- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Upravljanje otpadom
Upravljanje otpadom
Pravilno upravljanje otpadom je jedna od ključnih aktivnosti koje Crna Gora sprovodi kako bi se na pravi I održivi način očuvala životna sredina i zaštitila priroda.
Upravljanje otpadom predstavlja posebnu obavezu i vrijednost, koju treba prenijeti na buduće generacije, budeći im osjećaj zainteresovanosti za brigu o životnom prostoru i prirodi. S tim u vezi, počela je distribucija kanti za selektivno sakupljanje otpada. Krenulo se sa postavljanjem kontejnera za različite frakcije otpada – suvu i mokru.
Nakon tri decenije od proglašenja Crne Gore za ekološku državu, važno je podsjetiti da je pravilno odložen otpad krupan korak ka ostvarvanju misije na kojoj počiva ta ideja. Napravljen je značajan pomak i građani su počeli sa usvajanjem ove vrste selekcije otpada, ipak, i dalje ima dosta prostora za poboljšanje.
Za početak, krenimo od recikliranja.
Cilj je postavljen – Crna Gora bi do 2030. godine trebala da reciklira 50% prikupljenog otpada! To nije tek ambicija, već obaveza koja proizilazi iz direktive Evropske unije koja se odnosi na pravilno upravljanje otpadom. Kako je Crna Gora država koja je posvećena učlanjenju u EU, time je i ova obaveza motivišućeg karaktera, I podstiče nas da zacrtani cilj što prije ostvarimo.
Da bi se reciklaža bolje sprovodila, u našoj zemlji funkcionišu četiri reciklažna centra, raspoređena u Podgorici, Herceg Novom, Kotoru i Žabljaku. Ovi centri služe za odlaganje plastike, papira i metala, koji se tu priprema za reciklažu.
Pored centara za reciklažu, u Crnoj Gori funkcionišu i reciklažna dvorišta – vrsta mobilne stanice za odlaganje sortiranog otpada. Na ovaj način mogu se pravilno odložiti razne vrste otpada: papir, plastiku, karton, PET ambalažu, limenke, gume, bijelu tehniku, elektronski otpad, drvo, metal, otpadne akumulatore, otpadne baterije i ljekove, jestiva i otpadna motorna ulja, staklo, itd.
Vodeći se opisanim ciljem, u planu je izgradnja regionalnog reciklažnog centra za upravljanje otpadom u Nikšiću, koji bi bio operativan za još sedam opština: Šavnik, Žabljak, Plužine, Budva, Herceg Novi, Kotor i Tivat, kao i regionalnog centra za upravljanje otpadom u Bijelom Polju koji bi bio operativan za sledeće opštine: Mojkovac, Kolašin, Berane, Rožaje, Plav, Petnjica, Gusinje, Bijelo Polje, Pljevlja, Andrijevica.
Uz sve to, predviđene su i sanacije odlagališta „Ćafe“ u Baru, “Zakršnica“ u Mojkovcu, i sanacija neuređenih odlagališta u Nikšiću, Kolašinu i Tivtu.
Sve ovo potvrđuje posvećenost Crne Gore ideji pravilnog upravljanja otpadom, koja će dodatno biti podstaknuta motivisanjem građana da odlažu otpad na adekvatan način, stvarajući time ambijent zajednice koja živi po načelima očuvanja i zaštite sredine u kojoj funkcioniše.
Na nama je, kao društvu, da ostvarimo naš cilj do kraja.
Za jedinu na svijetu.
Naša je. Čuvajmo je.