- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Predavanje u okviru obilježavanja Trećeg izdanja N...
Predavanje u okviru obilježavanja Trećeg izdanja Nacionalnog dana svemira Italije
U organizaciji Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Ambasade Republike Italije i Italijanske svemirske agencije (ASI) organizovan je događaj pod nazivom „Istraživanje svemira od kasnih 1950-ih do danas i dalje“. Događaj je organizovan u okviru proslave 3. izdanja Nacionalnog dana svemira Republike Italije koji se obilježava 16. decembra tekuće godine.
Ovo predavanje imalo je za cilj da informiše i poveća interesovanje i radoznalost srednjoškolaca koji u Crnoj Gori uče italijanski jezik za svemirske aktivnosti i istraživanja svemira.
Događaj su otvorile državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, mr Marijeta Barjaktarović-Lanzardi i ambasadorka Republike Italije u Crnoj Gori, NJ. E. Andreina Marsela.
Predavanje je održao inženjer Italijanske svemirske agencije, gospodin Marino Kriskonio, koji je govorio o aktivnostima Republike Italije u svemirskom sektoru, kao i o iskustvima astronauta u svemirskom prostoru i na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). U duhu dobre saradnje Crne Gore i Republike Italije, radni jezik događaja je bio italijanski što je pored zanimljivih činjenica iz ove jako interesantne oblasti, omogućilo srednjoškolcima, učenicima Gimnazije „Slobodan Škerović“ iz Podgorice i Srednje mješovite škole „25 maj“ Tuzi da usavrše poznavanje ovog jezika diskutujući sa predavačem o prezentovanim temama i aktivnostima. Zajedno sa učenicima, predavanju su prisustvovale profesorice italijanskog jezika Nikolina Đurović, Katrina Berišaj i Tona Ivezaj.
Podsjećamo, 16. decembar obilježava se kao Nacionalni dan svemira u Republici Italiji. To je dan kada je lansiran prvi italijanski vještački satelit San Marko I 1964. godine.
Gostujući predavač, gospodin Marino Kriskonio, je odgovoran za sprovođenje eksperimenata u Italijanskoj svemirskoj agenciji. Više od 10 godina aktivno je bio uključen u učešće ASI na Međunarodnoj svemirskoj stanici, kao odgovoran za održavanje inženjerskih aktivnosti i menadžer projekta za nekoliko veoma važnih elemenata ISS-a. Takođe je dio italijanske delegacije u ESA odboru za istraživanje i korišćenje i delegacije ASI u Međunarodnoj grupi za koordinaciju i istraživanje svemira (ISECG).