Saopštenje

Objavljeno: 28.03.2025. 14:00 Autor: Ministarstvo unutrašnjih poslova

Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova je u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Podgorici i uz podršku u okviru projekta Evropske Komisije “On Site Technical Assistence - OSA” u periodu od 26. do 28. marta održao obuku za članove opštinskih Komisija za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, kao i članove državne Komisije. Obuka je održana u okviru projekta “Integralno upravljanje rizicima od poplava u proširenom slivu rijeke Drim” koji sprovode Vlade Crne Gore, Republike Albanije i Sjeverne Makedonije i UNDP, a finansira Adaptacioni fond.

Obuka je realizovana kao jedna od aktivnosti u procesu izrade Predloga Zakona o obnovi od elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća koji je u završnoj fazi i na kome službenici Direktorata za zaštitu i spašavanje predano rade. Očekivani period usvajanja od strane Vlade je IV kvartal 2025. godine, nakon čega će uslijediti izrada podzakonskih akata. Tokom obuke svim učesnicima predstavljena je: PDNA Metodologija i njene sektorske podjele, sistem zaštite i spašavanja u Crnoj Gori sa akcentom na obaveze i nadležnosti na lokalnom nivou, Zakon o obnovi nakon elementarne nepogode, tehničko-tehnološke i druge nesreće Crne Gore. 

Ovo je četvrta po redu obuka na temu “Procjene šteta, gubitaka i potreba nakon elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća”, dok su planirane još dvije obuke koje će se održati u Podgorici i u sjevernom regionu Crne Gore u narednim mjesecima.

Takođe, u prethodnom periodu pripremljena je Metodologija za procjenu potreba, šteta i gubitaka od katastrofa u Crnoj Gori (PDNA Metodologija) i Program obuke, a održana je i obuka za trenere u ovoj oblasti na nacionalnom nivou 2022. godine u Podgorici. Različiti profili trenera završili su obuku o primjeni međunarodne priznate Metodologije za procjenu potreba i šteta EU, UN i Svjetske banke koju države u regionu već primjenjuju nakon katastrofa i koja predstavlja garanciju primjene međunarodno priznate metodologije i parametara u ovoj oblasti.

Ključni rezultat obuke je jačanje administrativnih kapaciteta na nacionalnom i lokalnom nivou u oblasti procjene šteta, gubitaka i potreba nakon katastrofa, te utvrđivanje jasnih i na zakonu zasnovanih procedura u ovoj oblasti, sve sa ciljem pružanja pomoći građanima i sprovođenja pravovremenog i kvalitetnog procesa obnove nakon katastrofa.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?