UN sankcije – Al Šabab (Harakat aL-Shabaab al-Mujahideen, poznatiji kao Al-Shabaab) - Somalija

UN SANKCIJE - AL ŠABAB (HARAKAT AL-SHABAAB AL-MUJAHIDEEN, POZNATIJI KAO AL-SHABAAB) - SOMALIJA

Harakat al-Shabaab al-Mujahideen, poznatiji kao Al-Shabaab (Al Šabab), je selefijsko-džihadistička vojna i politička organizacija sa sjedištem u Somaliji, aktivna i u drugim djelovima istočne Afrike. Karakteriše je aktivno učešće u građanskom ratu u Somaliji i uključuje elemente somalijskog nacionalizma u svoj islamistički cilj. Ima veze sa militantnom panislamističkom organizacijom Al-Kaida od 2012. godine, takođe je osumnjičena za stvaranje veza s Al-Kaidom u islamskom Magrebu i Al-Kaidom na Arapskom poluostrvu.

Formiran sredinom 2000-ih kao dio Unije islamskih sudova, Al Šabab je postao istaknut tokom rata u Somaliji (2006-2009. godine), tokom kojeg se predstavljao kao sredstvo za vođenje oružanog otpora protiv Etiopije. U narednim godinama, stekao je široku narodnu podršku Somalijaca i postao dominantna snaga na jugu i centralnoj Somaliji, braneći velike djelove teritorije boreći se protiv Misije Afričke unije u Somaliji i Savezne vlade Somalije, kao i njenog prelaznog prethodnika. Grupa se takođe često sukobljavala sa somalijskom milicijom Ahlu Sunna Waljama'a, kao i sa Islamskom državom u Somaliji. Al Šabab je stekao međunarodnu važnost zbog regrutovanja stranih boraca, uključujući borce koji su iz zapadnih zemalja. Zemlje uključujući SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Ujedinjeni Arapski Emirati - označile su je kao terorističku organizaciju, a SAD su vojno intervenisale kako bi se borile protiv te grupe.

Sankcije Savjeta bezbjednosti imale su više različitih oblika, u potrazi za različitim ciljevima. Mjere su se kretale od sveobuhvatnih ekonomskih i trgovinskih sankcija do ciljanijih mjera kao što su embargo na oružje, zabrana putovanja i finansijska ili robna ograničenja. Savjet bezbjednosti je primijenio sankcije kako bi podržao mirnu tranziciju, blokirao neustavne promjene, ograničio terorizam, zaštitio ljudska prava i promovisao neproliferaciju.

Rezolucije

Rezolucijom SB UN 751 (1992), donesenom 1992. godine, Savjet bezbjednosti je nastavio sa uspostavljanjem, u principu, bezbjednosnih snaga pod vođstvom novostvorenog funkcionera UN, specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN u Somaliji, i zatražio dalje konsultacije o predloženim snagama. Takođe je zatražio od generalnog sekretara UN da omogući trenutni prekid neprijateljstava i poštovanje primirja u cijeloj zemlji kako bi se promovisao proces pomirenja i pružio humanitarnu pomoć. Rezolucija je takođe pozdravila napore Arapske lige, Organizacije afričkog jedinstva i Organizacije islamske konferencije u Somaliji i pozvala na konferenciju sa generalnim sekretarom UN i frakcijama u Somaliji. Rezolucijom 751 takođe je uspostavljen Komitet Savjeta bezbjednosti koji će nadgledati opšti i potpuni embargo na oružje protiv Somalije, uključujući traženje informacija od pojedinačnih država o mjerama koje su preduzele i davanje preporuka za poboljšanje djelotvornosti embarga i sa državama koje ga krše. Poziva se na saradnju na svim nivoima u pronalaženju mirnog rješenja u zemlji.

Rezolucijom SB UN 1844 (2008), donesenom 2008. godine, uvode se pojedinačne ciljane sankcije (embargo na oružje, uključujući obuku i finansijsku pomoć, pojedincima i entitetima; zabrana putovanja pojedincima; i zamrzavanje imovine pojedincima i entitetima, kako je odredio Komitet), predviđaju se izuzeća od navedenih mjera i proširuje se mandat Komiteta i Grupe za praćenje Somalije.

Rezolucijom SB UN 2551 (2020), donesenom 2020. godine, uvodi se produženje izuzeća za embargo na oružje i ovlašćenja za sprovođenje zabrane nezakonite trgovine i produžava se mandat Stručnog savjeta za Somaliju do 15. decembra 2021. godine.

Rezolucijom SB UN 2662 (2022), donesenom 2022. godine, dodatno se ublažava parcijalno ukinut embargo na oružje i dodatno se progresivno ukidaju procedure vezano za embargo na oružje u svijetlu napretka ostvarenog u odnosu na određene standarde. Ponovo potvrđuje zabranu drvenog uglja, zabranu komponenti IED-a i humanitarno izuzeće od zamrzavanja imovine. Obezbjeđuje jednokratno, potpuno odlaganje postojećih zaliha drvenog uglja, obnavlja pomorsku zabranu drvenog uglja, oružja ili vojne opreme i komponenti IED-a do 15. novembra 2023. godine, obnavlja, do 15. decembra 2023. godine, mandat Panela eksperata za Somaliju.

Pristup sankcionoj listi

Ažuriranoj sankcionoj listi Komiteta SB UN za Al Šabab moguće je pristupiti na dolje navedenoj internet stranici:

https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/751/materials

Sankcioni komitet SB UN za Al Šabab 

Sankcioni komitet SB UN za Al Šabab, u skladu sa rezolucijom SB UN 751 (1992) koja se odnosi na Al-Šabab nadgleda sankcije koje je uveo Savjet bezbjednosti UN.

Internet stranici ovog komiteta moguće je pristupiti preko sljedećeg linka:

https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/751 .

Smjernice komiteta SB UN za Al Šabab dostupne su na sljedećoj internet stranici: 

https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/751/guidelines .

Pregled kriterijuma za stavljanje na sankcionu listu

Pregled kriterijuma za stavljanje na sankcionu listu Sankcionog komiteta SB UN za Al Šabab dostupan je na sljedećoj internet stranici:

https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/751#somalia_summary_listing .

Ciljevi sankcija

Protivterorizam, prekid neprijateljstava, sprovođenje mira, podrška demokratiji, ljudska prava, podrška humanitarnim naporima

 

Vrsta sankcija

  • Putovanja (pojedinačna zabrana putovanja)
  • Zamrzavanje imovine (fizičko/pravno lice)
  • Oružje (embargo na uvoz oružja)
  • Roba (zabrana izvoza drvenog uglja)
  • Finansijski sektor (zabrana poreza za dijasporu)

Status

Na snazi

Važenje

23. januar 1992. godine- danas

(preko 31 godinu)

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?