- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Strateški projekat tehničke podrške u okviru progr...
Strateški projekat tehničke podrške u okviru programa IPA Južni Jadran (Trilateralni program prekogranične saradnje Italija-Albanija-Crna Gora)
Strateški cilj prekogranične saradnje jeste promocija pomirenja, izgradnja povjerenja i dobrosusjedskih odnosa, kroz izgradnju veza između zemalja korisnica, lokalnih uprava i društva. Kroz IPA III programski period Ministarstvo finansija – Direktorat za upravljanje strukturama pretpristupne podrške EU učestvuje u jednom strateškom projektu, koji se finansira iz programa Južni Jadran.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 4,498,540.98 eur (uključujući EU doprinos i obavezno nacionalno ko-finansiranje koje se obezbjeđuje od strane svakog projektnog partnera), dok je vrijednost projekta za potrebe Ministarstva finansija – Direktorata za upravljanje strukturama pretpristupne podrške EU 721,532.00 eur.
Početak projekta: 01/07/2023 Završetak projekta: 31/12/2027
U projekat su sa strane Italije uključene dve regije (Pulja, koja je ujedno i vodeći parnter na projektu i Molize), sa strane Albanije uključena je Državna agencija za strateško programiranje i koordinaciju pomoći, dok je sa strane Crne Gore, pored Direktorata za upravljanje strukturama pretristupnih fondova EU, uključeno i Ministarstvo evropskih poslova:
Svrha projekta jeste digitalizacije sistema javne uprave kroz teritorijalnu sasradnju i razmjenu iskustava između Italije kao zemlje članice i Albanije i Crne Gore kao zemalja kandidata za članstvo u EU, sa fokusom na digitalizaciju u oblasti upravljanja EU fondovima.
Struktura/tijela programa
Program se sprovodi kroz model tzv. podijeljenog upravljanja (shared management) koje podrazumijeva postojanje zajedničkih tijela za upravljanje: Upravljačko tijelo, Tijelo za sertifikaciju i Zajednički odbor za nadgledanje, kao i nacionalnih tijela: nacionalni koordinator programa i prvi nivo kontrole.
Sa crnogorske strane, tijela uključena u upravljanje programom su Nacionalno tijelo (Ministarstvo evropskih poslova) koje nadgleda sprovođenje programa i Ministarstvo finansija - Direktorat za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći, Direkcija za prvi nivo kontrole, koje vrši kontrolu prihvatljivosti troškova crnogorskih korisnika.
Operativne informacije i sastanci
Realizacije aktivnosti u vezi ovog projekta otpočela je 2022. godine, najprije pisanjem predloga projekta, zatim razradom aktivnosti, plana nabavki i budžeta projekta, uključujući i završne aktivnosti u dijelu zaključenja ugovora i početka operativne implementacije.
Vodeći partner na projektu potpisao je Subsidy ugovor u januaru 2024. godine (11/01/2024), ali je početak eligibility perioda (koji podrazumijeva prihvatljivost troškova nastalih u vezi realizacije projekta) jul 2023. godine.
Na bazi potpisanog subsidy ugovora, vodeći partner potpisuje Partnership ugovor sa ostalim partnerima na projektu, a MF-DUS (kao jedan od partnera na projektu) je potpisao ovaj ugovor u februaru 2024. godine (02/02/2024)
U toku 2022. i 2023. godine održano je niz online sastanaka.
Prvi sastanak Upravnog odbora projekta održan je u Bariju, Italija, u septembru 2023. godine.
U toku 2024. godine održana su dva online sastanka : 04/07/2024 i 17/09/2024.
Drugi sastanak Upravnog odbora projekta, i ujedno radionica od strane Zajedničkog tehničkog sastanka, održani su u Bariju, Italija, u septembru 2023. godine.
Sastanak svih projektnih partnera, održan je u Bariju, Italija, u oktobru 2024. godine.
U toku 2025. godine do sada su održana dva online sastanka : 23/01/2025 i 21/02/2025.