- Vlada Crne Gore
Uprava za igre na sreću Papić: Do juna naplaćeno 14,5 miliona eura od konc...
Papić: Do juna naplaćeno 14,5 miliona eura od koncesija za igre na sreću
Papić: Do juna naplaćeno 14,5 miliona eura od koncesija za igre na sreću (bankar.me)
Papić: Do juna naplaćeno 14,5 miliona eura od koncesija za igre na sreću
Ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara zaključno sa junom 2024, po osnovu koncesionih naknada iznose 14,552,976.35 €, što predstavlja za 72,48% veći prihod koji je država ostvarila u odnosu na isti period 2023. godine. Ovo je jako ozbiljan rezultat koji je potvrda ispravnih politika i mehanizama države u kontekstu stvaranja neophodnih preduslova za snažnije prihode od oblasti igara na sreću – kazao je, u intervjuu za Bankar Spasoje Papić, direktor Uprave za igre na sreću.
On je ocijenio odličnom saradnju i sa EKIP-om i CBCG, u cilju onemogućavanja rada onih priređivača igara na sreću putem interneta, koji nemaju licencu izdatu od strane Uprave za igre na sreću.
A u 2024. godini, najviše prihoda po osnovu ostvareno je upravo od priređivanja igara na sreću putem interneta, odnosno drugih telekomunikacionih sredstava i to u iznosu od 5,284,026.48 eura.
Papić je ukazao da treba dalje unapređivati ambijent za odgovoran rad priređivača igara na sreću ali i isto tako i u kontinuitetu snažiti segment naplate prihoda od ove oblasti jer prostora za to svakako ima.
-Uvjeren sam da će se vrlo brzo stvoriti i neophodni normativni preduslovi da ponovo dio tih sredstava bude usmjeren za razvoj oblasti od javnog interesa poput sporta, mladih, obrazovanja, socijalne zaštite, lica sa invaliditetom itd….Politika države je usmjerena ka tome da se osigura da prihodi od igara na sreću budu korišćeni na način koji donosi najveću korist našoj zajednici – kazao je on.
– Kada je riječ o broju priređivača i naplati dažbina i koncesija od njih, kako ocjenjujete tu situaciju? Koliki je broj priređivača, i gdje se ubira najviše dažbina?
Prema evidenciji ovog organa, na dan 02.08.2024. godine, broj registrovanih priređivača iznosi 38. To svakako jeste potvrda da je naše tržište otvoreno, te da se kroz ovakav pristup snaži konkurentnost i pluralizam. I u narednom periodu nastojaćemo da unapređujemo preduslove za otvoren ali mnogo odgovorniji rad priređivača igara jer ono što jeste nužno potrebno ovoj oblasti je podizanje nivoa društvene odgovornosti priređivača, pogotovo u dijelu koji se odnosi na zabranu pristupa maloljetnicima koja će biti pod posebnom pažnjom. Upravo u tom kontekstu, značajni napori u narednom periodu treba da budu usmjereni na edukaciji i promociji odgovornog priređivanja igara na sreću.
U eri razvoja komunikacionih sredstava, te apsolutne dominantnosti interneta, ne čudi podatak da je upravo, shodno naplati koncesionih naknada u 2024. godini, najviše prihoda po osnovu istih ostvareno od priređivanja igara na sreću putem interneta, odnosno drugih telekomunikacionih sredstava i to u iznosu od 5,284,026.48 €, zaključno sa junom 2024. godine.
Generalna situacija sa naplatom zakonom propisanih obaveza priređivača prema državi je na zadovoljavajućem nivou o čemu govori podatak da je u odnosu na prethodnu godinu, taj prihod za čitavih 72,48% veći. To je najbolji pokazatelj jasne opredijeljenosti države i Vlade da se prihodovanje od igara na sreću bude značajnije regulisano u korist Budžeta Crne Gore.
– Kako se, po aktuelnom zakonodavstvu, oporezuje pružanje online kladioničkih usluga koje igračima pružaju domaći priređivači, sa licencama? Kako se sprovodi kontrola onih online pružalaca usluga koji nemaju dozvole od vaše Uprave, nemaju koncesije i sl…?
Shodno Zakonu o igrama na sreću, fiksni dio naknade za priređivanje kladioničkih igara na sreću putem interneta iznosi 10.000 eura mjesečno i plaća se do 15. u mjesecu za tekući mjesec. Varijabilni dio naknade kladioničkih igara na sreću putem interneta obračunava se mjesečno u iznosu od 10% od osnovice koju čini ukupan iznos uplata, umanjen za vrijednost isplata, a plaća se do 15. u mjesecu za prethodni mjesec.
