- Vlada Crne Gore
Potpisan ugovor između CEDIS-a i EBRD-a za finansi...
Potpisan ugovor između CEDIS-a i EBRD-a za finansiranje projekta CEDIS SCADA - Pametna digitalizacija
“Veliko mi je zadovoljstvo da sam danas prisustvao ovom važnom događaju koji označava veliki korak naprijed u modernizaciji elektroenergetskog sektora Crne Gore. Potpisivanje ugovora o zajmu između CEDIS-a i EBRD-a za finansiranje projekta CEDIS SCADA - Pametna digitalizacija, koji će omoguciti daljinski nadzor i upravljanje distributivnom mrežom, predstavlja prekretnicu u razvoju naše elektroenergetske infrastrukture.
Realizacija projekata daljinskog nadzora i upravljanja u distributivnom sistemu, koja se planira već duži niz godina, ima korijene još prije 12 godina, kada je odobren od strane Regulatorne agencije za energetiku. Ovaj projekt u ranijem periodu nije prepoznat kao prioritetan i zvog takvog odnosa do danas nije realizovan, pa je distributivni sistem u Crnoj Gori, jedan od rijetkih, koji u 2025. godini nema mogućnost daljinskog upravljanja elementima svog sistema. Danas svjedočimo konačnom početku njegove realizacije, što je rezultat predanog rada, strateškog planiranja i posvećenosti svih uključenih strana.
Vrijednost ovog projekta iznosi ukupno 35 miliona eura, od čega je 25 miliona predviđeno za implementaciju SCADA/ADMS sistema, dok je preostalih 10 miliona namijenjeno za nabavku pametnih brojila najnovije generacije. Projekat ima za cilj da iskoristi grant iz Investicionog okvira Evropske unije za Zapadni Balkan (WBIF) u iznosu od 5 miliona eura.
Ovi resursi će biti upotrijebljeni za transformaciju elektrodistributivnog sistema Crne Gore u modernu, pouzdanu i efikasnu mrežu.
Posebno želim istaći da je ovaj projekat značajno unaprijeđen u odnosu na prethodne planove. Naime, dok su ranijim verzijama projekta bili obuhvaćeni samo centralni i južni djelovi Crne Gore, sada će kroz dvije faze implementacije SCADA/ADMS, u ukupnoj vrijednosti od 25 miliona eura, biti obuhvaćena cjelokupna teritorija naše zemlje. Na ovaj način će se omogućiti da svi korisnici distributivnog sistema imaju jednake benefite od realizacije ovog projekta.
Ključne prednosti od realizacije ovog projekta su unapređenje pouzdanosti i kvaliteta napajanja, koje se ogleda u značajnom smanjenju broja i trajanja prekida u napajanju električnom energijom naših korisnika. Daljinski nadzor i upravljanje mrežom omogućava bržu reakciju na eventualne kvarove, smanjuje troškove održavanja i podiže nivo usluge na viši standard.
Pored toga, nabavka pametnih brojila će korisnicima pružiti precizniji uvid u potrošnju električne energije, podstaći racionalnije korišćenje resursa i omogućiti bolje upravljanje troškovima.
Ovo partnerstvo između CEDIS-a i EBRD-a pokazuje kako uz podršku međunarodnih institucija možemo realizovati projekte od strateškog značaja za našu zemlju.
Želim da se zahvalim Evropskoj banci za obnovu i razvoj na povjerenju koje su ukazali Crnoj Gori, kao i CEDIS-u na predanosti u realizaciji ovog zahtjevnog, ali izuzetno važnog projekta. Posebnu zahvalnost upućujem i Elektroprivredi Crne Gore (EPCG), koja je pružila neophodnu podršku kroz izdavanje garancije, čime je omogućila realizaciju ovog projekta. EPCG je svojim angažmanom pokazala spremnost da bude ključni partner u unapređenju energetskog sektora, što dodatno osnažuje našu zajedničku viziju modernizacije i održivog razvoja.
Vlada Crne Gore snažno podržava ovu inicijativu i sve buduće korake ka unapređenju naše energetske infrastrukture, jer vjerujemo da je ulaganje u infrastrukturu ulaganje u budućnost Crne Gore”, zaključio je Zogović.