Vlada Crne Gore je na sjednici od 28.08.2024. godine donijela Odluku o donošenju Detaljnog prostornog plana koridora dalekovoda 2x400 KV Pljevlja 2 - Bajina Bašta za dionicu na teritoriji Crn

Vlada Crne Gore je na sjednici od 28.08.2024. godine donijela Odluku o donošenju Detaljnog prostornog plana koridora dalekovoda 2x400 KV Pljevlja 2 - Bajina Bašta za dionicu na teritoriji Crne Gore. Crna Gora se nalazi na strateški važnim pravcima izgradnje energetskih koridora prema Srbiji, BiH, Hrvatskoj, Italiji i Albaniji.

Planirano je da Crna Gora u budućnosti postane dio transevropskih energetskih mreža koje se koriste za povećanje energetske razmjene između država članica Evropske unije (EU). Cilj EU je da države u okviru zajednice što prije uspostave interkonekcijske kapacitete. Sekcija Transbalkanskog koridora koja prolazi kroz Crnu Goru obuhvata sljedeće projekte: - DV 400 kV „Lastva – Pljevlja“ ( dionice DV 400 kV Lastva – Čevo i DV 400 kV Čevo – Pljevlja), uključujući i TS 400/110/35 kV „Lastva“; - DV 400 kV „Pljevlja – Bajina Bašta“ (dionica kroz Crnu Goru); Kao dio Transbalkanskog koridora, ovi projekti su, u izradi desetogodišnjeg plana razvoja mreže ENTSO-E (TYNDP), uvršteni u listu projekata od pan-evropskog značaja.

Koridor je direktan nastavak projekta od zajedničkog interesa članica Evropske unije (PCI liste za 2013. i 2015. godinu) – 3.19. – podmorski kabal Italija-Crna Gora. Projekat DV 400 kV „Pljevlja 2-Bajina Bašta“, na teritoriji Crne Gore podrazumijeva izgradnju: - Dvostrukog 400 kV dalekovoda Pljevlja-granica sa Srbjom, dužine 15,7 km, - Dva nova dalekovodna polja 400 kV u TS „Pljevlja 2“.

Planirano je da se ukupan projekat regionalne interkonekcije 400 kV odvija u dvije faze tokom kojih će se Crna Gora, Srbija i Bosna i Hercegovina povezati dvostrukim dalekovodima 400 kV. Izgradnja DV 400 kV “Pljevlja 2-Bajina Bašta” je predviđena u prvoj fazi.

Finansiranje Transbalkanskog koridora - sekcija Crna Gora finasiraće se kombinacijom sopstvenih finansijskih sredstava CGES-a, kreditnih aranžmana sa EBRD-om i KfW bankom, kao i sredstvima koje je u okviru „Berlinskog procesa“ na Samitu Zapadnobalkanske šestorke, održanom u Beču 2015. godine, dodijelila Evropska Komisija (grant), a za čiju je realizaciju ovlašćena njemačka razvojna banka (KfW).

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?