- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Treći koordinacioni donatorski sastanak na temu ob...
Treći koordinacioni donatorski sastanak na temu obrazovanja
Danas je u Podgorici, u organizaciji Ministarstva prosvjete i Predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, održan Treći donatorski koordinacioni sastanak za sektor obrazovanja u cilju podrške tekućim i dugoročnim potrebama za unapređenje nivoa kvaliteta, pravičnosti i dostupnosti obrazovanja u Crnoj Gori.
Sastanak je otvorio premijer Dritan Abazović ističući da su reforma obrazovnog sistema, njegovo unaprijeđenje i strateško planiranje u sektoru obrazovanja, ali i neophodnost njegove decentralizacije, postavljeni kao prioriteti 43. Vlade.
Od kvaliteta obrazovanja direktno zavisi ishod učenja naše djece, i zato ova Vlada intezivno pruža podršku svim naporima ministarstva prosvjete da intezivira realizaciju obrazovnih investicionih ciklusa, rekao je premijer Abazović.
Prema riječima premijera Abazovića, naredna godina će biti godina realizacije brojnih projekata izgradnje i adaptacije preškolskih i školskih objekata i direktnog ulaganja u poboljšanje obrazovne infrastrukture, a time i kvaliteta uslova za obrazovanje djece u Crnoj Gori.
Crnogorski sektor obrazovanja je odgovoran za šestinu populacije ili oko 120.000 djece, i upravo tu su skoncentrisane sve naše nade i perspektive da Crnu Goru pozicioniramo kao društvo znanja, kao stabilnu i inovativnu ekonomiju, sa snažnom privredom i kredibilnim institucijama, zaključio je premijer Abazović.
Huan Santander, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, istakao je da hitno treba obezbijediti sredstva za finansiranje novih školskih objekata i adekvatno opremanje svih škola novim tehnologijama, kao i redovno stručno usavršavanje svih nastavnika. “Za smanjenje siromaštva u Crnoj Gori, mora se pružiti kvalitetno obrazovanje svoj djeci iz siromašnih porodica, romskoj i djeci sa smetnjama u razvoju i to od prvih godina života. Da bi se ove preporuke sprovele, neophodno je efikasnije trošiti budžet obrazovanja. Ulaganje u obrazovanje nije trošak, već najbolja investicija u razvoj jedne zemlje”.
„Obrazovanje je temelj demokratije i ključno je za ekonomski rast i zapošljavanje. EU je snažan partner i najveći donator Crne Gore kada je u pitanju modernizacija obrazovnog sistema“, istakao je Yngve Engstrom, šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori. „Obezbijedili smo milione eura podrške iz Instrumenta pretpristupne pomoći, kao i drugih programa poput Zapadnobalkanskog investicionog okvira, Erazmusa, Evropske fondacije za obuku itd. Sada je vrijeme da Crna Gora usvoji plan za široki niz obrazovnih reformi s fokusom na unapređenje inkluzivnog obrazovanja i pristupa kvalitetnom obrazovanju, na svim obrazovnim nivoima. EU će nastaviti da podržava reformske procese u zemlji, u saradnji s UNICEF-om i drugim međunarodnim partnerima“, naglasio je Engstrom.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović je naglasio da su investicije u infrastrukturu, obuku i sredstva za rad u Crnoj Gori na nivou od 15 posto ukupnog budžeta opredjeljenog za obrazovanje. „To je ono što moramo da mijenjamo, jer je nedostatak investicija u korelaciji sa lošim obrazovnim ishodima, ishodima ispod očekivanja i potencijala učenika. Kako bismo našu obrazovnu infrastrukturu unaprijeđivali, potrebno nam je da znamo u kakvom je ona stanju, gdje nam nedostaje škola i vrtića, gdje se postojeći kapaciteti mogu unaprijeđivati i dograđivati, a gdje se neiskorišćeni mogu bolje upotrijebiti“, kazao je ministar Vojinović. Zato je Ministarstvo prosvjete u ovoj budžetskoj godini odlučilo da započne proces procjene školske infrastrukture, što je direktna preporuka Analize sektora obrazovanja i za inicijalnu fazu izdvojilo 300.000 eura, što je malo manje od polovine neophodnog finansijskog okvira. Ovo je strateški iskorak u pravcu koji obrazovnom sektoru treba da omogući sistemsko, na činjenicama zasnovano planiranje investicionih ciklusa, da omogući efektivno i racionalno zaduživanje u svrhu unaprjeđenja kvaliteta obrazovanja, ali i da programski planira budžetske kontribucije.
Ministar Vojinović je podsjetio da nas očekuje izrada strategije sveobuhvatne reforme obrazovanja u Crnoj Gori, za čiju kvalitetnu implementaciju će biti potrebno uključenje cjelokupne javnosti i svih ključnih zainteresovanih strana, od obrazovnih institucija, Univerziteta, nastavnika, roditelja, djece, nevladinog sektora i privrede, ali i podrška međunarodnih organizacija.