Posjeta Sloveniji u okviru projekta „Povezani kroz mobilnost i aktivnosti učenja na radnom mjestu“

Objavljeno: 02.12.2023. 08:46 Autor: Vjera Mitrović-Radošević

U periodu 19-25.11.2023. godine, u okviru projekta „Povezani kroz mobilnost (Connected Through Mobility – EAC – 2020 – 0865) i aktivnosti Učenje na radnom mjestu (Job Shadowing)“, zaposleni JU Centar za stručno obrazovanje – Vjera Mitrović-Radošević, Jelena Knežević i Miljan Mitrović, samostalni savjetnici u Odjeljenju za istraživanje i razvoj kvalifikacija, posjetili su grad Lendavu u Sloveniji. Domaćin posjete bio je Zavod za obrazovanje odraslih i omladine-Ljudska univerza Lendava, na čelu sa direktoricom Rahelom Hojnik Kelenc i njenim saradnikom Husom Jusićem.

Predstavnici Centra imali su priliku da se u skladu sa agendom upoznaju sa Zavodom za obrazovanje odraslih i omladine – Ljudska univerza Lendava, Regijskim promotivnim centrom Expano u Morskoj Soboti, Tropskim parkom - proizvođačem orhideja, Bukovniškim jezerom, firmama Varis i Virs, Dvojezičnom školom Lendava, Vinarijumom Lendava, Zamkom/Muzejom, Privrednom komorom i da učestvuju na okruglom stolu posvećenom poboljšanju zdravstvenog stanja Roma.

Posebno interesovanje postojalo je u vezi načina organizacije obrazovanja učenika u školi i privredi/preduzećima. Kvalitetna i dobra školska infrastruktura doprinosi kvalitetu nastave, samim tim što nastavnik u odjeljenju sa manjim brojem učenika može kvalitetnije da organizuje nastavu i prati postignuća učenika. Takođe, mogućnosti za dodatnu nastavu i vannastavne aktivnosti su mnogo veće. Opušteniji pristup prema disciplini učenika, mogućnost za topli obrok u školi koji finansiraju roditelji, posvećenost nastavnika, podstiče odgovorniji odnos učenika prema učenju, poštovanju pravila i higijeni prostora u kom borave.

Svijest i društvena odgovornost poslodavaca odražava se na njihov nemjerljiv doprinos kvalitetu stručnog obrazovanja, od planiranja preko realizacije praktičnog obrazovanja do ispitivanja učenika. Njihove firme primjeri su dobre organizacije praktične nastave i stipendiranja učenika, pružanja kurseva za prekvalifikacije odraslih polaznika, kao i slanja zaposlenih na stalna stručna usavršavanja u zemlje EU i šire, kako bi firme bile konkurentne na tržištu rada. Društveno odgovoran odnos i vrednovanje zaposlenih u firmama utiču pozitivno na timski duh, zajedništvo, radnu atmosferu, osjećaj pripadnosti i dr.

Primjer dobre prakse je i Privredna komora Slovenije, sa svoje 32 jedinice, čiji članovi učestvuju u obilascima, završnim i blic ispitima učenika koji su u dualnom sistemu obrazovanja i time doprinose kvalitetu praktičnog obrazovanja. U firmama postoje mentori, edukovani za rad sa učenicima. Zavisno od broja zaposlenih, nastoji se da firma ima više edukovanih ljudi za rad sa učenicima. Odnos broja mentora i učenika je 1:1. Opšti utisak je da su poslodavci svjesni svoje važne uloge u sistemu stručnog obrazovanja, u smislu upoznavanja, motivisanja i podrške svojim budućim kadrovima.

Grad Lendava ostavlja utisak mira, urednosti, kao i ljubaznosti njenih stanovnika. Firme, ustanove i njihovi predstavnici, svojim vještinama, znanjima i kompetencijama, ostavljaju utisak konkurentnosti na evropskom tržištu, istovremeno su izuzetno ponosni na prirodno, privredno i kulturno bogatstvo koje imaju, čuvaju i vrednuju.

Posjeta Sloveniji u okviru projekta „Povezani kroz mobilnost i aktivnosti učenja na radnom mjestu“

Posjeta Sloveniji u okviru projekta „Povezani kroz mobilnost i aktivnosti učenja na radnom mjestu“

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?