- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Organizovana prva dvodnevna radionica na temu upra...
Organizovana prva dvodnevna radionica na temu upravljanja bukom u životnoj sredini
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) organizovali su prvu dvodnevnu radionicu na temu upravljanja bukom u životnoj sredini.
Prvu dvodnevnu radionicu otvorili su državni sekretar Zoran Dabetić i regionalni koordinator UNOPS-a Dejan Radivojević.
Dabetić je poželio dobrodošlicu učesnicima i zahvalio Radivojeviću i njegovom timu, koji su podržali aktivnosti Ministarstva u ovoj oblasti u najznačajnijem trenutku integracionog procesa Crne Gore u Evropsku uniju (EU).
"Iako često zanemarena, buka je jedan od najzastupljenijih oblika zagađenja u današnjem svijetu. Svi smo svjesni da buka nije samo neprijatna, već može izazvati i ozbiljne zdravstvene posljedice i narušiti kvalitet života i produktivnost kroz svakodnevna iskustva – od saobraćaja i industrijskih objekata do komercijalnih i stambenih zona. Dugoročno izlaganje buci može dovesti do stresova, problema sa sluhom, poremećaja spavanja, pa čak i povećanja rizika od kardiovaskularnih bolesti. Stoga je od ključnog značaja da razumijemo kako buka nastaje, kako je mjerimo, ali i kako se može efikasno upravljati, kako bismo sačuvali zdravlje ljudi i životnu sredinu", istakao je Dabetić.
Prema njegovim riječima, kada je u pitanju strateški cilj Vlade Crne Gore i pregovori sa EU za pregovaračko Poglavlje 27 - Životna sredina i klimatske promjene, za podoblast - buka definisana su završna mjerila koja je potrebno ispuniti u narednom periodu, kako bi se postigla interna spremnost za privremeno zatvaranje potpoglavlja. Mjere se odnose prvenstveno na izradu strateških karata buke, akcionih planova za iste i podizanje svijesti javnosti.
"Nadamo se da će kroz projekat pretpristupne podrške EU, čiji su tenderski postupci u toku, uskoro početi izrada strateških karata buke, a potom i akcionih planova koje će biti osnov za dalje rješavanje problema u ovoj oblasti", kazao je Dabetić.
On je ukazao da radionica ima za cilj ne samo da poveća našu svijest o problemima buke, već i da nas inspiriše da aktivno doprinosimo rješavanju ovog izazova. Naglasio je da je u okviru saradnje sa UNOPS-om po prvi put izrađen Vodič za menadžment bukom u životnoj sredini, te da je pružena ekspertiza i u dijelu usklađivanja sa pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti.
"Što se tiče izazova na lokalnom nivou, cijenim da će donošenjem novog Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, koji je u pripremi, biti jasno razgraničene nadležnosti komunalne inspekcije i policije što se u postojećem Zakonu u praksi pokazalo kao nedovoljno efikasno, a i prenijeće se odredbe nedavno donijete Direktive u ovoj oblasti", naveo je Dabetić.
Dodao je da je radionica prilika da zajedno istražimo načine kako da identifikujemo izvore buke, analiziramo njene efekte i razvijemo efikasne strategije za njeno smanjenje, upravljanje i kontrolisanje, jer samo zajedničkim radom svih institucija, Ministarstva, Agencije, Inspekcijskih i komunalnih službi možemo postići konkretne efekte.
Regionalni programski koordinator Dejan Radivojević kazao je da se dvodnevna radionica o upravljanju bukom u životnoj sredini organizuje u okviru višegodišnjeg zajedničkog programa UNOPS-a i Vlade Kraljevine Norveške pod nazivom “Znanjem do reforme na na Zapadnom Balkanu”.
Naveo je da je preko 40 eksperata i ekspertkinja angažovano u Crnoj Gori počev od 2023. godine kako bi pomogli državnim institucijama da ispune mjerila u cilju zatvaranja pregovaračkih poglavlja.
"Pomenuo bih pregovaračko poglavlje 27 - Životna sredina i klimatske promjene kao i predlog Zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima (poglavlje 15) koji je podržan kroz izradu podzakonskih akata u okviru tijesne saradnje jednog od naših eksperata i nadležnog Ministarstva. Ovi primjeri ukazuju na neposredne pozitivne efekte našeg programa na napredak Crne Gore na putu ka EU", kazao je Radivojević.
Istakao je da je radionica rezultat saradnje sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera koje je jasno iskomuniciralo svoje potrebe za jačanjem kapaciteta u oblasti upravljanja bukom u životnoj sredini.
"UNOPS-ov program “Znanjem do reforme na Zapadnom Balkanu” primjenjuje regionalni pristup, facilitira tehničke diskusije i komplementaran je sa drugim važnim aktivnostima Evropske komisije, bilateralnih razvojnih agencija i UN partnera. Naša prednost je međuregionalni efekat učenja u kojem nove zemlje kandidati za članstvo u EU mogu učiti od drugih zemalja iz regiona na svom evropskom putu", zaključio je Radivojević.
Radionici su prisustvovali predstavnici jedinica lokalnih samouprava, ekspert predavač Momir Praščević i predstavnici državne administracije.
Druga dvodnevna radionica biće održana od 12. do 13. decembra, a njoj će prisustvovati 15 učesnika sa tehničkim servisima koji vrše mjerenja, predstavnici Instiuta za javno zdravlje i inspekcija.