što su osobe sa invaliditetom, onda je polje slobodne procjene za Vladu u značajnoj mjeri uže i ona mora imati jake razloge za takva ograničenja. Evropski sud smatra da ograničavanje prava osoba sa fizičkim, intelektualnim ili psihičkim invaliditetom mora biti predmet strogog i detaljnog ispitivanja. Ovaj pristup postoji i u drugim instrumentima evropskog i međunarodnog prava. 

Konačno, Zastupnica je polaznicima obuke ukazala na dobro ustanovljene standarde Evropskog suda i na najnovije presude u kojima je Evropski sud utvrdio da je došlo do povrede člana 14 Konvencije. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?