- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija U hotelu "Podgorica" održana konferencija o dualno...
U hotelu "Podgorica" održana konferencija o dualnom obrazovanju
U Podgorici je juče u hotelu „Podgorica“, održana konferencija o dualnom obrazovanju pod radnim nazivom „Javno - privatno partnerstvo za kvalitetno stručno obrazovanje“.
Konferenciju je otvorio ministar prosvjete mr Miomir Vojinović, koji je istakao da je opredjeljenje i cilj Ministarstva prosvjete i nadležnih institucija, razvijanje kvalitetnog sistema stručnog obrazovanja koji će svakom pojedincu ponuditi različite mogućnosti za obrazovanje i cjeloživotno učenje, dodajući da je potreba za učenjem tokom čitavog života realnost u vremenu kada su promjene i zahtjevi tržišta rada brzi i često nepredvidivi.
“Svjesni smo izazova ali i spremni da Crnu Goru gradimo kao društvo konkurentne, razvijene ekonomije, društvo koje uči i koje čine inovatori spremni da se suoče, koji imaju visok nivo mogućnosti za zaposlenje, imaju znanje, vještine i sposobnosti za lični i profesionalni razvoj, kao i za socijalnu inkluziju”, poručio je ministar Vojinović i dodao da se posebna pažnja poklanja stručnom obrazovanju, u kojem je oko 70% srednjoškolske populacije.
Izmjenama Zakona o stručnom obrazovanju unaprijeđene su odredbe koje su se u prethodnom periodu pokazale kao ograničavajuće u sprovođenju dualnog obrazovanja, a imajući u vidu značaj saradnje sa poslodavcima u realizaciji praktičnog obrazovanja ali i potrebe obezbjeđenja kvaliteta u njegovoj realizaciji. To se, pored ostalog, odnosi na rasterećenje obaveza za poslodavca. Učenik u dualnom obrazovanju ne ostvaruje prava iz radnog odnosa. Budžetom se obezbjeđuju sredstva za naknade učenicima prvog i drugog razreda u dualnom obrazovanju. Naknade u trećem razredu su obaveza poslodavca.
“U realizaciji dualnog obrazovanja Ministarstvo ima podršku Privredne komore Crne Gore. U ovom trenutku u dualno obrazovanje uključeno je više od 200 poslodavaca. Pored značajnih koraka, socijalno partnerstvo u planiranju, organizaciji i realizaciji praktičnog obrazovanja i učenja kroz rad treba dalje unapređivati kako bismo, kroz saradnju svih partnera u Crnoj Gori i korišćenje primjera dobre prakse i naučenih lekcija, svi zajedno, stvorili kvalitetno i efikasno stručno obrazovanje”, zaključio je ministar Vojinović.
Ambasador Austrije u Crnoj Gori dr Karl Michael Muller je zahvalio svima koji su uključeni u ovaj projekat, vrlo značajan za unapređenje stručnog obrazovnog programa.
„Crna Gora mora biti u stanju da računa na svoj narod, za svoju budućnost, za svoju omladinu koja mora biti što bolje obrazovana. Boravak u inostranstvu je neophodan kako bi upoznali svijet i stekli iskustvo na drugom mjestu. Bilo bi dobro za ovu divnu zemlju kada bi se mladi kasnije vratili kući ukoliko vjeruju u svoju zemlju i njen daljii napredak. Za kvalitetno stručno obrazovanje, neophodna je saradnja između privrede i obrazovanja. Austrijski model dualnog obrazovanja se pokazao kao izuzetno uspješan“, zaključio je ambasador Austrije.
Prisutnima su se obratili i dr Nina Drakić, predsjednica Privredne komore Crne Gore i dr Jakob Calice, direktor austrijske Agencija za obrazovanje i internacionalalizaciju.
„Povećanje udjela praktičnog rada u obrazovnim programima, kao i standarda i kriterijuma za dobijanje diplome je jasan pravac kojeg se treba držati. Takođe je potrebno osavremeniti proces učenja i na što bolji način iskoristiti mogućnosti koje pružaju nove digitalne tehnologije. Time obrazovanje postaje bolje, praktičnije i jeftinije, a kod učenika se podstiče kreativnost, inovativnost i podiže nivo informatičke pismenosti. Na taj način ćemo stručnom obrazovanju vratiti ugled i promocijom kvalifikacija uticati na društvenu atraktivnost stručnih obrazovnih programa“, kazala je Drakić.
Dr Jakob Calice istakao je da je stvaranje potencijala u svim oblastima, a posebno u turizmu, značajno za Crnu Goru.
“Jako je važno dati obrazovanje mladim ljudima. Sedamdeset odsto mladih ljudi u vašoj zemlji je izrazilo interesovanje da idu u stručne škole, a jedan mali dio njih će nastaviti školovanje. Pitanje je kako se ovo stručno obrazovanje može dobro organizovati. Tu je jako važna saradnja privatnog sektora i sistema obrazovanja“, poručio je Calice.
O ulozi stručnog obrazovanja za konkurentnost i zapošljivost i odgovoru na promjene u potrebama tržišta rada za vještinama, govorio je vršilac dužnosti direktora Direkotorata za srednje, stručno i cjeloživotno učenje Slobodan Savović. On je rekao da su najveći problemi smanjenje broja učenika koji završavaju osnovnu školu, nedovoljno interesovanje za takozvana „proizvodna zanimanja“, te nestajanje određenih profila.
U panel diskusiji o efikasnom javno - privatnom partnerstvu za kvalitetno stručno obrazovanje u Crnoj Gori i privatom sektoru kao pouzdanom partneru stručnom obrazovanju, govorili su državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete mr Milijana Vukotić Jelušić, Ksenija Đukanović iz Privredne komore Crne Gore, Melina Schneider , predstavnica Privredne komore Austrije, Mirjana Kovačević, iz Privredne komore Srbije, Filip Lazović iz Unije poslodavaca Crne Gore i Kai Dieckmann iz Regent Porto Montenegra.
O efikasnom javno-privatnom partnerstvom u obezbjeđenju kvalitetnog učenja uz rad - korak naprijed, govorili su direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković, Kurt Schmid, IBW Austrija, dok su o istraživanju i razvoju u srednjem stručnom obrazovanju, govorili Nikola Rovčanin iz Elektroprivrede Crne Gore, Sonja Dabetić, direktorica JU Srednja stručna škola „Ivan Uskoković“ iz Podgorice i Zora Bogićević iz Ministarstva prosvjete.