Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Turistički kapacitet nosivosti -instrument za održivi razvoj turizma u Crnoj Gori

Objavljeno: 03.06.2022. 13:30 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma

Danas je u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma održana radionica u okviru INTERREG MED projekta AlterEco+. Radionicu je otvorio državni sekretar Damir Davidović koji je podsjetio da se nalazimo u trenutku kada tražimo što konkretniji i u praksi primjenljiv odgovor na pitanje kako dostići održivi razvoj i zelenu ekonomiju u Crnoj Gori, i moramo  da definišemo održive dugoročne razvojne pravce crnogorskog društva. Takođe, da se nameće pitanje, u kojoj mjeri smo spremni da zajedničkim naporima razvijamo inicijative koje nam omogućavaju da ostvarimo zeleni rast, te potvrdimo da se sistemski bavimo ekološkim rizicima sa kojima se sve više suočavamo.

“Cilj nam je da Crnu Goru promovišemo kao destinaciju koja sprovodi ciljeve bazirane na ekološkoj odgovornosti i temelji ekonomsku bezbjednost kako danas, tako i u budućnosti. Uvjeren sam da će nam implementacija ovog projekta obezbijediti unapređenje održivog turističkog razvoja na datim lokacijama”- zaključio je Davidović.

Iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i Kancelarije za održivi razvoj prisutnima su se obratile Tamara Brajević, Ivana Stojanović i Aneta Kankaraš predstavljajući primjere nacionalnih politika i praksi u oblasti održivog turizma. Tamara Brajević , generalna direktorica za prirodu, ukazala je na važnost međusektorske saradnje nadležnih Ministrstva u pravcu dostizanja ciljeva održivog razvoja. Aneta Kankaraš je upoznala prisutne s ciljevima i mjerama za ozelenjavanje turizma koje je Crna Gora usvojila još 2016. godine kroz Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030. godine, ukazujući na ključna dostignuća i izazove. Posebno je istakla potrebu za intenzivnijom saradnjom između institucija u kontekstu sprovođenja politike održivog razvoja radi bolje razmjene informacije i zajedničkog kreiranja i sprovođenja sličnih projekata. Ivana Stojanović je prezentovala kao primjer budućeg razvoja održivijih vidova turizma morska zaštićena područja, navodeći da koncept zaštite, koji se često percipira kao prepreka, u stvari daje nove prilike za održivu valorizaciju i razvoj ovih područja. Posebno je istakla potrebu primjene ekosistemskog pristupa i uzimanje u obzir usluga ekosistema u kreiranju budućih razvojnih politika, kao što su planiranje prostora, turizam, itd.

Moderator radionice i ujedno konsultatant na projektu dr Srna Sudar je uputila prisutne na praktični pristup INTERREG MED projekta AlterEco+ projekta i instrumentu Turistički kapacitet nosivosti jednog područja i doprinos održivom planiranju u sektoru turizma. AlterEco + projekat je na teritoriji Crne Gore uključio 3 pilot područja – Podgorica, Kotor i Žabljak, kako bi se turistički razvoj sagledao u tri različita geografska područja - lokaliteta u Crnoj Gori.

Ispred Ministrstva ekonomskog razvoja i turizma, Sandra Bojanić i Biljana Sotiroski  ukazale su na važnost primjene turističkog nosivog kapaciteta, kao regulacijskog koncepta temeljenog na principima održivosti. Ovom se metodom turističkog nosivog kapaciteta ne isključuju mogućnosti za turistički razvoj, ali se stavlja naglasak na važnost poznavanja kapaciteta odabranog područja da podnese određene količine pritiska, održavajući njegov kvalitet ograničavanjem broja korisnika područja.

Učesnici ovog pilot projekta, TO Žabljak, TO Kotor i TO Podgorica upoznali su prisutne sa sprovedenim aktivnostima kroz pilot projekat kao i očekivanja da će primjenom  informacionih tehnologija, a na osnovu prikupljenih podataka, rasteretiti glavne žarišne tačke na odredjenom području i preusmjeriti kretanja posjetilaca odnosno turista.

Nakon predstavljanja do sada sprovedenih analiza , lider projekta – Univerzitet u Veneciji je predstavio „Carrying capacity tool“ (instrument za proračun kapaciteta opterećenosti lokacije određenim turističkim parametrima), koji daje osnov za smjernice i buduće aktivnosti za jačanje održivog turističkog razvoja na datoj lokaciji.

Poslata je poruka o važnosti primjene usvojenih znanja sa ove radionice za zadovoljstvo budućih generacija!

Ravnomjernost razvoja destinacije dovela bi do koncentracije turista na čitavom području Crne Gore, što bi doprinijelo unapređenju turističke ponude i razvoja održivog turizma. Time bi se sačuvali prirodni potencijali, a ekonomski efekti od turizma bili bi ravnomjernije raspoređeni, čime bi se unaprijedio razvoj nerazvijenih djelova Crne Gore, a posjeta gostiju u primorskom regionu bila bi osmišljenija i to ne samo za vrijeme sezone.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?