- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Predstavnici koordinacionog tijela za praćenje Poz...
Predstavnici koordinacionog tijela za praćenje Poznanjske deklaracije u posjeti ZZZCG
Danas je u prostorijama ZZZCG održan sastanak predstavnika koordinacionog tijela za praćenje Poznanske deklaracije i predstavnika Zavoda za zapošljavanje u cilju poboljšanja socio-ekonomskog i pravnog položaja Roma i Egipćana – saradnika u socijalnoj inkluziji Roma i Egipćana u oblasti zapošljavanja.
Sastanku su pored v.d. direktora Zavoda za zapošljavanje g-din Gzima Hajdinage prisustvovali i g-din Sokolj Beganaj– načelnik Odeljenja za unapređenje i zaštitu prava Roma i Egipćana u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, g-đa Dijana Anđelić- direktorica kancelarije HELP-a u Crnoj Gori, g-đa Budimirka Đukanović- Ministarstvo rada i socijalnog staranja, g-đa Nerma Dobardžić Kurti- zamjenica zaštitnika za ljudska prava, v.d. pomoćnika direktora g-din Aleksandar Rakočević i načelnica odsjeka za pripremu za zapošljavanje g-đa Alisa Dizdarević.
Na sastanku je pokazano interesovanje za pronalaženje i usvajanje što boljeg modela dugoročnijeg zapošljavanja pripadnika RE populacije, koji već duži period rade kao saradnici u zapošljavanju u četiri Biroa rada ( Podgorica, Nikšić, Bijelo Polje i Bar).
Važnost Saradnika u socijalnoj inkluziji za Rome i Egipćane u oblasti zapošljavanje može se sagledati kroz pružanje pomoći pojedincima iz romske i egipćanske populacije u ostvarivanju prava na zapošljavanje, koji u slučajevima jezičke barijere obavljaju posao posrednika između zajednice i Zavoda za zapošljavanje. Saradnici u Biroima rada uključeni su i u obavljanju poslova u šalter salama i arhivama Biroa rada, u procesu posredovanja prilikom uključivanja pripadnika Roma i Egipćana u mjere aktivne politike zapošljavanja. Saradnici obezbjeđuju i pravno upućivanje za romsku i egipćansku zajednicu, odnosno pojedince koji su bili žrtve diskriminacije ili su im bila ugrožena prava u sistemu prava na zapošljavanje.
Osim navedenog, treba naglasiti da su romski medijatori izuzetno motivisani da se, osim osposobljavanja na konkretnim poslovima u biroima rada, uključuju u sve raspoložive obuke koje organizuju brojne nevladine i ostale organizacije u cilju promocije prava Roma i Egipćana, što je razlog više da ideje sa ovog sastanka postanu pozitivnu realnost.
Pomenuti saradnici su od 2021. godine do kraja 2022. godine bili angažovani od strane njemačke organizacije Help, kroz projekat koji je finansirala EU uz kontribuciju iz Budžeta Crne Gore u okviru SOPESS 2015-2017 (Sektorski operativni program za socijalnu politiku i zapošljavanje). Korisnik ovog projekta je bilo Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, koje je i izradilo projektnu ideju koju je odobrila EU. Svi pomenuti saradnici su prošli obuku i dobili sertifikate za obaavljanje poslova saradnika u skladu sa utvrđenim programom od nadležnih institucija.
Kako ne bi došlo do prekida rada saradnika Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava su odobrena sredstava Zakonom o budžetu za 2023. godinu, a obezbijeđena sredstva i za 2024. godinu.
Značajno je napomenuti da je uloga Saradnika/medijatora prepoznata u zemljama Evropske unije kao pozitivan i uspješan primjer inkluzije građana romske i egipćanske zajednice. Takođe, uključivanje saradnika/medijatora je i preporuka Evropske komisije što je značajno za ispunjavanje poglavlja 23 i 19.