Veterinarska djelatnost

Objavljeno: 04.11.2024. 14:00 Autor: UBHVFP

Veterinarska djelatnost je uređena Zakonom o veterinarstvu. Veterinarska djelatnost obuhvata zaštitu i kontrolu zdravlja i dobrobiti životinja, suzbijanje zoonoza, kontrolu bezbjednosti i zdravstvene ispravnosti proizvoda životinjskog porijekla i hrane za životinje i druge poslove veterinarskog javnog zdravlja, unaprjeđenje reprodukcije životinja sa stanovišta zdravstvene zaštite životinja i veterinarsku zaštitu životne sredine.

Veterinarsku djelatnost mogu da obavljaju pravna lica organizovana kao: veterinarske ambulante; specijalističke veterinarske ambulante; centri za sakupljanje sjemena za vještačko osjemenjavanje; centri za skladištenje i distribuciju sjemena za vještačko osjemenjavanje i laboratorije (u daljem tekstu: veterinarske organizacije) i veterinarska služba u skladu sa ovim zakonom.

  • Osnivanje veterinarske organizacije i registar veterinarskih organizacija i službi

Veterinarsku organizaciju može osnovati pravno ili fizičko lice. Veterinarsku službu može, kao organizacionu jedinicu, isključivo za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti, odnosno djelatnosti, organizovati organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove, organ državne uprave nadležan za poslove odbrane, pravno lice koje obavlja djelatnost uzgoja životinja, kao i pravna lica koja tu djelatnost ne obavljaju na profitnoj osnovi i ne pružaju veterinarske usluge držaocima životinja.

Veterinarska organizacija, veterinarska služba i Specijalistička veterinarska laboratorija mogu početi da obavljaju veterinarsku djelatnost samo na osnovu rješenja o ispunjenosti propisanih uslova u pogledu kadra, prostora (objekat), tehničkih uslova i opreme.

 Ispunjenost se utvrđuje na osnovu Zakon o veterinarstvu ("Službeni list CG", br. 30/2012, 48/2015, 57/2015 - drugi zakon, 52/2016, 43/2018 i 84/2024 - drugi zakon) i Pravilnika o uslovima koje moraju ispunjavati veterinarske ambulante, veterinarske ambulante za kućne ljubimce, veterinarske klinike, specijalističke veterinarske laboratorije i Nacionalni veterinarski institut za obavljanje veterinarske djelatnosti ("Službeni list RCG", br. 73/2005).


  • Upis i brisanje iz registara veterinarskih organizacija i službi

Veterinarska organizacija i služba koja ispunjava propisane uslove upisuje se u registar veterinarskih organizacija i službi koji vodi Uprava.

Veterinarska organizacija, organ državne uprave, odnosno pravno lice u čijem sastavu je veterinarska služba, kao i Specijalistička veterinarska laboratorija dužna je da o svakoj promjeni uslova utvrđenih u rješenju o ispunjenosti propisanih uslova u pogledu kadra, prostora (objekat), tehničkih uslova i opreme obavijesti Upravu u pisanoj formi, najkasnije 15 dana od dana nastanka promjene.

Uprava će donijeti rješenje o brisanju veterinarske organizacije ili veterinarske službe ili Specijalističke veterinarske laboratorije iz registra:

1) na zahtjev veterinarske organizacije, veterinarske službe i Specijalističke veterinarske laboratorije;

2) kada se u postupku kontrole utvrdi da je veterinarska organizacija, veterinarska služba ili Specijalistička veterinarska laboratorija prestala da ispunjava propisane uslove, a u roku određenom za otklanjanje nedostataka, nedostaci nijesu otklonjeni;

3) prestankom obavljanja djelatnosti.

  • Stručno osoblje i Licenca 

Doktori veterinarske medicine/diplomirani veterinari 

Stručne veterinarske poslove u veterinarskoj organizaciji i veterinarskoj službi može da vrši veterinar koji ima licencu izdatu u skladu sa Zakonom o veterinarstvu.

Licenca se izdaje veterinaru koji je završio VII stepen stručne spreme, položio stručni ispit i član je Veterinarske komore. Izdavanje licence vrši Veterinarska komora Crne Gore (VKCG).

Veterinarski tehničari 

Stručno-tehničke veterinarske poslove, osim: postavljanja dijagnoze, određivanja načina liječenja životinja i samostalnog raspolaganja lijekovima, izvođenja hirurških zahvata, tumačenja laboratorijskih i specijalističkih izvještaja i davanja stručnih mišljenja, može vršiti veterinarski tehničar koji ima završen IV stepen stručne spreme i položen stručni ispit, pod nadzorom veterinara i prema pravilima struke.

  • Poslovi DDD

Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija vrši se radi sprečavanja i suzbijanja zaraznih i parazitskih bolesti životinja i zoonoza, zaštite zdravstvene ispravnosti, odnosno bezbjednosti proizvoda životinjskog porijekla i hrane za životinje i zaštite životne sredine od kontaminacije patogenim mikroorganizmima i parazitima.

Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija vrši se: na gazdinstvima, pašnjacima i drugim površinama gdje se životinje uzgajaju ili drže, povremeno ili stalno borave, registrovanim prevoznim sredstvima za prevoz životinja, hrane, hrane za životinje i nus proizvoda životinjskog porijekla, u objektima za proizvodnju i promet hrane, hrane za životinje i nus proizvoda životinjskog porijekla.

Sredstva za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju mogu se koristiti samo na način kojim se ne kontaminira životna sredina.

Dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, vrše veterinarske organizacije koje ispunjavaju uslove za obavljanje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i u slučajevima kada se dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija vrši po nalogu službenog veterinara.

Poslove DDD mogu da vrše i druga pravna lica ako ispunjavaju uslove u pogledu kadra, opreme i prostora, osim u slučajevima kada se dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija vrši po nalogu službenog veterinara.

Ispunjenost uslova za poslove DDD utvrđuje Uprava rješenjem i upisuje veterinarske organizacije i pravna lica u registar veterinarskih organizacija i pravnih lica.

Korisni linkovi




    Dokumenta

    Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?