- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Predstavnica Ministarstva ekologije, održivog razv...
Predstavnica Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera mr Tamara Đurović učestvovala na sastancima u sjedištu IAEA
Šefica Odsjeka za jonizujuća i nejonizujuća zračenja, nuklearnu i radijacionu bezbjednost u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, mr Tamara Đurović aktivno je učestvovala na ovogodišnjem tehničkom sastanku u svojstvu nacionalne kontakt tačke za Konvenciju o fizičkoj zaštiti nuklearnog materijala (CPPNM) i Amandmane Konvencije o fizičkoj zaštiti nuklearnog materijala (ACPPNM), održanom u sjedištu Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Beču 19. i 20. novembra.
Svrha sastanka bio je razgovor o implementaciji i izazovima i ostalim pitanjima u vezi sa Konvencijom i njenim Amandmanima. Osim prezentacija iskustava u njihovoj primjeni, na svakom sastanku se organizuju vježbe na osnovu datih scenarija, pa godišnji sastanci predstavljaju i godišnju obuku nacionalnih kontakt tačaka.
Službenica Đurović učestvovala je i na tehničkom sastanku o univerzalizaciji CPPNM i ACPPNM koji je održan od 21. do 22. novembra takođe u sjedištu Međunarodne agencije za atomsku energiju, čija je svrha promovisanje daljeg pridržavanja, poštovanja odredaba Konvencije i Amandmana i podrška implementaciji kroz razmjenu mišljenja i iskustava država u njihovom sprovođenju.
Tokom održavanja oba sastanka, službenica Đurović je upoznala sve prisutne predstavnike država koje su članice i nečlanice Konvencije i Amandmana Konvencije, o donošenju Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja, radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbjednosti kojim je unaprijeđena ova oblast, prenijeto 13 akata Evropske unije (11 direktiva, 1 odluka i 1 uredba) kao i odredbe iz međunarodno-pravnih instrumenata, od čega i odredbe pomenute Konvencije i njenih Amandmana.
Tokom diskusije, pozvala je države članice Međunarodne agencije za atomsku energiju koje nijesu članice CPPNM i ACPPNM da to postanu i da one države koje to još nijesu uradile imenuju nacionalne kontakt tačke za oba međunarodno-pravna instrumenta. Takođe, pozvala je Sekretarijat Međunarodne agencije za atomsku energiju da organizuje sastanke na visokom nivou, kao i sastanke sa predstavnicima stalnih misija i ambasada tih država u Beču, kako bi objasnila benefite punopravnog članstva. Osim toga, podržala je predlog Finske da se organizuju regionalne radionice u cilju podizanja svijesti.
Pored navedenog, najavila je slanje komentara na Nacrt publikacije „Informacije za kontaktne tačke u vezi sa CPPNM i njenim Amandmanima“ do kraja decembra 2024. godine. Cilj ove neserijske publikacije je da državama članicama CPPNM-a i njenih Amandmana pruži referentne informacije o ulozi nacionalnih kontakt tačaka, dobrim praksama, kao i informacije koje se odnose na određivanje nacionalnih kontakt tačaka i jačanja njihovih kapaciteta. Učesnici godišnjih sastanka nacionalnih kontakt tačaka CPPNM i ACPPNM POC 2022. i 2023. godine iskazali su potrebu za referentnim informacijama i materijalima kako bi se razjasnila uloga kontakt tačaka i izgradili njihovi kapaciteti za izvršavanje svoje uloge.
Službenica Đurović najavila je dostavljanja komentara na pomenuti nacrt publikacije, posebno u dijelu dodavanja jednog Aneksa radi lakšeg izvještavanja o nacionalnoj pravnoj tekovini, kojom su prenijete odredbe ova dva međunarodno-pravna instrumenta, što je obaveza države. Predložila je, takođe, da Sekretarijat Međunarodne agencije za atomsku energiju izradi brošuru, radi lakšeg upoznavanja potencijalnih budućih članica CPPNM i ACPPNM.
Za vrijeme održavanja tehničkih sastanaka službenica Đurović učestvovala je i na neformalnom sastanku strana ugovornica Konvencije o dodatnoj naknadi za nuklearne štete, koji je održan u hibridnom formatu u periodu od 20. do 21. novembra, uz podršku Sekretarijata Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Svrha ovog neformalnog sastanka je da se raspravi o različitim proceduralnim pitanjima u vezi sa Konferencijom o amandmanima tj. izmjenama Konvencije o dodatoj naknadi za nuklearne štete (CSC), uključujući postupak usvajanja amandmana na Konferenciji o amandmanima, postupak davanja pristanka na obavezivanje i stupanje na snagu usvojenog amandmana i nacrt poslovnika i nacrt dnevnog reda za Konferenciju o amandmanima.