Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Nacrt Medijske strategije Crne Gore 2022 - 2026 od petka na javnoj raspravi

Objavljeno: 15.03.2022. 09:07

Nacrt Medijske strategije sa pratećim akcionim planom 2022 – 2023., plod je rada Radne grupe koja je formirana u oktobru prošle godine i širokog društvenog konsenzusa, a na javnoj raspravi je od 11. marta i trajaće narednih 20 dana. 

Ministarka Tamara Srzentić poziva svu zainteresovanu javnost, a posebno medijsku zajednicu, da detaljno pogleda ovaj važni strateški dokument i da u toku procesa javne rasprave dostavi sve komentare koji ga mogu dodatno unaprijediti.

Crna Gora je dužna da ovu oblast uredi shodno strateškim ciljevima pristupanja Evropskoj uniji i da unaprijedi principe slobode izražavanja, održivosti medija, kao i koncepte nezavisne regulacije i samoregulacije medija. 

Strategijom su jasno definisani ciljevi, pravci razvoja, i budući planovi kako bi se obezbijedilo povoljno okruženje za slobodu informisanja, protok ideja i mišljenja u ostvarivanju javnog interesa, kao i za uređeno medijsko tržište.

“Proces izrade strategije je bio u potpunosti inkluzivan i transparentan i uključivao je veliki broj predstavnika javne uprave, civilnog i medijskog sektora, sa ciljem da kroz prvi strateški dokument ovog tipa medijsku scenu uskladimo sa potrebama i interesima građana, međunarodnim praksama koje se odnose na slobodu informisanja i govora, što je odlika svakog demokratskog društva”, saopštila je Srzentić. 

Kako navodi cilj je da stvoriti uslove za rad, koji će doprinijeti unapređenju ambijenta za slobodno i profesionalno novinarstvo, kako bi građanima omogućili pravo na istinitu, pravovremenu i cjelovitu informaciju, ali osigurali i olakšali medijskoj industriji veću produkciju medijskih sadržaja od javnog interesa. 

Zahvaljujući JUFREX programu, eksperti Savjeta Evrope pripremiće svoje Mišljenje o Nacrtu MS i i dati preporuke.  Predviđeno je da strateški i operativni ciljevi, odnosno odgovarajuće mjere, budu primijenjeni, između ostalog, prilikom izmjena i dopuna Zakona o medijima i Zakona o nacionalnom javnom emiteru RTCG, te u novom Zakonu o audio-vizuelnim medijskim uslugama.

Opredjeljenje Vlade Crne Gore je da će se zalagati za dostupnost informacija, slobodu govora i slobodu medija. S tim u vezi, potrebno je da se unaprijede medijske slobode, poveća građanska participacija, generalno poboljšaju uslovi za rad medija, transparentnost, razvoj medijskog pluralizma i medijske pismenosti. Javnom servisu RTCG i lokalnim javnim emiterima neophodno je osigurati stabilno finansiranje i urednicku i novinarsku samostalnost, te unaprijediti kriterijume za izbor savjeta RTCG i lokalnih javnih emitera. 

 Vlada Crne Gore, izabrana u decembru 2020. godine, je u svom programu predvidjela donošenje Medijske strategije za IV kvartal 2021. Radna grupa, na čelu sa ministarskom javne uprave, digitalnog društva i medija Tamarom Srzentić, počela je sa radom u oktobru 2021. U Radnoj grupi za pripremu ovog Nacrta Medijske strategije, sastavljenoj od 19 članova, nalaze se predstavnici državnih organa, sudstva, tužilaštva, nezavisnih regulatora, medijskih udruženja, Sindikata medija i nevladinih organizacija. 

Krajnji cilj ove strategije je da Vlada Crne Gore pokaže punu spremnost i posvećenost da zajedno sa svim zainteresovani stranama, medijskom zajednicom i partnerima iz civilnog sektora kreira povoljan ambijent za puno ostvarivanje prava na slobodu izražavanja i slobode medija u Crnoj Gori, da olakša medijskoj industriji, ali i da osigura veću produkciju medijskih sadržaja od javnog interesa, kao i da ponudi odgovore na govor mržnje i širenje dezinformacija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?