Uprava za igre na sreću je, shodno zakonskoj proceduri, sve prijave nelegalnih priređivača igara na sreću putem interneta promptno proslijeđivala Agenciji za elektronsku komunikaciju i poštansku djelatnost uz zahtjev da im se onemogući dalji pristup. Uprava za igre na sreću se u cilju onemogućavanja pristupa platformama priređivača igara na sreću putem interneta koji nemaju licencu izdatu od strane Uprave za igre na sreću obratila Centralnoj banci Crne Gore sa zahtjevom da se onemoguće novčane transakcije sa platnih kartica izdatih na teritoriji Crne Gore (domaćih banaka) ka inostranim primaocima plaćanja.
Rezultati ove saradnje su odlični dok je za naredni period planirano dalje unaprjeđenje iste kroz formalne akte o saradnji i stvaranje još snažnijih mehanizama za sprječavanje djelovanja nelegalnih pružalaca usluga putem interneta. Zajednički rad svih relevantnih institucija nužan je za stvaranje neophodnog koordinisanog pristupa u borbi protiv nelegalnog poslovanja u ovoj oblasti kao i protiv zavisnosti od kockanja.
Provjera udaljenosti kockarskih mjesta od škola
-Kada je riječ o kocki i sprječavanju njene dostupnosti maloljetnicima, kako sprovodite kontrole, i da li ste, u 2024. godini imali izrečenih kazni priređivačima?
Konkretno pitanje je iz domena nadležnosti Uprave za inspekcijske poslove – Odsjeka za igre na sreću. U vezi sa ovom temom, Uprava za igre na sreću, u cilju suzbijanja dostupnosti kockanja maloljetnicima, od januara 2024. godine otpočela je reviziju postojećih koncesija i konstruktivnu analizu dodjele novih, iz razloga što je konstatovano da za niz objekata u kojim se priređuju igre na sreću nije zadovoljen uslov iz čl. 3a Zakona o igrama na sreću, koji definiše minimalnu udaljenost od obrazovnih ustanova.
Koliko ocjenjujete da se, u cjelokupnom društvu, ukupno radi na sprječavanju ili smanjenju zavisnosti od kockanja?
Smatram da se značajno intenzivnije započelo sa navedenim aktivnostima u prethodnih godinu dana, posebno od formiranja Vladinog Koordinacionog tijela za unapređenje stanja u oblasti priređivanja igara na sreću i uključivanja velikog broja resora u navedene aktivnosti. Od formiranja navedenog tijela na mnogo efektniji način se pristupa koordinaciji multiresorskog djelovanja u cilju unapređenja ove oblasti. Takođe, ovo je pitanje u čijoj realizaciji treba da učestvuje dosta različitih aktera, ne samo vladine institucije već i nevladin sektor i sami priređivači igara na sreću. Uprava za igre na sreću, kao jedan od svojih ključnih ciljeva, osim redovnog zakonskog djelovanja u ovom pravcu kao i unapređenja sistema nadzora koji je u toku, planira da, u saradnji sa drugim resornim organima, proširi svoje aktivnosti i kroz kampanje koje informišu javnost o rizicima kockanja i znakovima zavisnosti. Takođe, i sami priređivači treba da promovišu odgovorno kockanje kroz jasne poruke i alate za samokontrolu ali i mehanizme pomoći za one koji osjećaju da imaju problem sa kockanjem.
Smatram da će se i kroz novi Zakon o igrama na sreću, značajno unaprijediti ambijent za funkcionisanje sistema igara na sreću, sa ključnim ciljem značajno odgovornijeg pristupa priređivača igara na sreću kao i sistema nadzora nad radom istih.
Velika podrška ministra Vukovića
-Na kraju, želio bih istaći punu podršku Ministarstva finansija kao i resornog ministra Novice Vukovića kada je u pitanju unapređenje rada Uprave za igre na sreću, posebno u kontekstu daljeg razvoja i unapređenja sistema nadzora i kontrole rada priređivača, stvaranja neophodnih mehanizama za snaženje prihoda od igara na sreću ali i dalje jačanje odgovornog rada priređivača igara na sreću – kazao je Papić.
(Bankar.me)