- Vlada Crne Gore
Ministarstvo kulture i medija Prihvatanje različitosti nije samo čin solidarnost...
Prihvatanje različitosti nije samo čin solidarnosti, već temelj pravednijeg društva
Ministarstvo kulture i medija se pridružuje obilježavanju Svjetskog dana osoba s Daunovim sindromom simboličnim nošenjem šarenih čarapa, koje predstavljaju različitost i jedinstvenost, pridružujući se time globalnom pokretu podizanja svijesti o značaju inkluzije i poštovanja osnovnih ljudskih prava.
Resorna ministarka, dr Tamara Vujović, uputila je snažnu poruku podrške osobama s Daunovim sindromom i njihovim porodicama, ističući važnost razumijevanja, prihvatanja i kontinuirane podrške u svakodnevnom životu.
"Osobe s Daunovim sindromom posjeduju jedinstvene talente i potencijale koji mogu obogatiti naše društvo. Naša je dužnost da im omogućimo pristup kvalitetnom obrazovanju, zapošljavanju i društvenim aktivnostima kako bi ostvarili svoj puni potencijal. Prihvatanje različitosti nije samo čin solidarnosti – to je temelj izgradnje pravednijeg i humanijeg društva", jasna je Vujović.
Prihvatanje i razumijevanje ključni su za izgradnju društva u kojem će svi imati jednake mogućnosti za razvoj i uspjeh.
"Pozivamo sve građane da se pridruže ovom važnom cilju – kroz edukaciju, razumijevanje i svakodnevnu podršku, jer zajedno možemo stvoriti inkluzivno društvo u kojem će svaka osoba, bez obzira na genetske različitosti, biti poštovana, prihvaćena i podržana", rekli su iz Ministarstva kulture i medija.
Svjetski dan osoba s Daunovim sindromom obilježava se svake godine 21. marta, u znak jedinstvenosti trizomije 21. hromozoma – genetske promjene koja uzrokuje Daunov sindrom.
Ovaj datum simbolično je izabran kako bi se ukazalo na važnost prihvatanja i podrške osobama s Daunovim sindromom, kao i na potrebu za njihovom potpunom inkluzijom u društvo.
Procjenjuje se da se jedno od 650 novorođenčadi rađa s ovim sindromom.
Šarene čarape simbolizuju prihvatanje i podršku, podsjećajući na važnost uvažavanja različitosti u svakodnevnom životu