Radionice s ciljem pripreme projekata u oblasti zapošljavanja i socijalnih politika

Objavljeno: 29.11.2024. 07:54 Autor: Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga

Projekti treba da odgovore na probleme i potrebe korisnika

U Podgorici su u periodu od  19. do 22. novembra održane dvije dvodnevne radionice s ciljem pripreme i implementacije projekata u oblasti zapošljavanja i socijalnih politika, u skladu s principima Evropskog socijalnog fonda (ESF). Ovaj događaj organizovan je u okviru projekta „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“.

Prva dvodnevna radionica bila  je  organizovana za predstavnike centara za socijalni rad i područnih jedinica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, a druga za predstavnike Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i Centralne službe Zavoda za zapošljavanje.

Na početku radionice, rukovoditeljka projekta, Vanja Hazl je podsjetila prisutne da Crna Gora trenutno koristi pretpristupne fondove koji su priprema za korišćenje budućeg Evropskog socijalnog fonda.   

Ekspertkinja iz oblasti zapošljavanja i socijalnih politika, Jelena Kljaić Šebrek, naglasila je da je ključna stvar u izradi projekata razumijevanje problema i potreba zajednice. Prema njenim riječima, svaki projekat treba da bude odgovor na konkretne izazove s kojima se suočavaju korisnici.

„Uvijek moramo razmišljati o problemima i potrebama, to je okidač za projekat, bez obzira da li radite na projektu kao korisnik ili partner u sprovođenju ili kao neko ko radi u instituciji. Projekti su tu radi ljudi čije probleme rješavamo, zato je potrebno u fazi pripreme dobro definisati aktivnosti koje adresiraju te probleme kako bi realizacija projekta bila uspješnija. Na takav način rezultati takvog projekta će biti održivi i dugo živjeti“, zaključila je ona.

Ekspertkinja za ESF, Ankica Paun ukratko je podsjetila prisutne na istoriju osnivanja ESF-a, te istakla da je Fond usmjeren na područje zapošljavanja, razvoja vještina potrebnih za tržište rada, kao i prevazilaženja situacija koje dovode do otpuštanja radnika, pripremi radnika za nove tehnologije te pomaže u sprovođenju strukturnih reformi.

„Fondovi postoje, postoje i mogućnosti, samo tu mogućnost treba naći u prilici koju vi u svom svakodnevnom poslu imate“, ohrabrila je prisutne Paun.

Prisutni su tokom dva dana imali priliku da kroz praktične primjere, rade i razvijaju sopstvene ideje koje bi u narednom periodu mogli da koriste kao polaznu tačku za apliciranje na dostupne fondove.

Tokom prvog dana učesnici su imali priliku da uče o: stejkholderima u projektu i participativnom pristupu planiranju projekta, analizi problema i potreba u ESF području, definisanju ciljeva, postavljanju indikatora u projektu, planiranju projektnih aktivnosti i pravdanju aktivnosti u implementaciji projekta, kao i vremenskom planu aktivnosti. Drugi dan bio je rezervisan za informacije o: planiranju troškova projekta, povezanosti troškova projekta i postupaka javne nabavke, pravdanju troškova u implementaciji projekta, monitoringu projekta tokom implementacije, upravljanju dokumentacijom i izvještavanju, upravljanju rizicima, najčešćim greškama u implementaciji projekta i finansijskim korekcijama, kao i održivosti projekta.

Biljana Vučetić iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, smatra da je ova dvodnevna radionica bila veoma korisna za zaposlene pomenutog Ministarstva, jer će im znanje iz oblasti pripreme i implementacije projekata, itekako značiti u narednom periodu.

„Monitoring projekata će vršiti naše institucije, te je poznavanje najbitnijih elemenata projekata izuzetno korisno. Takođe je ovo važno za djelove institucija koji će biti i korisnici projekata. U ovom smislu imamo dvostruku korist za učesnike iz našeg Ministarstva. Zadovoljna sam načinom izlaganja i približavanjem materije i nadam se da će sličnih obuka biti i ubuduće“, kazala je Vučetić.

Danijela Papić, samostalna savjetnica I u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore, smatra da je radionica pružila više nego što je očekivala, jer su predavačice koristile iskustvene primjere kako bi temu približile učesnicima.

„Ono što se meni dopalo jesu vježbe gdje smo učestvovali sa primjerima i temama koje su nam bliske u radu. Naša grupa je odabrala temu poboljšanja pristupa ranjivim grupama tržištu rada, odnosno osobama sa invaliditetom. Na ovaj način su nam priprema i implementacija projekta bili jasniji“, zadovoljno je odgovorila Papić.

Zaključak učesnika je bio da su ovakve radionice neophodne za njihov rad, a posebno za naredni period koji očekuje institucije u kojima su zaposleni, a na putu u EU.

Projekat „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“ finansira se iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) u okviru Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru 2020. Projekat sprovodi konzorcijum na čelu sa firmom Archidata srl.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?