Preporuka vinogradarima da ponove hemijsko tretiranje vektora Scaphoideus titanus radi prevencije porasta brojnosti populacije

Objavljeno: 24.07.2024. 12:23 Autor: UBHVFP

U periodu 9– 11.7.2024. izvršen je pregled i zamjena žutih ljepljivih ploča u lokalitetima u kojima se prati prisustvo i dinamika populacije cikade vinove loze Scaphoideus titanus.

Pregledom žutih ljepljivih ploča u entomološkoj laboratoriji na Biotehničkom fakultetu utvrđeno je prisustvo imaga u lokalitetima Godinje, Šušunja, Lješkopolje i Nudo.

Sa izutetkom lokaliteta Šušunja gdje je uhvaćeno ukupno 11 odraslih jedinki i Godinja gdje je nađeno ukupno četiri jedinke, u lokalitetima Nudo i Lješkopolje zabilježena je trenutno niža brojnost i uhvaćenih jedna odnosno dvije jedinke.

Nakon ovog pregleda može se konstatovani početak aktivnog leta odraslih jedinki S. titanus na području Podgorice, Zete, Crmnice i Nudola (grahovsko –nudolski region). Ovo svakako ne isključuje pojavu odraslih jedinki i u ostalim lokalitetima na kojima se vrši monitoring, a u kojima tokom ovog pregleda nije bilo uhvaćenih imaga.

Imajući u vidu višegodišnja iskustva u vezi sa monitoringom S. titanus u Crnoj Gori, i polazeći od biologije ove vrste, nakon početnog hvatanja imaga početkom jula, uvijek se do sada bilježio porast populacije tokom druge polovine jula i prve polovine avgusta.

U vezi sa tim napominjemo da, ukoliko vinogradari do sada nisu prskali ili su to eventualno uradili jedan put, da i sada mogu ponoviti jedno hemijsko tretiranje, radi prevencije porasta brojnosti populacije.

Preparati koji se mogu koristiti su na bazi: buprofezima, deltametrina i indoksakarba. Prilikom izbora preparata za hemijsko tretiranje obavezno voditi računa o karenci.

Zbog veoma visokih temperatura hemijski tretmani se preporučuju u večernjim časovima.  

Da bi efekat hemijske zaštite bio svrsishodan u cijelom području u kojem je dosadašnjim pregledima zabilježeno prisustvo S. titanus, prskanje bi moralo da se obavlja sinhronizovano u par dana tj. što je moguće u kraćem vremenskom roku.

Napomena: Za širenje fitoplazme Ca. Phytoplasma vitis unutar zasada vinove loze i u susjedne vinograde odgovorna je cikada Scaphoideus titanus. Zbog toga je najznačajnija i obavezna mjera zaštite i prevencije daljih širenja zaraza praćenje i hemijsko suzbijanje vektora S. titanus.  Pored toga obavezne mjere su i pregledi vinograda na eventualno prisustvo simptoma infekcije u toku vegetacije, uništavanje prirodnih rezervoara fitoplazme u neposrednom i širem okruženju vinograda (,,divlja loza'',  pavitina Clematis vitalba, jova Alnus spp., kiselo drvo Ailanthus altissima), a koji se često mogu naći u okolini vinograda, u napuštenim i zapuštenim vinogradima (naročito pavitina i ..divlja loza''). Naročito veliki problem predstavljaju napušteni i zapušteni vinogradi koji djelimično ili uopšte ne podliježu mjerama hemijske zaštite. Oni, kao takvi, predstavljaju stalne rezervoare koji omogućavaju održavanje i umnožavanje populacije S. titanus. Ovo, između ostalog, utiče da je u vinogradima u kojima se vrši redovna zaštita i primjenjuju preporučene mjere broj imaga nekada veći od željenog/očekivanog.

Izvještaj sa fotografijama u prilogu:






Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?