- Vlada Crne Gore
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Radionica o Strateskom planiranju i upravljanju
Radionica o Strateskom planiranju i upravljanju
Obuka iz strateškog planiranja i upravljanja za MRZS i MSSD
U Podgorici je 4. i 5. decembra, održana dvodnevna radionica o Strateškom planiranju i upravljanju, u okviru projekta okviru projekta „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“ kojem su prisustvovali predstavnici/e Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga (MRZSD) i Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije (MSSD).
Obuku su vodili dugogodišnji eksperti iz oblasti politike zapošljavanja, socio-ekonomskog razvoja i upravljanja javnim zapošljavanjem, Mladen Vojković i Ankica Paun Jaralah. Dvodnevna obuka je obuhvatila različite segmente strateškog planiranja i upravljanja.
Tokom prvog dana radionice predstavnici/e pomenutih ministarstava su zajedno sa ekspertima razgovarali o: strateškom upravljanju u kontekstu upravljanja nacionalnim strategijama, dinamici sprovođenja strategija vezanih uz sektor zapošljavanja i socijalne politike, tržišta rada, teritorijalnom pristupu razvoja, lokalnom razvoju, participativnom pristupu strateškom upravljanju i ulozi partnerstva u razvoju i pripremi strateških dokumenata kako na nacionalnom tako i lokalnom nivou, te alatima potrebnim za strateško planiranje.
Drugog dana je bilo riječi o: kontekstualnoj analizi kao okosnici za donošenje odluka, analizi strateških opcija, planiranju scenarija i intervencijskoj logici, kao i operativnom planiranju, monitoringu i evaluaciji. Obuka je obuhvatala i praktične primjere, ali i diskusiju među učesnicima/ama.
„Strateški menadžment je disciplinirani pokušaj donošenja temeljnih odluka i sprovođenja akcija koje oblikuju i usmjeravaju šta organizacija jeste, šta radi, zašto to radi i kako će to raditi, dok je strateško planiranje proces određivanja dugoročnih ciljeva organizacije i utvrđivanja najboljih načina za ostvarivanje tih ciljeva“, objasnio je učesnicima obuke osnovne pojmove Vojković.
U nastavku je objasnio i sistem strateškog planiranja u Crnoj Gori koji obuhvata sedam sektora. Pomenuti sektori su: demokratija i dobro upravljanje; finansijska i fiskalna politika; saobraćajna, energetska i informaciona infrastruktura; ekonomski razvoj i životna sredina; nauka, obrazovanje, kultura, mladi i sport; zapošljavanje, socijalna politika i zdravstvo i vanjska i bezbjednosna politika i odbrana.
Eksperti su na obuci, govorili su i o principima i alatima sistema strateškog planiranja i kako ih primijeniti u svakodnevnoj praksi. Saznali su da alate čine: analiza područja, participativna analiza, vizioniranje, planiranje scenarija, teorija promjene, kao i baza projekata.
Dvodnevna obuka omogućila je učesnicima da razumiju osnovne principe i korake strateškog planiranja, ali i razviju vještine za postavljanje i upravljanje ciljevima, kao i vještine za analizu, evaluaciju i implementaciju strategija.
Projekat „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“ finansira se iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) u okviru Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru 2020, a sprovodi ga konzorcijum koji predvodi Archidata srl.