- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Ujedinjene nacije (UN)
Ujedinjene nacije (UN)
Ujedinjene nacije (UN) su osnovane 1945. godine kao međunarodna organizacija koja bi, nakon završetka Drugog svjetskog rata, doprinijela očuvanju svjetskog mira. Sjedište Ujedinjenih nacija je u Njujorku.
Prijem u članstvo UN
Rezoluciju kojom se Generalnoj skupštini preporučuje prijem Crne Gore u UN, Savjet bezbjednosti je donio na sjednici od 22. juna 2006. godine. Rezoluciju o prijemu Crne Gore u UN, Generalna skupština je usvojila 28. juna 2006. godine. Time je Crna Gora postala 192. članica OUN. Nakon prijema u UN, Crna Gora je otvorila svoje misije i imenovala stalne predstavnike pri UN u Njujorku, Beču i Ženevi
UN se sastoje od pet organizacionih jedinica: Generalne skupštine, Savjeta bezbjednosti, Ekonomskog i socijalnog savjeta, Sekretarijata UN i Međunarodnog suda pravde. Savjet bezbjednosti ima pet članica po principu stalnog članstva (SAD, Rusija, Velika Britanija, Kina, Francuska), i svaka od njih ima pravo veta u procesu glasanja.
Najvažnije oblasti saradnje Ministarstva odbrane i Ujedinjenih nacija
Demilitarizacija konvencionalne municije i sigurni skladištenje ubojnih sredstava
Projekat MONDEM je pokrenut u skladu sa Memorandumom o saradnji u oblasti tehničkih aspekata demilitarizacije konvencionalne municije u okviru programa razvoja kapaciteta za demilitarizaciju i sigurno skladištenje (SALW) za Crnu Goru, koji je potpisan između UNDP-a, OEBS-a i Ministarstva odbrane Crne Gore, 18.05.2009. godine, obuhvatajući sljedeće oblasti:
- Uništenje hemijski opasnih materija;
- Rješavanje viškova oružja;
- Uništenje viškova UbS;
- Rekonstrukcija skladišta UbS.
U saradnji sa UNDP-om i OEBS-om u Crnoj Gori tokom decembra 2018. godine uspješno je završen program MONDEM. U okviru navedenog programa UNDP je učestvovao kroz obezbjeđivanje finansijskih sredstava, posredstvom donacija od strane partnerskih država i međunarodnih organizacija.
MONDEM program je prepoznat u međunarodnoj zajednici kao jedan od najuspješnijih projekata u ovoj oblasti. Kao takav je i naveden u publikaciji UNDP-a o uspješnim projektima i OEBS-ovom Priručniku o dobrim praksama međunarodne podrške.
Implementacija rodne ravnopravnosti
Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore su ostvarili veoma uspješnu saradnju sa UNDP SEESAC, kroz učešće u prvom regionalnom projektu ''Jačanje regionalne saradnje na planu integracije rodne perspektive u reformi sektora bezbjednosti u zemljama Zapadnog Balkana''. Ovaj projekat, u kojem su, osim Crne Gore, aktivno učestvovala i ministarstva odbrane i oružane snage Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Srbije, pomogao je naporima ovih država da poboljšaju prisustvo žena u vojnoj profesiji i da povećaju, odnosno zadrže postojeće žensko vojno osoblje u odbrambenom sistemu, kao i da na najbolji način implementiraju Rezoluciju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325.
Takođe, Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore su učestvovali u regionalnom istraživanju koje je rezultiralo usvajanjem prve regionalne Studije o položaju žena u oružanim snagama država Zapadnog Balkana sa preporukama. Kroz realizaciju ovog projekta, Ministarstvo i Vojska ojačali su interne mehanizme za implementaciju politike rodne ravnopravnosti.
U cilju nastavka jačanja internih mehanizama za implementaciju politika rodne ravnopravnosti, Ministarstvo odbrane je podržalo i drugu fazu pomenutog projekta, koja je započela 2019. godine, a planirano je da traje do kraja 2021. godine. U okviru druge faze realizovan je niz obuka za pripadnike Ministarstva i Vojske, sa posebnim fokusom na teme rodno zasnovane diskriminacije i nasilja nad ženama. Takođe, u završnoj fazi je izrada druge regionalne Studije o položaju žena u Oružanim snagama država Zapadnog Balkana, kao i izrada Priručnika o sprječavanju i reagovanju na rodno zasnovanu diskriminaciju, seksualno uznemiravanje i zlostavljanje u ministarstvima odbrane i oružanim snagama zemalja Zapadnog Balkana, čije se usvajanje takođe očekuje u narednom periodu.
Učešće u međunarodnim misijama
Vojska Crne Gore aktivno doprinosi snagama Ujedinjenih nacija u Zapadnoj Sahari učešćem u misiji MINURSO od 11. novembra 2016. godine, angažujući svoje oficire u svojstvu posmatrača. Do sada je 7 oficira/oficirki učestvovalo u pomenutoj misiji i Vojska Crne Gore će nastaviti sa učešćem u istoj u narednom periodu.
VCG je od 2006. do 2014. godine učestvovala u Multinacionalnoj misiji UN u Liberiji (UNMIL). Naši pripadnici su u ovoj misiji bili angažovani u sastavu timova vojnih posmatrača UN, koji realizuju patrole radi sagledavanja situacije i izvještavanja nadležnih tijela UN. U ovoj misiji je bilo angažovano ukupno 10 pripadnika VCG u gore navedenom periodu.
Centar za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u Jugoistočnoj i Istočnoj Evropi (SEESAC) predstavlja zajedničku inicijativu Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Savjeta za regionalnu saradnju (Regiona Cooperation Council) sa ciljem jačanja nacionalnih i regionalnih kapaciteta za kontrolu i smanjenje širenja i zloupo-trebe malokalibarskog i lakog oružja, čime se ostvaruje doprinos većoj stabilnosti, bezbjednosti i razvoju Jugoistočne i Istočne Evrope.