Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Stručni timovi u domovima zdravlja prva podrška dojenju

Objavljeno: 28.02.2023. 13:37 Autor: PR Služba Ministarstva zdravlja

Savjetovališta za dojenje, od decembra prošle godine, posjetilo oko 300 roditelja 

U cilju podizanja stope dojenja, u okviru projekta „Jačanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti za izbjeglice“, Ministarstvo zdravlja Crne Gore uz podršku kancelarije UNICEF-a za Crnu Goru pokrenulo je projekat Savjetovalište za dojenje koje je počelo sa radom sredinom decembra 2022.godine u pet opština i to: domu zdralja Glavnog grada, domu zdravlja Budva, Bar, Tivat i  Herceg Novi, a namjera je da se u narednom periodu  ovaj vid podrške obezbijedi u svim domovima zdravlja na teritoriji Crne Gore.

Savjetovalište pruža majkama i očevima potrebne informacije, usluge savjetovanja, pomoć pri dojenju i razmjenu iskustava .

Dojenje je najbolji način za ishranu Vaše bebe!!!

Savjetovalište za dojenje temelji se na činjenici da je dojenje prirodan proces i da većina problema pri uspostavljanju dojenja ne zahtijeva medicinske intervencije/postupke.

Osnivanjem savjetovališta za dojenje pri domovima zdravlja pruža se kontinuirana podrška dojenju nakon optusta iz porodilišta, u skladu s inicijativom „Porodilišta po mjeri beba“.

Radionice koje se održavaju su besplatne i dostupne svima, a od početka rada do sada, savjetovališta je posjetilo oko 300 majki/očeva.

Početak dojenja nije uvijek jednostavan i podrška partnera može biti od velikog značaja. Vrijeme dojenja se produržava ukoliko žene imaju podršku svojih partnera.

Stručne službe pri domovima zdravlja spremne su da budu podrška i praktičnim savjetima podrže majke da istraju u dojenju svoga djetea.

Podaci o prijavi za ovaj vid podrške mogu se pronaći na zvaničnom sajtu/stranici Vašeg doma zdravlja.

Uključivanjem u savjetovalište za dojenje majka će:
saznati najnovije relevantne informacije o benefitima dojenja (ishrane majčinim mlijekom), kao i o rizicima ukoliko se beba ne doji,
- saznati o dobrobitima kontakta koža na kožu i ranog započinjanja dojenja,
- dobiti praktične savjete o pravilnom prihvatu bebe na dojku, položajima bebe na dojci, tehnici izmlazanja itd.,
- dobiti praktične savjete o prevazilaženju poteškoća s dojkom i bradavicama usljed nepravilnog prihvata na dojku(ragade, bolne bradavice, pune i prepunjene dojke itd.),
- dobiti informacije o korištenju pomagala za dojenje(pumpice za izmlazanje, itd.),
- dobiti praktične savjete o izmlazanju i čuvanju majčinog mlijeka, kao i o alternativnim metodama hranjenja,
- u komunikaciji s drugim članicama u savjetovalištu razmjenjivati iskustva i zajednički rješavati probleme pri uspostavljanju dojenja,
- imati emocionalnu podršku za dojenje i razvijati samopouzdanje.

Navedene aktivnosti pomoći će majci da bude uspješna u dojenju.

Kako bi se ova oblast u potpunosti uredila, Ministarstvo zdravlja je u fazi izrade Zakona o dojenju, kojim će biti uspostavljena i Banka humanog mlijeka, koja će obezbjeđivati mlijeko djeci kojoj majčino mlijeko nije dostupno, kako bi im se obezbijedio najzdraviji i najprirodniji izvor ishrane.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?